Kiss Judit

Kiss Judit

Szembeúszni az árral

2019. szeptember 18., 08:342019. szeptember 18., 09:04

2019. szeptember 18., 08:342019. szeptember 18., 09:04

Jó ideje már a vízcsapból is az folyik, hogy a mai fiatalok egyre kevesebbet mozognak a digitális világ képernyőhöz láncoló mágneshatása miatt. Újra meg újra felhívja erre a figyelmet a sajtó, felmérések készülnek, amelyek eredményeit riasztó tényként tálalják az internetes oldalak, óva intenek a szedentarizmustól a szakértők.

Hogy csak egy példát hozzunk a közelmúltból, júliusban derült ki az Eurostat halálokokra vonatkozó friss felméréséből, hogy Romániában jegyezték a második legmagasabb halálozási arányt az Európai Unió tagállamai közül, és ennek egyik fő okaként a lakosság mozgáshiányos életmódját emlegetik a szakemberek.

Hogy a testmozgás szeretete, a rendszeres sportolás hiánya mennyire befolyásolja a digitális bennszülöttnek nevezett ifjú generációt, a mindennapokban is jól észlelhető. Sokszor tehetetlenül nézik a képernyőfüggőség jelenségét a szülők, pedagógusok, és sűrűn panaszkodnak: a gyereket egyre nehezebb kiszakítani az okostelefon bűvköréből. Már az óvodáskorú is szívesebben nyomogatja és bámulja olykor a villódzó digitális világ képsorait, minthogy kiszaladjon focizni. A felnőtteknek pedig bizony erőfeszítéseket kell tenniük, ha azt szeretnék elérni, hogy a gyerek életében bár részben érvényesüljön az ókori görögök óta untig ismételgetett „ép testben ép lélek” elve.

A helyzetet súlyosbítja, hogy a romániai iskolarendszer finoman szólva is erőteljesen háttérbe szorítja a testnevelést, hetente durván számolva két tornaórán mozgathatják meg izmaikat a gyerekek, elenyészően kevés a szabad mozgásos játék, és több olyan nap is akad egy héten, amikor reggel nyolctól délután háromig görnyednek a kamaszok az iskolapadban.

Így nemcsak indokolt, de egyenesen szükségszerű és figyelemfelhívó, hogy az aktív mozgásra, sportolásra összpontosítson egy olyan nagy lélegzetű esemény, mint az erdélyi magyar középiskolások sportolimpiája, amely ma kezdődik a kincses városban. Immár ötödször tartják meg a gimnazisták rangadóját, amelyen tavaly félezer fiatal mutatta meg tehetségét, felkészültségét számos sportágban. Azonkívül, hogy az olimpia az iskolák közti párbeszéd terepe, hogy egészséges versenyszellemre nevel, hogy összekötő kapocsnak számít a testnevelést oktatók és a sportoló diákok között, hogy a klasszikus értelemben vett egyéni és csoportos olimpiai sportágakat közelebb hozza a fiatalokhoz, van egy talán még lényegesebb, általánosabb pozitív hozadéka. Az, hogy a sokoldalúan hatékony úszásra is összpontosító rangadó megpróbál jelképesen szembeúszni az árral: ellensúlyozni akarja a digitális világ egyre erőteljesebb dominanciájából eredő puhányságot, mozgáshiányt, változtatni igyekszik a diákoknak a testmozgáshoz fűződő viszonyán, mentalitásán. Így valóban érdemes azért szurkolni, hogy a sportolimpia és a hasonló kezdeményezések egyre több gyereket mozgassanak meg. Szó szerint és képletesen.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Forrongó Közel-Kelet

Ha egyébre nem is, egyvalamire jó volt Irán hétvégi, Izrael elleni eszelős támadássorozata: bebizonyította, hogy Teherán és a proxyjának számító Hamász hiába próbálta több ezer palesztin feláldozásával aláásni Izrael nemzetközi támogatottságát.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.