Makkay József
2020. március 16., 09:002020. március 16., 09:00
2020. március 16., 11:052020. március 16., 11:05
Igazuk van azoknak, akik a koronavírus okozta járványt a 21. század első nagy globális megpróbáltatásának tartják. Amelynek megfékezésére és orvoslására nem csupán néhány ország összefogására van szükség. Nagy szavak nélkül ezúttal maga az emberiség vizsgázik. Egy ilyen világjárványnak a mai kor körülményei között is beláthatatlan következményei lehetnek, ha közösségek, országok lógnak ki a sorból, mert azt hiszik, a határaikon nem csap át a fertőzés.
Lehet minimalizálni a jelenséget, akár legyinteni is a kór terjedésével kapcsolatban, és azt mondani, ez is a mintegy kétszázféle náthavírus egyike. A gond csupán az, hogy a jelenleg ismert összes náthavírus közül ez a legveszélyesebb: szakemberek szerint legalább harmincszor fertőzőbb a szokásos meghűléseket okozó kórokozóknál. Ami önmagában nagy veszélyforrás, hiszen a nagy számok törvénye alapján könnyen kiszámítható, mit jelenthet az, ha például egy húszmilliós lakosságú ország népességének a tíz százaléka kapja el a vírust, miközben tudvalevő, hogy a fertőzöttek mintegy tíz százalékánál szövődmények, súlyosabb formák léphetnek fel. Rossz belegondolni, mit kezdhetne a romániai közegészségügy kétszázezer súlyosan beteg emberrel, hogy tovább ne is fokozzuk a lehetséges rémképeket. Ezért különösen veszélyes a vírus terjedése, és egyetlen olyan állami intézkedés sem felesleges, amely a kórokozók fertőzésének útját állja, vagy legalább mérsékli.
Tudjuk, hogy Románia kitettsége az átlagosnál nagyobb a Nyugat-Európában dolgozó rengeteg vendégmunkás miatt. Sokan kényszerből kell hogy hazatérjenek, mert olyan turisztikai és vendéglátóipari ágazatokban dolgoztak, ahol meghatározott munkaidős szerződésüket felbontották, és egyik napról a másikra utcán találták magukat. Ha súlyos válsághelyzetben egy vállalkozó egyik napról a másikra le kell hogy húzza a rolót, akkor első körben az alkalmi munkaerőt bocsátja el, és a meghatározatlan idejű munkaszereződéssel dolgozók helyzetét igyekszik rendezni, ha lehet, állami segítséggel. Ez történt nagyon sok romániai munkavállalóval Olaszországban – és a sor folytatódik Spanyolországban meg máshol –, a hazatérésre kényszerülő vendégmunkások között pedig elég sok az erdélyi magyar. Nem szerencsés tehát bűnbakot keresni, mert a vírus senkit nem kímél. Inkább a felelősségteljes hozzáállásra és védekezésre kell fektetni a hangsúlyt.
Azoknak a szakembereknek van igazuk, akik azt állítják, hogy a korábbi világjárványoktól eltérően korunk egészségügyi ellátása, illetve az állami adminisztráció hatékonysága összehasonlíthatatlanul jobb, mint bármelyik megelőző történelmi korban. A hírek globális körforgásának világában a mai jelenség tömeghisztériának tűnhet – nem kevesen annak is tartják –, a megelőzés szempontjából azonban sok pozitívuma van. Napjainkban az emberek sokkal többet tudnak meg egy-egy járványról, mint akár pár évtizeddel ezelőtt, így ezzel arányosan csökkenthetőek a kockázatok is. Az 1918–1919-ben tomboló – és egyes becslések szerint mintegy tízmillió áldozatot szedő – spanyolnátha vírusának egyféle válfajaként is felfogható az új koronavírus. Kártételének korlátozásában azonban a modern kor orvostudománya, a megelőzés terén szerzett tapasztalatok és az előírt szabályok szigorú betartatása jelentheti a biztos kiutat.
A gazdasági kárrendezés egy másik történet. Szerencsére ezen a területen is sokat fejlődött a világ, így a politikusoknak ma már könnyebb a megfelelő intézkedéseket kidolgozni. Egyelőre azonban minden eszközzel a vírus terjedésének a megfékezésére kell koncentrálni. A gazdasági következmények higgadt számbavétele csak azután kezdődhet el, ha véget ér a mostani megbetegedési időszak.
Nincs világvége, nem szabad tehát nehezen elviselhető pánikhangulatot kelteni. Még akkor sem, ha több gazdasági ágazatban állások szűnnek meg. Minden válság után ugyanis adott az újrakezdés lehetősége.
Balogh Levente
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
1 hozzászólás