Páva Adorján

Páva Adorján

Nem Székelyföld Románia, hanem Románia Székelyföld

2024. május 02., 18:00

2024. május 02., 18:00

Amikor először vittem ki meccsre, immár kedves feleségem sehogy sem tudta felfogni: mégis hogy lehet, hogy én, a „nagy magyar” románul énekelek, üvöltözöm.

Amikor először szembesített a számára igencsak érthetetlennek tűnő magatartásommal, elsőre magam is meglepődtem: mégis mi ebben a furcsa, hiszen ezt csinálom gyerekkorom óta, így nőttem fel, nekem ez természetes.

Aztán hamar érezni kezdtem, hogy a neki szánt, majd magamban tovább fűzött magyarázatok mintha magyarázkodásba csapnának át. Meglegyintett egyfajta szégyenérzet, abból az alattomos fajtából, amit leginkább az évtizedekkel ezelőtt szórványban felcseperedettek ismernek. Ami suttogásra kényszerített az utcán, a villamoson, ösztönös meghunyászkodásra, ha magyarul szólaltál meg: nehogy megint beléd kössenek.

Ám a fentebb vázolt helyzetben természetesen nem az váltotta ki az idővel egészségesen feldolgozott, letudott, de sajnos jól megismert lélekszorító érzést, hogy szégyenkeznem-védekeznem kell, mert magyar vagyok. Éppen ellenkezőleg: elégségesnek tűnő érvek, bizonyítékok híján, ebben a helyzetben, a tömbmagyar vidéken felnőtt párommal szemben hirtelen azt éreztem megkérdőjelezve, hogy elég jó magyar vagyok-e.

Idézet
Rendkívül érdekes: a két, tökéletesen ellentétes elvárással, nyomásiránnyal (vélt vagy valós, most mindegy) szemben beindult magatartási vagy megfelelési kényszer ösztönösen ugyanazt a fajta szorongást váltotta ki.

Zöld gyepről a jégre

A több mint egy évtized elteltével megmosolyogtatóvá szépült örlődésem azok után jutott eszembe, hogy a székelyek győzelemre vezették Romániát Magyarország ellen a Bolzanóban zajló jégkorong-világbajnokságon.

Közismert, hogy a romániai válogatottat rendszerint túlnyomórészt magyar hokisok alkotják (ezért nem is nevezzük egyszerűen román válogatottnak). A legjobb kettőt a világelitbe repítő, az utolsót a harmadik vonalba kiejtő dél-tiroli divízió I/A vébén másfél tucatnyi erdélyi, székelyföldi születésű magyar jégkorongozó képviseli a kék-sárga-piros színeket. Rajtuk kívül egy finn és két orosz honosított játékos is ezt a címert viseli a mezén,

Idézet
ha pedig a román nemzetiségű hokisokat akarjuk felsorolni, a bukaresti születésű Roberto Gligával kezdhetjük és egyben zárhatjuk is a sort.

A bennmaradásért küzdő Románia így érte el a feljutásért harcoló Magyarországgal szemben szenzációszámba menő sikert. Amelynek sportértéke kimagasló, hiszen – bár a romániaiak két súlyos vereséggel kezdtek, és még nem garantált helyük megőrzése a második értékcsoportban – mégiscsak egy világszerte népszerű csapatsport rangos világbajnokságán született, esélytelenebbként nagy meglepetést okozva.

Idézet
Ehhez képest érdemes szétnézni a vezető román sportportálokon, ki hogyan foglalkozott a témával. Megdöbbentő:

bár egy „magyar–román” válogatott összecsapás eleve különleges, startból „jó, pikáns téma”, az egyiken csupán egy sima meccsbeszámolót találni, újabb kettőre kattintva pedig semmi.

Mit lát Bukarest?

Köztük olyan híres bukaresti portál is, amely két éve – több más sajtóorgánummal együtt – óriási balhét kerekített, lavinát indított abból, hogy a ljubljanai, szintén divízió I/A vébén, a világelitbe jutott Magyarország és a kiesett Románia mérkőzése után (amelyet a piros-fehér-zöldek nyertek meg 4-2-re) a román válogatott egyes székely játékosai a magyar szurkolókkal közösen elénekelték a székely himnuszt.

