Makkay József

Makkay József

Sarokba szorított csalók

2021. november 15., 08:48

2021. november 15., 08:48

Megtáltosodott az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság. Hosszú évek csendje és a nyári tengerparti szezon szokásos vendéglátóipari mulasztásait büntetgető csúcsszervből kemény kiállású hatóság lett.

A román kormány égisze alatt működő intézmény idén látványosan nekiment a multinacionális üzletláncok elvtelen praktikáinak. Többek között hozzálátott a fekete péntek néven elhíresült kereskedelmi szélhámosság felgöngyölítéséhez is. Ügyvezető kormánnyal a háta mögött nem kis teljesítmény ez.

A fogyasztóvédelem tevékenységének minden civilizált országban legalább akkora szerepe van, mint egy jól működő rendőrségnek, amely nem csak feltárja, hanem megelőzi a bűnügyek egy részét. Romániában, ahol a törvényeket mindenki a maga módján értelmezi, nem ehhez vagyunk szokva. A kereskedelemben számos cég emberek millióit veri át rossz minőségű áruval, és főként az egészségre káros élelmiszerekkel, amelyek terítésére a romániai piac jórészt „szűz területnek” számított. A zöldséget és gyümölcsöt importáló cégek egy része nemcsak az adókat játszotta ki, hanem a megengedettnél több növényvédőszer-maradványt tartalmazó árut forgalmaztak az országban. Amiről az élelmiszer-biztonsági szakemberek tudtak, de a kereskedők ismeretségi köre olyan magasra nyúlt, hogy a kötelező szúrópróbaszerű ellenőrzéseket is megúszták.

Nem meglepő tehát, amikor a napokban a konstancai fogyasztóvédelem az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatósággal karöltve nyilvánosságra hozta az elmúlt időszak ellenőrzéseinek lesújtó eredményeit. Törökországból, illetve afrikai és dél-amerikai államokból származó déli gyümölcsökben gyomirtóból és egyéb növényvédő szerekből a megengedett határérték többszörösét mutatták ki. Az egyik rákkeltő vegyszernek például a harmincszorosát mérték a narancsban, ami elsősorban a héjban rakódik le, de belekerül az „ehető” gyümölcsbe is.

A romániai törvények hiányosságaival magyarázható, hogy a mintavétel után a kereskedő tovább szállíthatja a gyümölcsöt és zöldséget a lerakatokba, és amennyiben kiderül, hogy a szállítmány túlvegyszerezett, ki kell vonni a piacról. Ami Romániában ritkán történik meg, mert a pár napon belül elkészülő laborvizsgálatokig a szállítmányt már eladták. A fogyasztóvédelem vezetője szerint több üzletlánccal nem felhőtlen a kapcsolatuk. A nagyáruházaknak saját laboratóriumaikban is meg kéne vizsgálniuk a termékeket, ezzel szemben nagyon sok kétes minőségű áru kerül fel a polcokra.

Mindebből sejteni lehet, milyen minőségű a hazai üzletláncok élelmiszer-felhozatala. Amihez adalékként érdemes elmondani egyik zöldségtermesztő vállalkozó ismerősöm tapasztalatát, aki százhektáros farmjáról több üzletláncnak szállít Erdélybe friss zöldséget. Nyilatkozatban kell vállalnia, hogy termékeiben nincsenek szermaradványok, és ez a garancia a romániai multinacionális üzletláncok többségének elegendő. Egyedül a Lidl területi laboratóriuma vizsgálja be tüzetesebben az áruit. Ha nem volna lelkiismeretes termelő, az áru minőségére és beltartalmára vigyázó egy-két üzletláncot kikerülve bármilyen szemetet eladhatna a romániai kereskedelemben.

Nem fér kétség hozzá, hogy a hazai piacot elárasztó olcsó áruk többsége kétes minőségű, forgalmazóik pedig könnyűszerrel kijátszhatják az élelmiszer-biztonsági előírásokat. A romániai fogyasztóvédelem feladata, hogy az elmúlt időszakban bátran elkezdett ellenőrzéseket ne fellángolásszerűen, hanem kitartóan végezze.

Ahogyan a fekete pénteki parancsnokság létrehozásával rászállt a kecsegtető árleszállítások valóságtartalmának ellenőrzésére. A néhány nap alatt kirótt 600 ezer lejnyi büntetés jelzi, hogy a hatóság egyelőre csak a jéghegy csúcsát kapirgálja. Ha ugyanis átfogó ellenőrzésekbe kezd, elképesztő dolgok derülhetnek ki. Ahogyan azt a magyarországi hatóságok tették a magát Kelet-Európa legnagyobb webáruházaként meghatározó eMAG-gal szemben. A romániai alapítású, de ma már dél-afrikai többségi tulajdonba került multinacionális nagyvállalatot Magyarországon nemrég 560 ezer euróra bírságolták és 11,2 millió euró kártérítésre kötelezték.

A kelet-európai gyakorlatban kiemelkedően magas büntetés jelzi, hogy a multikkal csak úgy lehet együtt élni, ha az állam keményen ellenőrzi őket. Ezen a téren is még sok tanulnivalója van Romániának.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Egy félidő a pokolban

Azért a fene gondolta volna, hogy az előző foci Eb-hez képest – legalábbis a hivatalos „könyvelésben” rögzített eredmény szerint – jobb magyar szereplés után keserű szájízzel marad az ember Szoboszlaiék kontinensbajnoki kalandjának vége után.

Makkay József

Makkay József

Ki szeretne szakmát tanulni?

Rájár a rúd a romániai szakoktatásra. A közbeszédben gyakran elhangzó szakmunkásképzés szükségessége olcsó szlogenné vált, mert a tanügy mostohagyerekeként kezelik, ahova a ,,megbélyegzett” gyerekek kerülnek.

Balogh Levente

Balogh Levente

Iohannis NATO-kalandja

Aki csak egy kicsit is tisztában van az erőviszonyokkal, az mindvégig tudhatta, hogy Klaus Iohannis román elnöknek természetesen fikarcnyi esélye sincs arra, hogy megszerezze a NATO főtitkári tisztségét.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ha foci Eb, akkor magyarok

Ha már annyira divatos manapság, akkor én is coming outolok egyet annak apropóján, hogy Németországban zajlik a most kezdődő labdarúgó Európa-bajnokság: az 1990-es labdarúgó-világbajnokság óta hosszú évtizedekig a németeknek szurkoltam.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Méltóságot a győzőknek!

Természetesen el lehet vitatkozni azon, illik-e a történelmi jelző az RMDSZ által a vasárnap rendezett európai parlamenti, valamint helyhatósági választáson elért eredményére.

Makkay József

Makkay József

Magyarok román pártszínekben

Nehéz választási kampányon és szavazáson vagyunk túl. Nem csak azért, mert félő volt, hogy az RMDSZ nem lépi át az ötszázalékos választási küszöböt, hanem a román pártok keresztül-kasul Erdélyben magyar jelölteket is indítottak.

Balogh Levente

Balogh Levente

Választások közel és távol

Sajátos együttállás: vasárnap egyszerre szavazhatunk arról, hogy kik képviseljék az erdélyi, partiumi és bánsági magyar közösséget a legalacsonyabb – azaz önkormányzati – és a legmagasabb – vagyis európai parlamenti – szinten.