Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Szemellenzős politikai „vírusölők”

2020. április 29., 08:262020. április 29., 08:30

2020. április 29., 08:262020. április 29., 08:30

Egyáltalán nincsenek „valóságértési” problémái annak, aki úgy véli, hogy a világjárvány tombolása idején Magyarországgal kapcsolatban bizonyos körök által megfogalmazott folyamatos kritikák kimerítik a politikai boszorkányüldözés fogalmát.

 A koronavírus elleni védekezésre vonatkozó, a járvány megfékezése érdekében különleges intézkedések meghozatalára alkalmas törvény mentén megfogalmazott észrevételekről van szó. Ezek a bírálatok röviden összefoglalva a következőket állítják: Orbán Viktor miniszterelnök és az általa vezetett Fidesz megszüntette a parlamentáris demokráciát, Magyarországon konszolidálódott a diktatúra, az Európai Bizottságnak sürgősen lépnie kell.

Legutóbb például több mint hetven európai „közéleti személyiség” (értsd: jelenlegi vagy korábbi politikusok) közölt felhívást a kontinens számos lapjában, Budapest megrekcumozására szólítva Brüsszelt. A CIVICO Europa nevű transznacionális civil szervezet ernyője alatt szinte kivétel nélkül baloldali és liberális közszereplők taglalják a magyar kormányfő politikája feltartóztatásának szükségességét, közöttük – hogy igazán színes legyen a kép – Petre Roman volt román kormányfő. Sokatmondó, hogy ők ezt a politikát ugyanúgy vírusnak nevezik, mint a világjárványt okozó, világszerte emberek százezreit elpusztító Covid-19-et.

Ami igazán döbbenetes, hogy ezek a kifogások sok esetben köszönőviszonyban sincsenek a valósággal, vagy nyilvánvalóan kettős mércét alkalmaznak. Mindenki számára nyilvánvaló, hogy a pandémia feltartóztatása érdekében az államok túlnyomó többsége rendkívüli intézkedéseket foganatosított, amelyek sorában a magyar lépések egyáltalán nem tekinthetőek egyedinek vagy kirívónak. Nagyon könnyen megcáfolható például az a gyakorta terjesztett állítás (nyugodtan lehet nevezni álhírnek is), aminek még a CNN világsztár műsorvezetője is felült, miszerint a magyar Országgyűlés „bezárt”, tevékenysége gyakorlatilag megszűnt a járvány idején, az Orbán-kormány rendeletekkel gyakorolja hatalmát. Pedig hát ugye ha ez így lenne, például a párbeszédes Szabó Tímeának sem lett volna hol felszólalnia a határon túli magyaroknak juttatott adományok ügyében…

Mármost igazán nehezen érthető, hol itt a diktatúra, mitől került veszélybe a parlamentáris demokrácia. Történetesen azonban tudomásunk van olyan országról, ahol a törvényhozói hatalommal szembeni alapállás igencsak nehezen illeszkedik a jogállamiság, a demokrácia szabályai, követelményei közé. És ennek az országnak a miniszterelnökét véletlenül ugyancsak Orbannak hívják. Jól tudjuk, hogy Románia (hiszen erről az országról van szó) kormánya a rendkívüli állapot másfél hónappal ezelőtti kihirdetése óta katonai rendeletekkel operál, ezzel a jogalkotási aktussal foganatosít kijárási tilalmat és egyéb, az emberi és egyéni szabadságjogokat korlátozó intézkedést.

Eközben online, valamint a képviselők és szenátorok egy részének személyes részvétele közepette folyik a törvényalkotási munka is, csakhogy a parlamentben elfogadott, a járványhelyzet nyomán előállt válságot enyhíteni, orvosolni hivatott jogszabályok (tekintsünk most el ezek populista jellegétől, alkalmazhatóságuktól) nem léphetnek hatályba, a kormányzat ugyanis kivétel nélkül megtámadja ezeket az alkotmánybíróságon. Ezen túlmenően Ludovic Orban miniszterelnök egyszerűen megtagadja, hogy számot adjon a kormányzati intézkedésekről a törvényhozók előtt, magyar névrokonával ellentétben (aki a héten is válaszolt az Országgyűlésben a képviselők kérdéseire) semmibe véve ezt a hatalmi ágat.

Hallgassuk csak meg, mit mondott a román kormányfő a minap, amikor újságírók arról kérdezték, megjelenik-e a parlamentben, ahogy azt az ellenzéki pártok követelik. „Én időszakosan tájékoztatom az állampolgárokat az intézkedésekről. A parlament nem létezik. Amikor újrakezdődik a törvényhozói tevékenység, és parlamenti vagy alkotmányos eljárás alapján meghívnak, biztosan jelen leszek” – jelentette ki Orban mindössze néhány órával azután, hogy a bukaresti törvényhozók megszavaztak számos jogszabályt. És még valami: Románia nemrég felfüggesztette az emberi jogok európai egyezményének alkalmazását...

Ismételjük meg a román miniszterelnök sommás véleményét: „a parlament nem létezik”. Hátha eljut nyugati elvtársai, Guy Verhofstadt, Rui Tavares és a többiek fülébe is. Feltételezni sem merjük, hogy a figyelmüket eddig csak azért kerülte el ez az apróság, és a bukaresti Orban igazán figyelemre méltó elhajlásai csak azért nem éri el az ingerküszöbüket, mert ő liberálisnak mondja magát.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Forrongó Közel-Kelet

Ha egyébre nem is, egyvalamire jó volt Irán hétvégi, Izrael elleni eszelős támadássorozata: bebizonyította, hogy Teherán és a proxyjának számító Hamász hiába próbálta több ezer palesztin feláldozásával aláásni Izrael nemzetközi támogatottságát.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.