2011. december 29., 09:272011. december 29., 09:27
Sőt, sok más világméretű katasztrófa is elmaradt, pedig azokat nem holmi sarlatánok jövendölték, hanem a nagy becsben álló tudóstársadalom tagjai és a komoly szakmai szervezetek. Példaként megemlíthetném a madárinfluenzát, melynek kapcsán világméretű, a spanyolnátha pusztításával felérő járványt jósoltak.
A vészharangot többek között az Egészségügyi Világszervezet, a tekintélyes WHO kongatta, nyomatékosan ajánlva a védőoltás bevételét. Érdekes módon a WHO épp a világméretű járványveszély bejelentése előtt módosította a világméretű járványveszélyek bejelentésére vonatkozó kritériumrendszert oly módon, hogy enyhített a feltételeken. A lóláb már annyira kilógott, hogy az Európai Bizottság vizsgálatot rendelt el az ügyben, miután az is napvilágra került, hogy a WHO szakértőinek túlnyomó többsége valamelyik, a vakcina-gyártásban érdekelt gyógyszergyártó cégtől is kap honoráriumot.
A dolognak azonban nem lett fejleménye, legalábbis a sajtóban nem lehetett olvasni olyasmit, hogy kirugdaltak volna embereket a szervezettől, vagy legalább kilátásba helyeztek volna számukra szankciókat arra az esetre, ha megint oktalanul keltenek világméretű hisztériát. A világvége-prognózisok szerint a 2012-es apokalipszist már a maják is megjósolták. Illetve eddig tart a naptáruk, ebből jutottak egyesek arra a következtetésre, hogy azért nem folytatták a kalendáriumot, mert nem volt mit beleírniuk. Arról is lehet olvasni, hogy a várható világégésről a sumérok is tudtak, akik szerint a Niribu nevű bolygó visszatérte hozza el a világvégét. (Ez sem példa nélküli egyébként a történelemben: a Halley-üstökös legutóbbi, 1986-os ittjártakor is sokan várták az apokalipszist.)
Internetes források szerint még a NASA-jelentések is említést tettek egy bizonyos, Niribu-szerű tizedik bolygóról a naprendszerünkben, ugyanezen források szerint viszont a NASA hamar cáfolta is ezeket az értesüléseket, hogy ne keltsenek pánikot. Szerintem nem kellene annyira tartanunk a világvégétől, mivel ha ennek vége lesz, majd jön utána egy másik, mert ahogy nálunkfelé mondják: soha nem volt úgy, hogy valahogy ne lett volna. És a régi után talán egy olyan világ kezdődik, amelyben nem lesz ennyi hazugság.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.