Bálint Eszter

Bálint Eszter

Válságkezelés román módra

2020. május 04., 09:412020. május 04., 09:41

2020. május 04., 09:502020. május 04., 09:50

Amikor más országok vezetői azzal vannak elfoglalva, hogyan a legkisebb emberi és anyagi veszteséggel menedzseljék a koronavírus-járványt és a gazdaság leállítása miatt kialakult válságot, amikor a legnagyobb szükség lenne az összefogásra, Románia elnöke gyűlöletet szít, uszít, megoszt. Ahogyan sokan feltették a napokban a kérdést a közösségi portálokon, minket is foglalkoztat, miért éppen most került elő a magyar kártya. Terelés? Szavazatszerzési kísérlet? Bizonyára mindkettő.

Voksvadászat, hiszen az ominózus sajtónyilatkozat után nem sokkal közzétett közvélemény-kutatás eredményei megmutatták, mélyrepülésben van a Klaus Johannis államfő által korábban vezetett Nemzeti Liberális Párt (PNL). És terelés, hiszen van miről.

A PNL az elmúlt hónapokban megmutatta, semmivel nem megfontoltabb, mint az előző, szociáldemokrata párti (PSD) többségű kormány, ugyanúgy kapkodás jellemzi a politikáját, ugyanúgy nincsenek nagy állami beruházások, ugyanúgy nem működik egy csomó minden. És ezt az állapotot még tetőzte a koronavírus-világjárvány és a vele karöltve érkező gazdasági válság. A krí­ziskezelés pedig semmivel sem sikerült jobban, mint az előző hónapok kormányzása: kapkodás, egymásnak ellentmondó nyilatkozatok, információk, pánikkeltés…

A vállalkozók megsegítése is problémás. Dicséretes persze, hogy az állam beszállt a kényszerszabadságra küldött alkalmazottak fizetésébe, vagy hogy garanciával segíti kedvezőbb feltételek mellett hitelhez jutni a kis- és közepes vállalkozásokat, de mégis azt látjuk, hogy nem áll össze az egész, mindez nem elég ahhoz, hogy elkerülhetővé váljanak a tömeges csődök. Bizonyára olvasóink is tudnak legalább egy olyan családról közvetlen környezetükben, amelyben legalább egy személy kényszerszabadságra került, vagy rosszabbik esetben elbocsátották, vagy ha minden családtagnak meg is maradt az állása, csökkentették a fizetését.

A szükségállapot lejárta után sem lélegezhetünk fel, még bizonyára sokan maradnak kényszerszabadságon, és bár ígéretek vannak arra, hogy a kormány segíti a vállalkozókat, hogy fizetni tudják alkalmazottaikat, egyelőre ezek csak televíziós nyilatkozatok, és ha meg is valósulnak, még mindig félő, hogy nagyon sok munkáltató lesz kénytelen további személyek elbocsátására. Két hónap bevételkiesés nagyon sokak számára jelentett ugyanis komoly érvágást, és azt sem várhatjuk, hogy a járvány miatt bevezetett korlátozások feloldása nyomán a cégek onnan tudják folytatni, ahol március elején abbahagyták.

Ott vannak például a szállodák, panziók, vendéglők, bárok vagy éppen a szépségszalonok. Persze, hogy mindenki arra vágyik ennyi bezártság után, hogy újra rendezett legyen a haja, körme, szemöldöke, majd beüljön az autóba, és elutazzon egy kényeztető hétvégére vagy egy hegyvidéki túrára. Csakhogy – mint fentebb is említettük – nemigen vannak olyan családok, amelyek ne sínylenék meg a válságot, vagy ne tartanának attól, hogy lesz még rosszabb, és biza nem ezek lesznek a prioritások. Ahogyan ruha, cipő, pláne autó vásárlása sem. Ami pedig tovább gerjeszti az ördögi kört, még többen és többen válnak munkanélkülivé, egyre több és több polgárnak sodródik veszélybe az egzisztenciája.

Nem látjuk, hogy a kormánynak lenne megoldása erre és sok másra. Ehelyett autonómiával, Erdély ellopásával, a magyar nyelv hivatalossá tételével riogatnak, hogy a gyűlöletcunami addig is ne ellenük irányuljon.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Huszárok a sós vízben

1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.