Pataky István

Pataky István

Pszichés offenzíva együttérzés helyett

2020. október 29., 14:57

2020. október 29., 14:57

Kár, hogy nem januárban vagy februárban lesznek a parlamenti választások. A későbbi időpont meghosszabbítaná relatív szabadságunkat, s tán a részben megnyomorított gazdaság is több levegőhöz jutna.

 Nőne az esélye annak, hogy az elkésett, de azért végre valahára elindított kórházi bővítések, az egészségügyi személyzeti átirányítások, átképzések megközelítsék azt a szintet, amikor már nem fenyeget a folyamatosan ismételgetett összeomlás veszélye a járvány miatt. De a megmérettetések december 6-án lesznek, minden parlamenti pártnak érdeke a mielőbbi voksolás megszervezése.

Hogy azután mi lesz? Még a karácsonyt sem ünnepelhetjük meg a szokásos módon – legalábbis ha hiszünk Raed Arafatnak, akiről mostanában nehéz eldönteni, hogy kormányzati megbízással játssza a rossz csendőr szerepét, vagy átcsaptak a feje felett azok a bizonyos hullámok. Utóbbira tippelek, miután nemrég azt is bejelentette: elvesztették a koronavírus elleni harcot.

A választások után garantáltan többszörösét kapjuk majd az eddig sem elhanyagolható mértékű félelemkeltésnek, le- és bezárásnak, az emberek százezreit megnyomorító gazdaságellenes intézkedéseknek. A szakértők máris arra figyelmeztetnek, hogy a megmérettetés után várhatóan megszorító adópolitika következik, ami adóemelést és az állami kiadások jelentős csökkenését jelenti. Addig is adagolják nekünk a pszichés offenzívát.

A kormányzati tempót hűen követő hírtelevíziók naponta tucatszor kérdezik meg ugyanazt a tíz orvost, kórházigazgatót, akik vázolják a drámai helyzetet, amikor majd dönteniük kell arról, kinek nem jut lélegeztetőgép. A hírfolyamokba egyáltalán vagy csak mellékesen fér be az Országos Statisztikai Intézet friss adatsora, miszerint 2020 első nyolc hónapjában – a járvány második hulláma előtt – valamivel kevesebben haltak meg, mint az elmúlt év azonos időszakában. Közben a médiabeszámolók alapján ma mindent tudunk a koronavírus általi megbetegedésről, a súlyosabb esetek tünetegyütteséről, a szövődményekről. Tizedannyit sem hallottunk életünk folyamán egy rákos vagy szívinfarktusos beteg szenvedéseiről. Lassan a foci mellett a Covid-19 lesz az a téma, amihez mindenki ért.

A rettenetesen rossz kormányzati kommunikáció legalapvetőbb hiányossága az emberek iránti empátia. Miért nem lehet fenyegetés, riogatás, pánikolás helyett együttérző hangon nyilatkozni azokról a milliókról, akiknek az életét megkeserítik, jövőjét elbizonytalanítják a járványellenes intézkedések? Mi lenne, ha a mi megbízásunkból kormányzók időnként legalább megköszönnék, hogy nagyon nagy többségben alkalmazkodunk az életünket felforgató új, olykor minden logika nélkül változó szabályokhoz?

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.