2012. január 19., 09:392012. január 19., 09:39
Először is következzenek hát a józan ész sugallta, kipróbált és bevált túlélőtippek azok számára, akik még hisznek abban, hogy boldogulni lehet becsületes munkával – nem föltétlenül tájainkon, hanem akárhol.
A legfontosabb, hogy egy ilyen felelős ember nincs röghöz kötve. Elsősorban törekszik arra, hogy a jövedelmei – nem véletlen a többes szám, hiszen több helyen is dolgozik – olyan tevékenységekből (is) származzanak, amelyek nem helyhez kötöttek, tehát bárhonnan végezhetők.
(A világháló csodálatos együttműködési lehetőségeket rejt ilyen téren.) Nem költekezik nyakra-főre, hanem úgy intézi az életét, hogy a bevételei mindig meghaladják a kiadásait (egyáltalán nem könnyű lemondani dolgokról, tudom). Kettő: az illető megtakarításait, illetve a vagyontárgyait többféle módon és több helyen (esetleg több országban) tartja. Így nincs kitéve annak, hogy ha valahol szorul a hurok, akkor mindent elveszíthet. Továbbá a tudás az ő legnagyobb „fegyvere”: a saját tevékenységi területén – nemegyszer autodidakta módon – fejleszti önmagát egész életében. Nyitott arra, hogy új szakmát tanuljon, netalán ért valami közönséges mesterséghez is, az asztalosságtól a szabóságig (ki tudja, mikor fog jól).
Folyékonyan kommunikál 2-3 nyelven, és ha X ország nyelvét kell megtanulja, mert épp ott adódik munkalehetőség, azonnal nekilát, és nem fél az ismeretlenbe utazni. Végül (és ez már tényleg a személyes függetlenség): igyekszik még egy állampolgárságot szerezni (nyilván egyáltalán nem mindegy, milyet) a biztonság mindenekelőtt alapon.
A tüntetők ezzel szemben a szokásos módszert alkalmazzák: számon kérik valós és vélt jogaikat a kisebb-nagyobb hatalmú állami hatóságokon, az Unión, a gazdagokon stb. Hogy miért várják el elég sokan, hogy nem ők, hanem másvalaki vagy másvalami javítson a helyzetükön? (Ezen a rejtélyen már évek óta töröm a fejem, sikertelenül.) De ez most mellékes, az igazi kérdés az, mit tesz a jelenleg apatikus tömeg? Ha forradalmat akar csinálni, hát tegye. Ez esetben az utolsó túlélőtippem az, hogy szerezzünk be magunknak egy kis magánhadsereget, vagy ha erre nincs keret, hát akkor, szégyen ide, szégyen oda, fuss(unk) innen, míg le nem zárják a határokat (ahogy kérték egyes tüntetők Bukarestben).
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.