Balogh Levente

Balogh Levente

Útban a polgárháború felé

2024. szeptember 20., 12:35

2024. szeptember 20., 12:35

Immár kijelenthető: Donald Trump egyszerre hihetetlenül szerencsés és hihetetlenül peches ember.

Hihetetlenül szerencsés, hiszen immár két merényletkísérletet is sikerült túlélnie – és hihetetlenül peches is, hiszen a jelek szerint azon emberek közé tartozik a Föld bolygón, akiknek az élete folyamatosan a legnagyobb veszélyben van.

Mindez pedig igencsak baljós előjelnek tekinthető az Egyesült Államok és a világ többi része szempontjából egyaránt.

Mindazonáltal tény, hogy Trump számára paradox módon még jól is jött az újabb elfuserált gyilkossági kísérlet.

Mióta ugyanis a demokraták a Joe Biden hivatalban levő elnök által az első televíziós vitán nyújtott borzasztó teljesítmény miatt lecserélték jelöltjüket, és Kamala Harris alelnököt állították a helyébe, Trump lendülete megtörni látszott.

Míg az ellene júliusban elkövetett első merényletkísérlet, amely során egy lövedék a fülét súrolta, a gyilkosság révén kiiktatni kívánt jelölt iránt megnövekedett szimpátia nyomán őt tette az esélyesebb jelöltté Bidennel szemben, Harris felbukkanása nyomán már nem a merénylet tematizálta a közbeszédet.

Na persze ebben nagy mértékben közrejátszottak a balliberális oldalhoz húzó fősodratú sajtóorgánumok és a hollywoodi celebipar is, amelyek együttes erővel ajnározták a lehető leghangosabban az új jelöltet,

olyan hamvas, ártatlan és friss indulóként próbálva beállítani, mintha nem ő lenne a lassan négy éve hivatalban levő alelnök, és semmi köze sem lenne ahhoz, hogy milyen állapotba került az ország a Biden-Harris adminisztráció regnálása alatt.

Az ország polgárai elsősorban a magas infláció miatt elégedetlenek, de például az konkrétan személyesen Harris felelőssége, hogy nem sikerült hatékonyan csökkenteni az illegális migráció mértékét, ugyanis Biden őt bízta meg a helyzet kezelésével.

Emellett sokan felróják azt is, hogy a demokrata adminisztráció szinte számolatlanul önti a pénzt az ukrajnai háborúba, anélkül, hogy az ukrán sikernek vagy a kedvező feltételekkel megkötött tűzszünetnek legalább a reménye felcsillanna.

Minderről azonban nemigen esik szó – helyette Harris kislányos kuncogásától hangosak a tévéstúdiók. És persze úgy, hogy közben a programjáról szóló kérdésekkel sem igen zavarják.

Ennek nyomán a közvélemény-kutatások az utóbbi hetekben már az alelnök enyhe előnyét jelezték.

A mostani, újabb merénylet ismét Trumpot állította az érdeklődés homlokterébe, a kérdés most az, hogyan tud sáfárkodni ezzel, hogy ne a személyeskedő vagdalkozás, hanem programjának érdemi ismertetése kerüljön a középpontba.

Abban kétségkívül igaza van, hogy a helyzet elfajulásához ellenfelei is hozzájárultak, amikor arról papoltak, hogy Trump győzelme a demokrácia végét jelentené, ugyanakkor a másik oldalon is elég sok a radikális ahhoz, hogy lehetetlennek tűnjön a megbékélés – és ehhez maga Trump is hozzájárult néhány karcosabb kijelentésével.

Az amerikai társadalom immár a végletekig polarizálódott, mindkét oldal szinte szektás meggyőződéssel hisz a saját igazában, miközben a woke-izmus és a cancel culture jegyében a szélsőbalosok a szélsőliberálisokkal összefogva próbálnak mindent és mindenkit ellehetetleníteni, ami és aki nem a szélsőséges ideológiáik híve.

Ennek nyomán pedig mára az ellenfél erőszakos elhallgattatása, sőt fizikai megsemmisítése is kezd egyre legitimebb opcióként feltűnni. Bár tény ami tény, eddig a demokrata jelöltek egyikét sem érte súlyos incidens, míg Trump már két rovátkát is behúzhat az ellene elkövetett merényletkísérletek lajstromába.

Ezért aztán ha ő nyer, sajnálatos módon borítékolható, hogy mandátuma során mindvégig célpont lesz majd, egyetlen pillanatra sem lesz nyugalma.

Sőt ha nem nyer, akkor sem lesz már soha biztonságban.

De mivel az egész öngerjesztő folyamat is, egyáltalán nem irreális forgatókönyv, hogy a másik oldal fanatikusai a demokrata elnököt tekintik majd legitim célpontnak, ha Harris nyeri meg a választást.

Ebbe a rendszerbe kódolva van, hogy az ország egyre inkább sodródik a polgárháborús állapotok felé, és a Biden-Harris duó által tett, a Trump elleni merényletet elítélő nyilatkozatok sem igen tűnnek alkalmasnak az indulatok csillapítására – már csak azért sem, mert a kampánystábjuk és a hozzájuk közel álló médiumok továbbra is náci Trump-diktatúrát vizionálnak arra az esetre, ha a republikánus jelölt győz.

Miközben arról kevés szó esik, hogy Harris viszont korábbi kijelentései alapján a középtől már-már aggasztóan balra állt – bár az sem sokkal kedvezőbb, hogy manapság inkább szélsőségesen liberálisként jellemezik.

Márpedig ha a világ egyik vezető nagyhatalma kapcsán kell attól tartani, hogy egyre mélyebbre látszik süllyedni a polgárháborús állapotokba, az nem csak az ottaniak számára nem kecsegtet vidám kilátásokkal, hanem számunkra sem.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Izrael Irán ellen

Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.

Makkay József

Makkay József

Súlyos megszorításokkal köszönhet be az új román kormány

Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.

Balogh Levente

Balogh Levente

Koalíciós szakítás Iohannis miatt?

A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Kinek adja át a stafétát Iohannis?

Kialakult az év végi romániai államfőválasztás részvevőinek mezőnye, immár tudjuk, hogy a parlamenti pártok kit küldenek harcba a Cotroceni-palotáért, illetve kik indulnak kisebb alakulatok színeiben vagy függetlenként.

Makkay József

Makkay József

Az európai migrációs válság „szárnyas kapuja”

Európa forrong a migránsáradat miatt. Nem csak az éppen lecsengett nagy-britanniai tömegtüntetések jelzik, hogy a hatóságoknak sürgősen lépniük kell, hanem az Európai Unió területén egyre sűrűbben bevezetett határellenőrzés is ezt mutatja.