2011. november 10., 09:502011. november 10., 09:50
Természetesen a pártot sem lehet megítélni amiatt, hogy a Kolozs Megyei Tanács egyik alelnökét, Radu Bicát minap 29 napra vették őrizetbe csúszópénz elfogadása gyanújával, s hogy tegnap Kolozsvár polgármestere, Sorin Apostu lakásán és munkahelyén, valamint felesége ügyvédi irodájában végeztek házkutatást. A két ügy amúgy hétköznapi is lehetne, ha nem Emil Boc kormányfő legközvetlenebb érdekeltségű helyéről volna szó, s ha Apostu nem volna egyenesen a miniszterelnök utódja a polgármesteri székben. Mindenesetre a két ügyből a hatalomgyakorlással kapcsolatos visszaélések gyanújára, a párton belüli politikai leszámolásra, de még a korrupcióellenes hatóság „helyezkedő” kísérletére is lehet gondolni.
Mert akarva-akaratlanul is felsejlik, hogy Kolozsváron mind a szemételhordás, mind az új stadion működtetése túl nagy üzletnek mutatkozik ahhoz, hogy az érdekeltek ne kíséreljék meg valamely elöljáró megkörnyékezését, s utóbbiak ne essenek kísértésbe; még akkor is, ha Bicához hasonlóan Apostut is megilleti az ártatlanság vélelme. A lehetséges forgatókönyvből ugyanakkor azt is ki lehet (talán) olvasni, hogy jövőre ugyebár parlamenti választások lesznek, s mivel a mai kormánykoalíció nagyobbik alakulata igen nagy valószínűséggel veszíteni fog – azaz hatalomváltás lesz –, a korrupcióellenes hatóság már most igyekszik jobbik arcát mutatni a majdani országlóknak.
Mint ahogy az is előfordulhat, hogy a korrupcióellenes hatóság nem boszorkányt üldöz, hanem „csak” szakszerűen végzi a munkáját. Amúgy ez volna a helyénvaló. Érdekes, hogy a Mátyás-szobor elé törvényszegőn kibiggyesztett Iorga-tábla ügyében nem öli meg magát a nyomozással, bár e kérdésben a polgármester érintettsége a mostani szemétügynél, de még a napnál is világosabb. Miként az is világos, hogy valamikor voltak olyan polgármesterek, igazi városépítők, mint a marosvásárhelyi Bernády György, a sepsiszentgyörgyi Gödri Ferenc és a váradi Rimler Károly, akiknek hagyatéka máig és önmagáért beszél. És kikezdhetetlen. Elnézést, amiért itt említem őket.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.