Mint ismeretes, az ügy kormányzati szintekig jutott, az akkor még az RMDSZ-t is magában foglaló koalíció is veszélybe került. Emlékezetes Sorin Grindeanu akkori miniszterelnök-helyettes tőle szokatlan magyarellenes kirohanása: a székely hokisok cselekedete szerinte „Romániával, a románokkal és a trikolórral szembeni sértés, a tisztelet szégyenteljes hiánya” volt.

„Aki nem tiszteli Romániát, nincs mit keresnie a piros, sárga és kék színekben! Számunkra ezek a színek mindent jelentenek!” – írta a jelenleg szállításügyi miniszterként tevékenykedő szociáldemokrata politikus nacionalizmustól csöpögő bejegyzésében két évvel ezelőtt.

Idézet
Bizonyára senkit nem lepek meg vele: most hiába keressük a gratuláló üzenetet Grindeanu, vagy a két évvel ezelőtt szintén berzenkedő Marcel Ciolacu miniszterelnök Facebook-oldalán.

Itt vagyunk

Nem is ez a legnagyobb baj, hozzászokhattunk, hogy nem nekünk osztják ha kell, ha nem a vállveregetést, elismerést. Sokkal sajnálatosabb, hogy ma, a 21. században, 2024-ben sem számíthatunk megértésre a vezető bukaresti vagy helyi román politikusok részéről.

Idézet
De talán még ennél is súlyosabb, ha mi magunk sem értjük, mi történik velünk, mit csinálunk rosszul, mit csinálunk jól, mennyire és hogyan akarunk még jobbat alkotni, még jobbá válni ebben a rendkívül kusza élethelyzetben.

Mely bő évszázada markánsan elkülönül, teljesen más közeget zúdított a nyakunkra, és amelyben sokáig legfőbb képességünk, eredményünk az volt, hogy túléltünk. Ezt mi sem bizonyítja jobban: itt ülök, ezt írom, és garantáltan nem magamnak, hiszen nálam többen elolvassák.

Sőt véleményem szerint az is kijelenthető, hogy túlléptünk a túlélési harcon: nem vadásznak-űznek a hétköznapokban, a gyermekeink jóval szabadabban élhetik meg magyarságukat, önmagukat, mint mondjuk az én generációm a századforduló környékén, a Funarok, Vadim Tudorok Erdélyében, Romániájában. Igen, persze most is akadnak vérlázító nyilvános magyarellenes kirohanások, leleplezett bántalmazások, most is van AUR – de a hétköznapi többségi emberek életét már nem itatja át olyannyira ez a „magyarkérdés”, mint mondjuk 20-30 évvel ezelőtt.

Idézet
És ezt bizony magunknak köszönhetjük. Egyrészt azzal, hogy kitartottunk. Hogy felvállaltuk a tömbház előtt, a villamoson, a munkahelyen, a helyi tanácsban, a bukaresti parlamentben. Másrészt azzal, hogy valahogy magyarként mindig alkalmazkodni tudtunk az új helyzethez.

Ami jó ideje nem csak a Romániává válásban merül ki: az elmúlt évtizedekben olyannyira felgyorsult a világ, hogy csak kapkodjuk a fejünket, és azon vesszük észre magunkat, hogy a megoldatlan vagy érthetetlen problémáink halmaza egyre inkább hasonlít a román szomszéd, sőt a Németbe kivándorolt unokatestvér vagy akár a multinknál szintén távmunkázó amerikai kolléga gondrakásához is.

Idézet
Ilyen nyomás alatt pedig csakis úgy lehet helyt állni, ha erősen megvetjük a lábunkat. Ebben pedig igen jók vagyunk mi, erdélyi, székelyföldi, partiumi, bánsági magyarok.

Még akkor is, ha sokan lemorzsolódtak közülünk, beolvadtak, elhúztak. Ez mindig benne van a pakliban. De azért száz év után is egymillióan lenni – szerintem nem kismiska, nem bakfitty.

