2012. október 09., 10:002012. október 09., 10:00
Mindegyikünk számára van egy hely, ahol jól érezzük magunkat. Ez az a hely, ahol lakunk, az otthonunk, a négy fal határolta szoba. Itt mi vagyunk az elsők, és azt tehetjük, ami épp jól esik nekünk: pihenünk, szórakozunk, eszünk, olvasunk, alszunk és még sok egyebet teszünk a magunk kedvére. Családosként már szűkülnek a lehetőségek, de egymással magyarul társalgunk.
Kint aztán minden megváltozik. Ott már be kell érnünk a második hellyel, még a Székelyföldön is. Pedig itt a túlnyomó többség érti is és beszéli is a magyarnyelvet. Nem lehetünk elsők, mert ott fent dolgoznak és lent sem nyugszanak. Ehhez társul a megengedhetetlen közöny, amely eluralkodott felettünk.
„Sus se lucrează!”, (Fent dolgoznak!) – olvasom Csíkszeredában a kifeszített szalagra tűzött figyelmeztetést. Értem, persze, hogy értem, fent, a tízemeletes tömbház tetején cserepet javítanak és arra figyelmeztetnek, hogy ne lépjem át vagy ne bújjak keresztül a szalagon, mert még megjárhatom. Számolok és megállapítom, amit különben eddig is tudtam, hogy nyolcvan százalékban székely
magyarok lakják a tömbházat. De ha egyetlen egy magyar lakná, akkor is illene őt magyarul is megszólítani. Csupán két szó erejéig: „Fent dolgoznak!” Annál is inkább, hogy a cserépjavító munkások és a vállalatvezetők is székely magyarok.
Fent dolgoznak, és minden igyekezetük arra irányul, hogy tudatosítsák bennünk, nincs első hely, csak az örökös második. Ezt üzeni a román parlament a Székelyföldnek az autonómia ügyében, ezt üzeni az újonnan nyílt csíkszeredai áruház, ahol csak szemüveggel találod meg ott, valahol lent az apró betűkkel írt magyar feliratokat, és ezt üzeni a marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem rektora és szenátusa a – jogosan – magyar karok létesítését kérő magyar közösségnek.
A közeli jövőt vetíti elénk a marosvásárhelyi mentőközpont új épületének átadási ünnepsége is, ahol hiába keresel egyetlen egy magyar szócskát is az épület homlokzatán és a különböző irodák, laboratóriumok ajtóin, ahol az ünnepi beszédek soraiból is száműzték a magyar nyelvet. Mindez történik egy olyan városban, amely nem is olyan rég székely magyar városnak számított és ahol még mindig fele-fele arányban élnek magyarok és románok. Itt már a második hely is megszűnt. Ez lenne Csíkszereda jövője?
Fent dolgoznak, de lent sem tétlenkednek. Következnek a parlamenti választások, elhangzik majd sok-sok ígéret és fogadalom, feltehetően húsznál több magyar képviselő és szenátor kerül be a parlamentbe, és csurran-cseppen majd valami a magyaroknak is. Aztán egyre kisebb lesz az a hely, ahol mi magyarok is otthon érezhetjük magunkat. Mert fent dolgoznak, de nem értünk, hanem értük, önmagukért!
Talán még a temetőben sem jut hely a számunkra. Mondom ezt dési utam tanulságaként, ahol a hajdani református temetőben egy olyan sírra akadtam, amelyet egy „Ocupat!”, (Foglalt) feliratú táblácskával jelölt meg az új tulajdonos, és amelynek terméskőből álló sírköve arról tudósít, hogy abban a sírban egy 1800-as években eltemetett magyar ember nyugszik. Így tűnünk el temetőinkből is.
Beder Tibor
Egy soha el nem mondott személyes történetet mesélnék el 1986-ból. Épp elvégeztem az egyetem fizika szakán az első évet. Elviselhetetlen hőség volt Temesváron.
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.