Kiss Judit
2019. december 18., 08:032019. december 18., 08:03
Az, hogy hány személynek kell börtönbüntetéssel fizetnie az ország 1989 utáni történetének legtöbb áldozatot követelő balesete, a bukaresti Colectiv klubban történt tragédia miatt, nagyon jól illusztrálja, mennyire sűrűn szőtte át – és valószínűleg szövi ma is – a romániai viszonyokat a korrupció.
Egyelőre nem végleges a bírósági ítélet, miszerint a 4 éve történt, 65 halálos áldozatot követelő tűzeset perében jó néhány évre rács mögé kerül számos, felelősnek és vétkesnek talált személy: köztük van Bukarest negyedik kerületének volt polgármestere, a szórakozóhely működési engedélyét kibocsátók, a klub tulajdonosai, tűzszerészek, a katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársai is. Az áldozatok hozzátartozói, túlélők és a közvélemény részéről az ítélethirdetés óta sűrűn elhangzik: nem tartják méltányosnak, elég szigorúnak a büntetést, hiszen az ártatlanul meghalt fiatalokat nem hozza vissza az életbe semmilyen ítélet, az iszonyú szenvedéseket átélt túlélők örök lelki, testi sebekkel maradtak. Elhangzik az is, hogy bár a 9, 10, 11 évnyi börtön enyhe büntetés, legalább az pozitívan értékelhető, hogy mégiscsak elrettentő felkiáltójelnek, kézzelfogható eredménynek számít a vétkesek és vétségek, mulasztások azonosítása.
Sok minden felmerült négy év alatt és felmerül ma is a Colectiv-tragédia kapcsán. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a súlyos égési sérülést szenvedettek közül sokan azért veszítették életüket, mert nem áll készen Romániában az egészségügyi rendszer arra, hogy megfelelőképpen ellássa ezeket az eseteket, az áldozatok közül így sokan az úgynevezett nozokomiális, vagyis a kórházban elkapott fertőzésbe haltak bele. Felmerül a megkerülhetetlen kérdés, hogy vajon mennyit tanul vagy tanult-e egyáltalán azóta az ország a bukaresti klubban történt tragédiából. És homály fedi, hogy a hasonló ítéleteknek mennyi a romániai állapotok valódi javulását elősegítő hozadékuk. A korrupciós ügyletek szövevénye ugyanis megannyi területet elborít, így a döntéshozó, az orvos, a hivatalnok, sőt még a „postás, a rendőr, a villanyszerelő” is akarva vagy akaratlanul, de tulajdonképpen ugyanannak a hatalmas korrupciós gépezetnek a fogaskereke.
A Colectiv klubban bekövetkezett szerencsétlenség kapcsán elhangzott az is, hogy ebben az országban maga az igazságszolgáltatás is korrupt, akárcsak a politika. A felmerülő kérdések továbbgyűrűznek, így akár abba az irányba is kitágíthatóak, hogy szolgáltat-e egyáltalán igazságot Romániában az igazságszolgáltatás. Abban az országban, ahol maga az államfő jelenti ki az 1989-es decemberi események évfordulóján, hogy „30 évvel a forradalom után az akkori hóhérok még szabadon járnak”. Justitiát, a törvényhozás istennőjét századok óta azért ábrázolják bekötött szemmel, mert nem részrehajló, legalábbis nem kellene annak lennie. Úgy tűnik azonban, hogy Romániában sűrűn leskelődik a szemére kötött kendő alól.
Balogh Levente
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
szóljon hozzá!