Pataky István

Pataky István

Pszichés offenzíva együttérzés helyett

2020. október 29., 14:57

2020. október 29., 14:57

Kár, hogy nem januárban vagy februárban lesznek a parlamenti választások. A későbbi időpont meghosszabbítaná relatív szabadságunkat, s tán a részben megnyomorított gazdaság is több levegőhöz jutna.

 Nőne az esélye annak, hogy az elkésett, de azért végre valahára elindított kórházi bővítések, az egészségügyi személyzeti átirányítások, átképzések megközelítsék azt a szintet, amikor már nem fenyeget a folyamatosan ismételgetett összeomlás veszélye a járvány miatt. De a megmérettetések december 6-án lesznek, minden parlamenti pártnak érdeke a mielőbbi voksolás megszervezése.

Hogy azután mi lesz? Még a karácsonyt sem ünnepelhetjük meg a szokásos módon – legalábbis ha hiszünk Raed Arafatnak, akiről mostanában nehéz eldönteni, hogy kormányzati megbízással játssza a rossz csendőr szerepét, vagy átcsaptak a feje felett azok a bizonyos hullámok. Utóbbira tippelek, miután nemrég azt is bejelentette: elvesztették a koronavírus elleni harcot.

A választások után garantáltan többszörösét kapjuk majd az eddig sem elhanyagolható mértékű félelemkeltésnek, le- és bezárásnak, az emberek százezreit megnyomorító gazdaságellenes intézkedéseknek. A szakértők máris arra figyelmeztetnek, hogy a megmérettetés után várhatóan megszorító adópolitika következik, ami adóemelést és az állami kiadások jelentős csökkenését jelenti. Addig is adagolják nekünk a pszichés offenzívát.

A kormányzati tempót hűen követő hírtelevíziók naponta tucatszor kérdezik meg ugyanazt a tíz orvost, kórházigazgatót, akik vázolják a drámai helyzetet, amikor majd dönteniük kell arról, kinek nem jut lélegeztetőgép. A hírfolyamokba egyáltalán vagy csak mellékesen fér be az Országos Statisztikai Intézet friss adatsora, miszerint 2020 első nyolc hónapjában – a járvány második hulláma előtt – valamivel kevesebben haltak meg, mint az elmúlt év azonos időszakában. Közben a médiabeszámolók alapján ma mindent tudunk a koronavírus általi megbetegedésről, a súlyosabb esetek tünetegyütteséről, a szövődményekről. Tizedannyit sem hallottunk életünk folyamán egy rákos vagy szívinfarktusos beteg szenvedéseiről. Lassan a foci mellett a Covid-19 lesz az a téma, amihez mindenki ért.

A rettenetesen rossz kormányzati kommunikáció legalapvetőbb hiányossága az emberek iránti empátia. Miért nem lehet fenyegetés, riogatás, pánikolás helyett együttérző hangon nyilatkozni azokról a milliókról, akiknek az életét megkeserítik, jövőjét elbizonytalanítják a járványellenes intézkedések? Mi lenne, ha a mi megbízásunkból kormányzók időnként legalább megköszönnék, hogy nagyon nagy többségben alkalmazkodunk az életünket felforgató új, olykor minden logika nélkül változó szabályokhoz?

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai csatlós-e a választópolgár?

A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Csak a PNL menthet meg a PSD, az AUR, Orbán és a gonosz földönkívüliek összeesküvésétől!

Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.