Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Meddig űzi még ezt az M4 Sport?

2024. január 15., 15:042024. január 15., 15:04

Amikor a sportkedvelő határon túli magyar már azt hitte, hogy ennél jobban nem járathatják a bolondját vele, az M4 Sport csatorna bebizonyította: dehogynem.

Hosszú évek óta tart ez a – ha valaki jobb kifejezést tud rá, jelezze – kálvária, amelynek során a külhoni magyarok azzal kénytelenek szembesülni, hogy nem áll módjukban követni magyar vagy nemzetközi sporteseményeket a nemzeti sportcsatornán, az M4 Sporton. Nem csak a labdarúgó-Bajnokok Ligája mérkőzéseiről, Forma–1-es futamokról vagy mondjuk a műkorcsolya- és jégtánc-Európa-bajnokság kűrjeiről van szó, hanem magyarországi klubcsapatok és magyar válogatottak szerepléséről, sportágtól függetlenül.

Ezeknek a mérkőzéseknek a jelentős része a televízión keresztül ma is elérhetetlen a nem Magyarországon élő magyar nézők számára, akik nem nézhetik/hallhatják anyanyelvükön ezeket a közvetítéseket. A probléma oka sokrétű. Közrejátszik többek között, hogy a mindenben egységes bánásmódot, jogegyenlőséget, a határok, a nemzetek közötti akadályok lebontását hirdető és felvállaló Európai Unió a műsorszolgáltatás zavartalanságának biztosítása terén sem gondol a nemzeti kisebbségekre, arra, hogy az EU mintegy 40 millió állampolgára – aki valamely őshonos nemzeti kisebbség tagja – ekképpen is összekapcsolódjon anyaországával, erősítse identitását. No és persze szerepet játszanak az anyagiak is, a nemzetközi jogtulajdonosoknak (a különböző sportági szövetségek, ügynökségek) és a tévécsatornáknak általában az áll érdekükben, ha a különböző országokban egyetlen szolgáltató kapja meg a közvetítési jogot, amely ugyanakkor nem szereti megosztani a nézettséget külföldi csatornákkal.

A külhoni magyar sportbarátok észrevételei, panaszai, méltatlankodásai nyomán az elmúlt években történtek előrelépések a geokódolás megszüntetése, legalábbis visszaszorítása érdekében. Elsősorban annak köszönhetően, hogy a rendkívül bosszantó üggyel maga Orbán Viktor miniszterelnök is szembesülni kényszerült – a közönség részéről érkezett kérdés/kérés formájában – 2018-ban a Tusványoson tartott hagyományos előadása során. Azóta a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) megerősítette, hogy immár biztosított a pénzügyi, jogi és és technikai háttér egyaránt ahhoz, hogy az Erdélyben, Felvidéken, Kárpátalján, Délvidéken vagy a nagyvilág más pontján élő magyarok is láthassák az M4 Sport közvetítéseit, ha szolgáltatójuk csomagjában szerepel a magyar sportcsatorna. Ennek betudhatóan immár valóban számos sporteseményhez biztosított a külhoniak anyanyelven való hozzáférése, és kevesebbszer kénytelenek rábámulni kódoláskor a képernyőn megjelenő feliratra: „Szerzői jogi korlátozás miatt jelenlegi műsorunk kizárólag Magyarország területén látható”.

A folyamat azonban ma sem zökkenőmentes, sőt. Több alkalommal kiderült az évek folyamán, hogy az M4 Sport olyan sportesemény (legyen az világbajnokság, Eb vagy olimpia) során is kódol, amikor ez nem indokolt, hiszen megszerezte a külföldi műsorszórás jogát is. De megtörtént magyarországi bajnoki (tehát nem nemzetközi sportesemény) mérkőzéssel is, hogy külföldön nem volt követhető.

Ami viszont most vasárnap történt, az talán minden eddigi – indokolatlan és megmagyarázhatatlan – korlátozó intézkedést felülmúlt. A nemzeti sportadó a férfi vízilabda-Európa-bajnokság Horvátországban még zajló, valamint a női kontinenstorna Hollandiában szombaton befejeződött mérkőzéseit egyaránt közvetítette, és a magyar válogatottak (sőt néhányszor más nemzetek együtteseinek) összecsapásait külföldön is zavartalanul követni lehetett. Keszthelyi-Nagy Ritáék fájó leszereplését, illetve Varga Zsolt csikócsapatának örömteli diadalmenetét egyaránt. Vasárnapig.

Ekkor az M4 Sport kódolatlanul leadta a férfi torna olasz–spanyol elődöntőjét, majd a magyar–horvát találkozó előtt, a stúdióbeszélgetést megszakítva (!) megjelent a felirat a szerzői jogi korlátozásról. De a felfoghatatlan intézkedés itt még nem ért véget: a mi elődöntőnk késő esti ismétlését már kódolatlanul követni lehetett – de csak az utolsó negyed körülbelül feléig, ekkor ismét elérhetetlenné tették a közvetítést. Ja, a múlt héten megkezdődött férfi kézilabda-Európa-bajnokság során Bánhidi Bencéék mérkőzéseit eleve kódolják, mi itt Erdélyben kénytelenek vagyunk beérni a román sportcsatornák közvetítésével, ami annak betudható, hogy a román nemzeti együttes is részt vesz a tornán, amelynek így Romániának is van „sportjelentősége”.

Nem tudjuk, értjük, mi lehetett az oka a vízilabda-elődöntő kódolásának, a közösségi oldalakon felháborodásuknak hangot adó megannyi erdélyi magyar sportbaráttal ellentétben nem is akarunk találgatni. Teljes mértékben osztjuk viszont a véleményüket, miszerint az M4 Sport (ismét) a bolondját járatta velü(n)k, amiért illene megkövetnie a határon túli magyar nézőket. Mert a helyzethez alkalmazkodva sokan megtanulták már az idők folyamán, miként lehet a korlátozást az interneten kikerülve követni a különböző mérkőzéseket, de ez csak számítógépen, telefonon lehetséges, vagy azoknak, akik okostévével rendelkeznek. Ami azért mégsem megnyugtató megoldás.

Azt már csak halkan jegyezzük meg: a vaktában történő kódolással a magyar sportcsatorna szembemegy a magyar kormány határok fölötti nemzetegyesítést hirdető nemzetpolitikájával is, amelynek egyik eleme, hogy a külhoni magyarok zavartalanul hozzáférhessenek a magyar közszolgálati média adásaihoz.

3 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vagy sikerül mozgósítani, vagy Simion lesz a befutó

Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.

Páva Adorján

Páva Adorján

Erdély a „teremtő káoszban”

Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Románia a vesztébe rohan, de még visszafordulhat

Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.

Balogh Levente

Balogh Levente

A választás, amely senkinek sem hiányzott

Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Na de mi következik az államfőválasztás után?

Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ferenc, a „magyaros” pápa

Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.

Balogh Levente

Balogh Levente

Árad a cián

A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.