Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Superman lehetetlen küldetése

2021. szeptember 27., 09:242021. szeptember 27., 09:24

2021. szeptember 27., 09:272021. szeptember 27., 09:27

Ahelyett, hogy némi megnyugvást hozna a zűrzavaros bukaresti belpolitikába, Florin Cîțu pajzsra emelése, a román liberális párt (PNL) élére történt megválasztása tovább bonyolítja a helyzetet, mélyítve a válságot.

Nem véletlenül hárult megkülönböztetett figyelem az alakulat hétvégi kongresszusára, amely több volt egyszerű pártgyűlésnél: a vezető bukaresti kormánypártról van szó, amelynek vezetési csapásiránya, irányvonala nem csupán az alakulat, hanem az egész ország sorsát meghatározza. Márpedig azt láttuk, hogy a PNL-en belül dúló belharc, a személyes ambíciók a levegőbe röpítették a tavaly decemberi választások nyomán összeállt jobbközép koalíciót, és heteken keresztül gúzsba kötötték Romániát.

Akárcsak a pártot kézi vezérléssel irányító Klaus Iohannis államfő, amikor a megannyi megpróbáltatás közepette golfozni csábította az embereket, a PNL is a mindennapi realitástól teljesen elrugaszkodva viselkedett az elmúlt időszakban. A pártelnöki babérokra törő kormányfő jobb eséllyel kecsegtető nekifutása érdekében a kormányból való kilépésre kényszerítette az egyik koalíciós partnert, teljesen maga ellen fordítva az USR–PLUS-t. A pártvezetői funkcióra a legnagyobb eséllyel aspiráló két jelölt – az államfő leplezetlen beavatkozása közepette – súlyosabb vádakkal illette egymást, mint az ősellenség PSD-t, a sokat emlegetett „demokratikus verseny” helyett kibékíthetetlen ellentét alakult ki Cîțu és a szombaton vereséget szenvedett Ludovic Orban között.

És miközben a járvány negyedik hullámának tornyosulása közepette sorra kerülnek karanténba, szigorúbb korlátozásokat feltételező besorolásba a települések, online oktatási formába a hazai iskolákban az osztályok, és a szabadban gyakorlatilag száznál népesebb tömeg össze sem gyűlhet, a legnagyobb román kormánypárt 5000 fő részvételével rendezett megakongresszust a bukaresti vásárcsarnokban. Talán mondani sem kell, mekkora lovat ad a vírus- és oltásszkeptikusok alá, hogy a PNL szemberöhögi a saját kormánya által foganatosított rendelkezéseket, „abszolút biztonságosként” elkönyvelve a több ezer ember összezsúfolódását feltételező nagygyűlést.

Nos, ilyen előzmények, majd viharos kongresszus után veszi át a hatalmat Florin Cîțu abban a pártban, amelyről bebizonyosodott, hogy nem csapatként, összetartó közösségként működik, hanem a szakadás küszöbén áll, sőt sokak szerint egy másik történelmi román alakulathoz, a Parasztpárthoz hasonlóan eltűnhet a politika süllyesztőjében. A kormányfő-pártelnök előtt olyan kihívások tornyosulnak, amelyekbe nála felkészültebb, és nagyobb támogatottsággal rendelkező politikusok beleroppantak.

Cîțunak először is fel kellene támasztania a félig kimúlt koalíciót, ami az USR–PLUS részéről megnyilvánuló utálaton túlmenően akkor is lehetetlen küldetésnek tűnik, hogy a pártszövetség a héten Dan Barna vagy Dacian Cioloș személyében elnököt választ, és a tisztújítás kimenetele is befolyásolhatja az USR–PLUS álláspontját, elvégre az alakulat számára az ellenzéki szerep egyáltalán nem kívánatos az AUR és a PSD oldalán.

Túl kellene élnie az önmagát szerénytelenül Supermanként feltüntető miniszterelnöknek egy bizalmatlansági indítványt is, amelynek napirendre tűzését éppen a váltig ostorozott PSD hathatós segítségével sikerült odáznia, esetleg a PNL és az RMDSZ kisebbségi kormányzásra kényszerül, ami viszont ugyancsak a szociáldemokraták háttértámogatását, és az ezzel járó politikai presztízsveszteséget feltételezi. És akkor még nem beszéltünk a politikain túli, ennél égetőbb feladatokról: a meredeken emelkedő energiaárakra, az általános drágulásra adandó válaszról, az egyre súlyosabb járványhelyzet kezeléséről, a beígért nyugdíj-, bér- és gyerekpénzemelés végrehajtásáról, a településfejlesztési terv, valamint az uniós finanszírozású helyreállítási projekt gyakorlatba ültetéséről, végül, de nem utolsósorban a beígért reformok megvalósításáról.

Ezeket kipipálva kellene győzelemre vezetnie Cîțunak a 2024-ben esedékes helyhatósági, parlamenti és államfőválasztáson a jelenleg meredek népszerűségvesztést elszenvedő PNL-t, ami, valljuk be, ugyancsak lehetetlen küldetésnek tűnik a nagypolitikába nem túl régen belekóstoló egykori bankszakember számára. Még ha jelenleg élvezi is az államfő támogatását, pályafutása nem ígérkezik hosszú életűnek a miniszterelnöki székben, hiszen éppenséggel a személye jelenti a koalíció újjáalakításának, a kormány zavartalan működésének akadályát.

És azt azért a jelenleg még teljhatalomban és túlzott önbizalomban fürdőző kormányfő-pártelnöknek sem ártana figyelembe vennie: Supermanek csak a filmben léteznek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicușor Dan, Románia és a magyarok

Miközben Nicușor Dan választási győzelme kedvező fejlemény a magyarok számára, hiszen sikerült elkerülni, hogy az országnak szélsőjobboldali, magyargyűlölő elnöke legyen, azért olyan sok okunk még sincs az önfeledt ünneplésre.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ha a hála nem politikai kategória, a bosszú se legyen az

Románia leginkább ahhoz a katonához hasonlít, akire a csatában rálőttek, de szerencséjére a füle mellett elsüvített a puskagolyó – tömören így foglalható össze az államfőválasztás végeredményének legfőbb következtetése.

Balogh Levente

Balogh Levente

A katasztrófa és a „kisebbik rossz”

Sokszor mondták már a romániai választások kapcsán, hogy két rossz közül kell választani, ezért szavazzunk a kisebbikre – a mostani elnökválasztás viszont már arról szól, hogy nem a nagyobbik rosszat, hanem a katasztrófát kell elkerülni.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Éjszaka a strandon – egy szavazat a félelem és a megaláztatás ellen

Egy soha el nem mondott személyes történetet mesélnék el 1986-ból. Épp elvégeztem az egyetem fizika szakán az első évet. Elviselhetetlen hőség volt Temesváron.

Balogh Levente

Balogh Levente

Vagy sikerül mozgósítani, vagy Simion lesz a befutó

Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.

Páva Adorján

Páva Adorján

Erdély a „teremtő káoszban”

Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Románia a vesztébe rohan, de még visszafordulhat

Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.