Az almásokban a piros bimbók nagyrészt elfagytak, a zöldbimbós állapotban lévő virágokból viszont még remélnek termést a gazdálkodók. A kár pontosabb felméréséhez a szakembereknek még várniuk kell és egyelőre az sem borítékolható, hogy a húsvét körüli lehűlés miatt drágulni fognak a gyümölcsök.
Szatmár megyében is jelentős terméskieséssel kell számolniuk a húsvét körüli fagyok miatt. Amint Bencze Zoltántól, a Szatmár megyei agrárkamara szakértőjétől megtudtuk, itt is elsősorban a korai, már virágzásban levő gyümölcsfák sínylették meg a késői hideget – 60–70 százalékos terméskiesést okozhat a kedvezőtlen időjárás. Ide sorolható a korai cseresznye, a meggy, a kajszi- és az őszibarack, valamint a dió is. Nem ártott viszont egyelőre az almának, a szilvának és a körtének sem a hideg. A fagyzugos részeken a korai földieper sem úszta meg, a szakértő szerint azonban egyelőre nincs komoly gond, mivel csak a fővirágok pusztultak el, az eper viszont ezeket tudja pótolni. Bencze Zoltán közölte, a termelőkkel konzultálva megtudta, a szőlősökben nem esett komoly kár.
Számottevő károkról számolnak be a magyarországi szakemberek is: Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a kedd hajnali fagy a gyorsfelmérés szerint a különböző gyümölcsfajtáknál 10 és 100 százalék közötti kárt okozott – közölte az újfehértói központú Alma Terméktanács elnöke tegnap az MTI-vel. Takács Ferenc szerint ezek az adatok még csak tájékoztató jellegűek, a pontosabb kárt mintegy két hét múlva, az alma teljes virágzásakor állapíthatják meg a szakemberek.
Az Alma Terméktanács felmérése alapján a kajszibaracknál, valamint az Idared és a Jonagold almafajtánál 100 százalékos mértékű lehet a fagykár, s őszibarackból is csak minimális termés várható. Korai meggyből, cseresznyéből és a Gála almafajtából a termés 50 százaléka veszett oda, míg a Golden és a Jonatán almafa virágait 10–35 százalék közötti fagykár érte.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.