2012. november 07., 09:402012. november 07., 09:40
Szeretnék tévedni, de a közelgő választásokra, majd a kormányalakításra fordított időt és figyelmet, s amúgy általában a romániai viszonyokat tekintve, tavaszig aligha lesz megnyugtató és főleg tisztességes jog és orvoslat ebben a kérdésben.
Mert olyan körülmények között kellene elfogadni és alkalmazni az egykori tulajdont egyértelműen visszaállító törvényt, hogy a Mikó-ügy megteremt(h)ette a számunkra kedvező rendezés folyamatát ellehetetlenítő veszélyes előzményt, s a román nyelvű sajtóban is kezdtek megjelenni a visszaszolgáltatás s egyben a jussukat visszakérő nemzeti és felekezeti kisebbségek elleni hangot egyértelműen megütő írások. Ráadásul az előző kormánykoalíció nagyobbik pártjának is volt egy – hála Istennek elvetélt – kísérlete a természetbeni és tényleges visszaszolgáltatás helyett a jelentéktelen pénzbeli kártérítésre.
Két, egymással teljesen ellentétes álláspont ütközik tehát: egyik felől állunk mi, római katolikus, református, unitárius, evangélikus, görög katolikus, közösségi és egyéni örökségünket visszakövetelők, a másik oldalon pedig ott áll a nyolcvanszázalékos nemzeti és felekezeti többség s a nemzetállami szemlélet. Utóbbi eszköztárából nem hiányzik a jussukat visszakövetelők nagy részének magyar nemzeti és felekezeti voltát hangsúlyozó s ezzel párhuzamosan a restitúciót mint a „román” oktatási rendszert veszélyeztető elem, s az elmúlt bő két évtized meglehetősen fényesen bizonyította, hogy ez a két tényező mind a közvélemény, mind a politikum szintjén meghatározó.
A mi – általában véve: elkobzott jussunkat visszakövetelő magyarok, románok és bármilyen más nemzetiségű és felekezetű emberek – eszköztárába „csak” az igazunk tartozik. És az a kötelezettségünk, hogy amit eleink ránk hagytak, azt mind egy szálig, akár Strasbourgig menő perek árán is vissza kell szereznünk. Erre is létezik előzmény.
Egy soha el nem mondott személyes történetet mesélnék el 1986-ból. Épp elvégeztem az egyetem fizika szakán az első évet. Elviselhetetlen hőség volt Temesváron.
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.