2012. január 24., 09:212012. január 24., 09:21
Sőt egy kisebbre sem. A kormány egyszerűen nem számolt azzal, hogy amikor saját egzisztenciájáról, pénztárcájáról van szó, a lakosság nem éri be pusztán annak hajtogatásával, mennyire szükségszerű és elengedhetetlen volt a közalkalmazotti bérek lefaragása, az áfa emelése, valamint újabb adók és illetékek kivetése. Azaz a széles tömegek életszínvonalának csökkenése. És mivel a hatalmon lévők nem tudtak világos perspektívát felvázolni a válságból való kilábalásra, sokan az utcán adnak hangot elégedetlenségüknek, felvázolva a kézen fekvőnek tűnő megoldást is: a megszorításokkal azonosított államfő és a kormány lemondását.
Miközben az elnök „játékos” politikai temperamentumához egyáltalán nem illő módon hallgat a demonstrációkról, a kormányoldal képviselői szemmel láthatóan megilletődtek a népharag láttán, és kapkodnak. Olyan populista intézkedésekkel próbálják kiszúrni az elégedetlenkedők szemét – például a gépjármű-regisztrációs adó felfüggesztése, a közalkalmazottak fiskális amnesztiája vagy a külügyminiszter menesztése –, amely a jelenlegi helyzetben nem oszt, nem szoroz, de mindenki tisztában van vele, hogy szemfényvesztés. Ráadásul Teodor Baconschi feláldozása értelmetlen is, hiszen a diplomácia vezetője csak a randalírozó, törő-zúzó huligánokat nevezte csőcseléknek, ami az egy héttel ezelőtti bukaresti incidensek fényében nagyon is helytálló megállapítás.
Már az is érthetetlen gesztusnak tűnt – és Bocék ijedtségére, gyengeségére vall –, hogy a kormány néhány ezer tüntetőtől való félelmében kényszerpárbeszédbe bocsátkozott azzal a balliberális ellenzékkel, amely külföldön és belföldön egyaránt Románia befeketítésén munkálkodik, és kizárólag az előre hozott választásokról hajlandó tárgyalni.
Hab a tortán, hogy Victor Ponta és Crin Antonescu hatalomra kerülésére még azoknak a tüntetőknek a többsége sem tekint életképes, az ország sorsát jobbra fordító megoldásként, amely amúgy még a tavasszal urnák elé vitetné a választópolgárokat. És akkor mire is mennénk az előre hozott voksolással?
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.