JEGYZET – Ha minden jól megy, Sepsiszentgyörgy lehet a világ közepe. Na jó, nem a világé, csak Romániáé.
2015. március 21., 12:092015. március 21., 12:09
Az Új Jobboldal nevű szélsőséges, soviniszta román szervezet kolozsvári elnöke szerint ugyanis úgy lehetne a leginkább letörni a magyar autonomisták szarvát, akik szerint az ország egyik legszegényebb megyéjének számító Kovászna csak az autonómia révén lenne képes fejlődni, ha a városba költöztetnék Románia fővárosát. Ezáltal beindulna a fejlődés, hiszen egy főváros nem nézhet ki akárhogy, így a háromszéki város új arculattal, a nulláról kezdhetné el a pályafutását.
Már látom is magam előtt, milyen kitörő lelkesedéssel reagálnak a háromszéki székelyek annak a lehetőségére, hogy hozzájuk költözhet Románia fővárosa. Hiszen ezáltal valóban a fejlődés felmérhetetlen perspektívái nyílnának meg a település előtt, miközben Románia ismét csak bebizonyítaná, hogy valóban a tolerancia mintaállama, elvégre azt követően, hogy egy németet választottak államfővé, most egy magyar többségű város lehetne az ország közigazgatási központja.
Gondoljunk csak bele, hogy csupán a parlament odaköltöztetésével több, mint ötszáz fővel nőne a valamivel kevesebb, mint 55 ezres lakosság. Nem is beszélve az összes többi kormányszervről, minisztériumról és csatolt intézményeikről, amelyekkel szintén több ezerrel szaporodna a város lakossága. Akiknek szállás, lakás és egyéb szolgáltatások kellenek – vagyis a gazdasági fellendülés biztosított.
Persze egy fővároshoz reprezentatív középületek is szükségesek. A parlamentnek például kell egy saját épület – el lehet gondolkodni, hogy új ingatlant húznak fel, vagy a kissé macerásabb, de mindenképpen látványosabb megoldást választják, és Szentgyörgyre költöztetik a jelenlegi épületet. Azért nem lenne semmi: egy 55 ezres (na, jó, immár valamivel nagyobb lélekszámú) kisváros büszkélkedhetne a világ második legnagyobb (de kétségkívül legrondább) kormányzati épületével.
És akkor jöhetnének a további presztízsberuházások, például az Olt–Fekete-tenger-csatorna, ami egy csapásra hajózó nemzetté tenné a székelységet. Na és persze a metróvonal, amely a frissen hozzácsatolt új alvóvárossal, Brassóval kötné össze az új fővárost.
Dübörögne a gazdaság, a fejlődés pedig megállíthatatlan lenne. Még mondja valaki, hogy a román soviniszták rosszat akarnak a székelyeknek.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.
A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.
Igencsak magasra emelték a bukaresti kormánykoalíció politikusai – Kelemen Hunorral az élen – a tétet a májusban esedékes megismételt elnökválasztás kapcsán. Talán egy kicsit túl magasra is.
szóljon hozzá!