Pataky István

Pataky István

Magyarok román színekben

2020. szeptember 24., 12:412020. szeptember 24., 12:41

Talán soha ennyi energiát nem fektettek egy helyhatósági választást megelőző kampányba a romániai politikum képviselői. Nem véletlen a nagy igyekezet, a mostani megmérettetés erőpróba csupán a decemberi csatára.

Mérget vehetünk rá, hogy vasárnap késő este csak győzteseket látunk majd a hírtelevíziók képernyőjén, mindegyik nagyobb párt óriási sikerekről fog beszámolni. Az egyébként maguk alatt lévő szociáldemokraták (PSD) a továbbra is működő országos hálózatuknak köszönhetően százalékos arányban akár az első helyen is végezhetnek. Ha pedig Gabriela Firea főpolgármester „hozza nekik” Bukarestet, megújult erővel indulhatnak neki a parlamenti választásoknak. Igaz, ezáltal Marcel Ciolacu napjai is meg lennének számlálva a PSD élén. A szőke exújságírót a siker az egekbe emelné, s négy év múlva jó eséllyel pályázhatná meg az államfői pozíciót is.

A nemzeti liberálisok azt fogják világgá kürtölni, hogy soha még ilyen jól nem szerepeltek önkormányzati megmérettetésen, s ebben a megnyert megyei tanácselnöki posztok nagy száma lesz a fő érvük. Zavartalanul folytathatják a Klaus Iohannis által vezetett avatós, átadós, szalagvágós sikerpropagandát, szusszanás nélkül nekibuzdulva a következő kampányidőszaknak. Jövőbeni partnerük és egyben ellenségük, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) eddigi önmagához képest úgyszintén csak sikeres lehet. A koronát Clotilde Armand teheti fel az ellenfeleik által találóan neomarxistaként jellemzett alakulat fejére. Ha ugyanis ez a kétes hátterű, agresszív, de egész lényében és gondolkodásmódjában az USR-t tökéletesen megjelenítő polgármesterjelölt győzni tud a román főváros I. kerületében, akkor Dan Barnaéknak tényleg van jövőjük a romániai politikában.

A tétek az erdélyi magyar politikában sem kicsik. Az RMDSZ számára azért is fontos a pozíciók megtartása, esetleg újabbak szerzése, mert a jelek szerint Bukarestben egyre szűkebb mozgásteret hagynak neki a román pártok. Ha Románia euroatlanti csatlakozása előtt a hatalmi koalícióban biztosított hely olykor kipárnázva várt az RMDSZ-re, mára a parlamenti formációk versengve igyekeznek elhárítani maguktól a magyarokkal való együttműködés látszatát. Az RMDSZ-nek az önkormányzatokba való lassú visszaszorulása emeli a szövetség minden helyi sikerének értékét. Félnivalója ugyanakkor a magyarlakta vidékeken is lehet. Az igazi veszélyt az RMDSZ számára nem azok az egyesüléssel próbálkozó kis pártok jelentik, amelyek most a Kelemen Hunorék sikeréért szorító magyar kormányra is ferde szemmel néznek, hirtelen megfeledkezve arról a korábban kapott budapesti támogatásról, amelyet évekig képtelenek voltak eredményes politizálásra váltani.

Az RMDSZ-nek egy új, az utóbbi esztendőkben egyre nagyobb teret nyerő, ráadásul vonzónak mutatkozó, a nacionalista szembenállást háttérbe szorító taktikával kell megbirkóznia. Több román párt is felismerte, hogy magyar jelöltekkel a listáján, esetleg magyarul megfogalmazott üzenetekkel a magyarok szavazatai sem elérhetetlenek. Volt honnan tanulniuk, Szlovákiában már egészen hatékonyan működik a képlet. Ott a magyar párt szétforgácsolódása s a veszély súlyának elbagatellizálása is kellett ahhoz, hogy mára megszűnjön a magyar képviselet a pozsonyi törvényhozásban. A vasárnapi szavazás arra is választ ad, hogy Erdélyben e téren valamiféle áttörést érnek-e el az ügyeskedő román formációk.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.