2009. augusztus 21., 11:162009. augusztus 21., 11:16
Igyekezetük máris gyümölcsözőnek bizonyult, a képmutató hülyeség terén ugyanis máris képesek vagyunk olyan teljesítményeket felmutatni, amelyekre Strasbourgban is elismerően bólintanak. Történt ugyanis, hogy egy korábbi, a Székelyföldön helyi magyarok és romák között kirobbant konfliktus nyomán a strasbourgi emberi jogi bíróság arra kötelezte Romániát, hogy folytasson diszkriminációellenes kampányt.
Ennek részeként előadásokat és képzéseket kellett szervezni, de persze ez még nem volt elég, így aztán elő kellett venni a diszkriminációellenes harc nagyágyúját: reklámsapkák, -írószerek és táskák osztogatásával léptek fel az ordas eszmék ellen. Azért szép dolog azzal szembesülni, milyen kép él a nyugat-európai hivatalnokok fejében a hatékony kisebbségvédelemről. Ezzel az erővel azért akár arra is kötelezhette volna a hazai hatóságokat, hogy járják végig az érintett falvakat, és minden egyes háztartásba bekopogva, mutatóujjukat feddőn felemelve mondják el: „Ej, ej, csúnya dolog ám a romákat diszkriminálni!”
Eredményességét tekintve vélhetően ugyanolyan hatékony lett volna, mint a sapkaosztás, csak legalább nem kellett volna rá annyi közpénzt költeni. Egy-két kétellyel átitatott megjegyzés azért megfogalmazódhat azon brüsszeli és strasbourgi hivatalnokok és bírák szakmai kompetenciájával kapcsolatosan, akik azt hiszik, hogy „Az idegen szép”, „Belülről mindenki rózsaszín” vagy „Szeressük egymást, gyerekek” feliratú reklámcuccal bármilyen konfliktust meg lehet előzni, főleg olyan vidékeken, ahol az emberek naponta azzal szembesülnek, hogy egyes, a civilizált együttélés normáit felrúgó elemek rendszeresen dézsmálják a veteményeskertet.
Amúgy arról még nem hallottam, hogy például Franciaországban bögréket osztogattak volna a muszlim bevándorlóknak, „Csúnya dolog autókat felgyújtani a külvárosokban, ha egy rendőrök elől menekülő algériai zsebtolvajt agyonüt az áram a trafóházban, ahová elbújt”, pedig istenuccse, kíváncsi lennék az eredményre. Azért az osztogatást először mégis a strasbourgi bíróságon kezdeném. Az illetékeseknek bögréket adnék, a következő felirattal: „olyan ügyekhez, amelyeknek a hátteréről fogalmunk sincs, csúnya dolog hozzászólni, pláne hülyeségeket.”
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.