Mindent elbír a szülőföld

Ezeknek az embereknek javarésze már érti, mi az a szűkebb-tágabb szülőföld. Lehet, nem fogalmazták meg maguknak, de érzik, tudják, és aszerint építik-szépítik életüket. Én sem raktam össze sokáig, de miután véletlenül sarokba szorítva éreztem magamat, rájöttem, hogy igen, azt hiszem, tudom. Persze nehéz szavakba önteni, de visszatérve a meccses emlékhez: azért buzdítom románul a kedvenc csapatomat, mert

Idézet
az az én csapatom.

Feri bárónk alapította 1945-ben, akkor, amikor már látni lehetett, hogy mindent elvesznek tőle. De véghez vitte álmát, egy teljesen új, elkeserítő, embertelen keretrendszerben. És az alkotása túlélte a legnehezebb időket is. Eleinte nagyrészt magyar játékosoknak köszönhetően, akik rúgták a bőrt háborútól, országtól, kommunizmustól, diktatúrától függetlenül. Ennek volt részese nézőként, szurkolóként nagyapám és apám is, és amikor engem is kivittek a meccsre, akkor nem az számított, ki milyen nyelven üvölt, hanem a csapat, az számított, a csapat, amelyik a miénk, az enyém, elődeimé, utódaimé, azoké, akik itt éltek, élnek és élni fognak.

Közben több száz kilométerrel odébb, Székelyföldön a jégkorong vitt mindent, olyannyira, hogy a kis régió szinte a teljes romániai bajnokságot ellátta, ellátja tehetséges játékosokkal, nem is beszélve a Magyarországon szerencsét próbálókról. Nem véletlen, hogy országos szinten innen kerülnek ki a legjobbak: és ha már van ország, akkor van válogatott is. Ez pedig nálunk a román, a romániai.

Na most ha én a legjobb vagyok valahol, akkor természetesen ez egyrészt megtiszteltetés, másrészt visszaigazolás, hogy jól csinálom, harmadrészt óriási elégtétel is. Ezért büszke a székely hokis – vagy bármelyik más sportágban brillírozó erdélyi magyar –, hogy magára húzhatja országa, történetesen Románia válogatott mezét.

Ő közben ugyanaz marad: székely, magyar, „civilben”, más sportágban minden bizonnyal a magyar válogatottak szurkolója, de aki ha kell, mindent belead román színekben, akár Magyarország válogatottja ellen is.

Idézet
Mert Románia nem egy cél, csupán egy eszköz, Románia ide jött, itt van, ahol én, ahol mi vagyunk, voltunk és leszünk, Erdélyben, Székelyföldön. És nekünk most általa, vele és benne kell megélnünk, kiélnünk magunkat, a lehető legtöbbet kihozva magunkból.

Éppen azért lehet könnyű megvalósítani ezt – ha kell, felvenni a román címeres mezt is, vagy a másik bolzanói példa: magyar mezben örülni Románia győzelmének –, mert tudjuk, mi kik vagyunk és mit akarunk.

A politika is választhat

Ha meg elégedetlenek vagyunk, akkor például a közösségi képviselet szintjén egyre óvatosabban bánjunk a megmaradásunkat veszélyeztető „külső tényezők” felnagyításával, kirakatba állításával, a román állam démonizálásával, mely mindent „megmagyaráz”: ő a hibás és kész. Mert sokan, egyre többen, főleg a digitális világban felnőtt fiatal generáció, egyszerűen nem fogják megérteni, mégis miről beszélünk.

Ma az erdélyi magyar közösség bizalmat érdemel, életerős, tenni akaró felnőtteket megillető hozzáállást, hiszen évtizedek óta bizonyítja: megvan a politikai érettsége ahhoz, hogy ott legyen, amikor kell. A mozgósítás persze elengedhetetlen, de a valóban létező problémákat szorongás- és dühnövelő politikai pasztillák helyett inkább pozitív példák, önerőből és közösségi szinten véghez vihető megoldások felsorakoztatásával kellene megközelíteni. Nem kell itt feleslegesen riogatni, hiszen elégszer bebizonyítottuk már: itthon vagyunk.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai csatlós-e a választópolgár?

A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Csak a PNL menthet meg a PSD, az AUR, Orbán és a gonosz földönkívüliek összeesküvésétől!

Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.