2011. szeptember 12., 09:392011. szeptember 12., 09:39
Megannyi kimondott és kimondatlan kérdésre adhat választ a látvány. A repülés ugyanis mindig az érdeklődése középpontjában állt. A „repülő” az első szavai között szerepelt, és megannyi alkalommal szerzett örömteli meglepetést azzal, hogy az autó gyermeküléséből kitekintve szabad szemmel alig látható repülőket fedezett fel az égen. Sok esetben meg kellett állnunk, hogy magunk is megbizonyosodjunk: jól látja, valóban repülőgép bújik olykor elő a fellegek mögül. Azt is öröm volt megállapítani, hogy minden bizonnyal itt haladhat fölöttünk az ország egét szelő repülők légi folyosója. A domboldali őszi sétákon gyakran kezdtük számlálni a fejünk fölött elszálló repülőket. Egyszer másfél óra alatt 17-ig jutottunk. A Kolozsvárról felszálló vagy Kolozsvárra leszálló gépek pedig mindig egyedi élményt jelentettek. Az alacsonyan repülő gépek színe alapján már kétéves korában meg tudta állapítani, hogy a Wizzair vagy valamely másik légitársaság gépét látjuk. Csak a dübörgésüket nem szerette. Félt tőlük. Egyszer a ház előtt dolgozó úthengert is repülőnek gondolta. Az éppen a délutáni alvás órájában látott neki az aszfaltozás előkészítésének. Beleremegett a ház a munkagép zajába, a kislányom pedig a fejét is a paplan alá dugva próbált menedéket keresni, de végül csak a szülői ölelésbe burkolózva nyugodott meg.
Ott álltunk a kifutópálya végénél a drótkerítés mellett. Figyeltük, amint beszállnak az utasok a Wizzair társaság rózsaszínes, lilás orrú gépébe. A felbőgő motor félelmetesnek tűnt, de azért örömmel állapítottuk meg, hogy a gép a kifutópálya másik vége felé kanyarodik, tehát felénk gördülve fog lendületet venni, hogy aztán a levegőbe emelkedjen. Az is jó hírnek tűnt, hogy a láthatáron már kivehető volt a Blueair légitársaság leszállásra készülődő gépe. Körvonalazódott, hogy öt-tíz perc alatt egy felszállást és egy leszállást is szemügyre vehetünk. Nekilendült a Wizzair-gép, a kislányom pedig arcát a ruhámba fúrva keresett menedéket. Épp csak egy pillanatra mert kilesni onnan, amikor a gép már a levegőbe emelkedve haladt el előttünk. A Blueair-gép leszállását meg sem várta volna. „Menjünk apja – szólt rám határozottan –, a Wizzairtől, a Blueairtől és az úthengertől nagyon félek!”
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.