2011. szeptember 20., 09:182011. szeptember 20., 09:18
Bevallásuk szerint céljaik között első helyen nem a hittérítés áll, hanem a közösségteremtés, a hajdani, együtt gondolkodásra még képes szatmári közösség feltámasztása. Figyelemre méltó kezdeményezés, annál is inkább, mert manapság a közösségépítő célú kezdeményezéseknek csak meglehetősen ritkán vezérfonala a vallás, mely – a kommunisták és a jelenleg igen nagy befolyással bíró balliberálisok romboló propagandája következtében – napjainkra sokat vesztett mozgósító erejéből. Vizsgáljuk meg közelebbről, mire akarnak utalni a kezdeményezők. Arra a korszakra, amikor Erdély, Partium és Magyarország – különösképpen pedig a reformáció egyik fészkének számító Szatmár – hitvitáktól volt hangos. Amikor arról szólt a közélet, hogy esténként összegyűltek a falvak lakói, és arról folyt a diskurzus, hogy melyik vallást kövessék, maradjanak-e a réginél, vagy jobb az új.
És figyelembe véve, hogy nemigen olvashatunk arról, hogy az emberek a vita hevében bikacsökkel verték egymás fejét, arra kell következtetnünk, hogy ezek a viták kulturáltan folytak. (Megmondom őszintén, ilyesmit én manapság el sem tudok képzelni. Hogy egy település lakossága erkölcsi és hitbéli kérdésekről tárgyaljon, keresve a megfelelő közös utat, ahelyett, hogy a tévé előtt bambulnák a Maunika show-t, Győzikét vagy hogy épp mi zajlik a ValóVilág hálószobájában.) Történt ez egy olyan korban, amikor Nyugat-Európában dühöngött a vallási intolerancia csúcsát jelentő inkvizíció. A dolog nagyszerűségét pedig a vallásszabadság erdélyi – világszinten elsőnek számító – kihirdetése meg is erősíti. Nem kérdés tehát, hogy abban az időben a kulturáltság szintje Európa mely felén volt a legmagasabb. A katolikus-protestáns vitához most nem kívánok hozzászólni, inkább arról szeretnék beszélni, hogy a történelmi Szatmár közösségét megerősíteni kívánók a reformáció korára hivatkozva lényegében történelmünk egy olyan pontjára mutatnak rá, amikor – a törököknek való alávetettség ellenére – lényegesen jobb erkölcsi, szellemi és lelkiállapotban volt a magyarság, mint ma. A megjelölt irány tehát jó. Ezért kívánok nekik sok sikert, annál is inkább, mivel ennyire irányveszett, letargiába süllyedt talán soha nem volt a szatmári magyar közösség, mint manapság, és soha nem volt ilyen nagy szükség a közös értékek felmutatására és a civil kurázsi megerősítésére, mint most.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.