Rostás Szabolcs
2018. szeptember 19., 17:162018. szeptember 19., 17:16
2018. szeptember 19., 17:192018. szeptember 19., 17:19
Önmagában attól nem inogna túlságosan Liviu Dragnea PSD-elnök széke, hogy a kormányzó alakulat erdélyi szervezetének vezetői mielőbbi tanácskozásra szólították a pártvezetőséget, megbeszélendő a belső nézeteltéréseket.
Még azután sem érdemes előre inni a medve, jobban mondva a pártelnök bőrére, hogy az alakulat alelnökei és főtitkára nyíltan a távozását követelik a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD), valamint a képviselőház éléről. Hasonló elégedetlenségek valamennyi politikai alakulaton belül léteznek, éppen ezért a szociáldemokraták háza táján dúló vircsaftot sem lenne ajánlatos túldimenzionálni.
Bukarest főpolgármesterének, valamint a párt többi alelnökének (nem hivatalos források szerint pedig a területi elnökök többségének) nyíltan kifejezett kritikáján túlmenően egyre több jel utal azonban arra, hogy Románia legnagyobb pártján belül egyre többeknek lett elegük a Dragnea-féle irányvonalból, annak diktatórikus vezetői stílusából. Márpedig Romániának a házelnöki posztot is betöltő erős embere esetében nem indokolatlan diktátori elhajlásokat emlegetni, már csak a közelmúlt történelmi tapasztalatai alapján sem.
Bizonyára sokan emlékszünk, hogy Nicolae Ceauşescu pártfőtitkár külföldi ügynököket tett felelőssé az 1989-es temesvári népfelkelés kirobbanásáért, a diktátor szerint a rendszerváltó eseményeket külföldről irányították és pénzelték. Be is vetette a felkelők ellen a hadsereget és a belügyi alakulatokat. Kivégzése után, immár a posztkommunista Romániában Ceauşescu utódja, Ion Iliescu úgyszintén külföldi beavatkozást sejtet, amikor diákok és értelmiségiek tízezrei utcára vonulnak a kommunista restauráció ellen. Az eredmény a bányászjárás néven elhíresült ámokfutás.
Huszonkilenc év elteltével az aktuális bukaresti hatalom hasonló manipulációval operál. Liviu Dragnea megdönthetetlennek nevezett, ám eddig be nem mutatott bizonyítékokra hivatkozva állítja, hogy a román diaszpóra augusztusi kormányellenes tüntetését külföldről finanszírozták. (Vajon az számít ennek az alapvető bűnnek, ha a spanyolországi román a családi kasszából megfinanszírozza a hazautat?) Hasonló „bizonyítékok” támasztják alá azt az állítást is, miszerint a szociáldemokrata pártelnök ellen külföldi „elemek” kíséreltek meg merényletet.
Ezekből a hagymázas összeesküvés-elméletekből is kitűnik, hogy híres politikai felmenőihez hasonlóan Dragnea is a vesztét érzi, alakulata racionálisan gondolkodó politikusai és hívei számára pedig kezd egyre kínosabbá válni ez az ámokfutás. És mivel a jelek szerint a napjai meg vannak számlálva, ideje szurkolni, hogy a PSD elnöke kihúzza ígérete betartásáig, a magyar diákokat és tanítókat megalázó tanügyi rendelet visszavonásáig.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!