Balogh Levente

Balogh Levente

Választások és trükközések

2020. október 06., 09:572020. október 06., 09:57

Bár a múlt vasárnapi önkormányzati választás eredményei alapján előre lefutottnak tűnik a decemberben esedékes parlamenti megmérettetés eredménye, a legújabb fejlemények nyomán könnyen megtörténhet, hogy izgalmasabbá válik a küzdelem.

Ha ugyanis sikerül keresztülvinni a parlamenten azt a törvényjavaslatot, amely alapján decemberről március közepére halasztanák a választásokat, az a jelenleg a népszerűségi listákat vezető, kisebbségben kormányzó nemzeti liberálisok számára hátrányos lehet, míg a legnagyobb parlamenti frakcióval rendelkező, de mérsékelten népszerű szociáldemokratákat helyzetbe hozhatná.

Nem véletlen ugyanis, hogy a liberális kormány a lehető leghamarabbi időpontra, december 6-ára tűzte ki a megmérettetés időpontját. A pártnak az az érdeke, hogy a jelenlegi vezető pozícióját sürgősen stabilizálja a parlamenti mandátumok szintjén is. Ráadásul az önkormányzati választások sem feltétlenül azt hozták, amire a liberálisok az előzetes felmérések alapján számítottak, hiszen megnyerték ugyan a megmérettetést, és valóban jó eredményt értek el, megszerezve a voksok 33 százalékát, de a szociáldemokraták nem végeztek olyan rossz eredménnyel, amilyen a közvélemény-kutatások alapján várható volt. A PSD a szavazatok 31 százalékát kapta, ami azt jelenti, hogy még reménykedhet a jobb szereplésben, stabil szavazótábora hűséges maradt hozzá.

Ezért tiltakozik Ludovic Orban miniszterelnök kézzel-lábbal az ellen, hogy elhalasszák a választásokat, hiszen továbbra is tart attól, hogy a járványhelyzet esetleges súlyosbodása, illetve a gazdasági problémák miatt középtávon csökkenhet a kormánya támogatottsága. A PSD-nek viszont továbbra is az az érdeke, hogy a kabinet kisebbségben maradjon, hiszen a szociáldemokraták parlamenti fölényüket kihasználva folyamatosan megkeseríthetik a kormány életét, ahogy azt eddig is tették. Többek között a 40 százalékos nyugdíjemelés megszavazásával, miközben ők maguk is tudják, hogy nincs rá pénz.

Az elkövetkező hetek így vélhetően arról szólnak majd, hogy az Adrian Dohotaru volt USR-es, jelenleg független képviselő által – vélhetően a PSD befolyásától nem teljesen mentesen – benyújtott törvényjavaslatot valóban napirendre tűzik-e, és ha igen, sikerül-e olyan gyorsan megszavazni, hogy december 6-áig már az esetleges alkotmányossági normakontrollon is átessen.

Mindeközben nem csupán a román, hanem a magyar pártok is készülődnek a parlamenti megmérettetésre, ám számukra nem az a legégetőbb probléma, hogy decemberben vagy márciusban várják majd a választőpolgárokat az urnák elé. Hanem az, hogy sikerül-e megőrizni a magyar parlamenti képviseletet, és hogy annak érdekében, hogy sikerüljön, lehetséges-e tető alá hozni valamilyen fajta együttműködést az RMDSZ és az Erdélyi Magyar Szövetségben összebútorozott két kisebb riválisa, az EMNP és az MPP között. Bár az EMSZ társelnökei inkább a pohár tele felét nézik, és azt mondják, nem szerepeltek rosszul, azért hozzátehetjük: annyira jól sem. Ilyen körülmények között kérdéses, mennyire veszi őket komolyan az RMDSZ, amelynek máris együttműködési ajánlatot tettek. Igaz, az RMDSZ a megszerzett 199 polgármesteri tisztség ellenére még nem dőlhet nyugodtan hátra, a vasárnapi eredmények ugyanis azt mutatják: ha parlamenti választásokat tartottak volna, nem jutott volna be a parlamentbe, mivel a rá adott 4,5 százaléknyi voks nem lett volna elegendő az 5 százalékos bejutási küszöb átugrásához.

Persze ez a választásokra történő jó mozgósítással talán orvosolható, és borítékolható, hogy Budapest is megtesz majd mindent, hogy mozgósítson. De a mostani önkormányzati megmérettetés tanulságai alapján mindkét politikai oldalnak – és főleg az erdélyi, partiumi és bánsági magyar közösségnek – az lenne a jól felfogott érdeke, hogy kellő mértékű szerénységet tanúsítva tárgyalóasztalhoz üljenek, és képesek legyenek megállapodni egy olyan konstrukcióban, amely a lehető legnagyobb mértékű magyar parlamenti képviseletet biztosít Bukarestben a lehető legszélesebb körű támogatás mellett.

Mert semmi sem szavatolja, hogy a teleormani és más, Kárpátokon túli megyékben élő román szavazók most is ugyanolyan lelkesen „aktivizálódnak”, és szavaznak az RMDSZ-re, mint a tavalyi európai parlamenti választáson. Meg aztán mégiscsak jobban nézne ki, ha nem erre kellene bazíroznia a szövetségnek, hanem valamilyen formájú magyar összefogásra.

2 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.