Makkay József

Makkay József

Le kell győzni a világvége-hangulatot

2020. március 16., 09:002020. március 16., 11:05

2020. március 16., 09:002020. március 16., 11:05

Igazuk van azoknak, akik a koronavírus okozta járványt a 21. század első nagy globális megpróbáltatásának tartják. Amelynek megfékezésére és orvoslására nem csupán néhány ország összefogására van szükség. Nagy szavak nélkül ezúttal maga az emberiség vizsgázik. Egy ilyen világjárványnak a mai kor körülményei között is beláthatatlan következményei lehetnek, ha közösségek, országok lógnak ki a sorból, mert azt hiszik, a határaikon nem csap át a fertőzés.

Lehet minimalizálni a jelenséget, akár legyinteni is a kór terjedésével kapcsolatban, és azt mondani, ez is a mintegy kétszázféle náthavírus egyike. A gond csupán az, hogy a jelenleg ismert összes náthavírus közül ez a legveszélyesebb: szakemberek szerint legalább harmincszor fertőzőbb a szokásos meghűléseket okozó kórokozóknál. Ami önmagában nagy veszélyforrás, hiszen a nagy számok törvénye alapján könnyen kiszámítható, mit jelenthet az, ha például egy húszmilliós lakosságú ország népességének a tíz százaléka kapja el a vírust, miközben tudvalevő, hogy a fertőzöttek mintegy tíz százalékánál szövődmények, súlyosabb formák léphetnek fel. Rossz belegondolni, mit kezdhetne a romániai közegészségügy kétszázezer súlyosan beteg emberrel, hogy tovább ne is fokozzuk a lehetséges rémképeket. Ezért különösen veszélyes a vírus terjedése, és egyetlen olyan állami intézkedés sem felesleges, amely a kórokozók fertőzésének útját állja, vagy legalább mérsékli.

Tudjuk, hogy Románia kitettsége az átlagosnál nagyobb a Nyugat-Európában dolgozó rengeteg vendégmunkás miatt. Sokan kényszerből kell hogy hazatérjenek, mert olyan turisztikai és vendéglátóipari ágazatokban dolgoztak, ahol meghatározott munkaidős szerződésüket felbontották, és egyik napról a másikra utcán találták magukat. Ha súlyos válsághelyzetben egy vállalkozó egyik napról a másikra le kell hogy húzza a rolót, akkor első körben az alkalmi munkaerőt bocsátja el, és a meghatározatlan idejű munkaszereződéssel dolgozók helyzetét igyekszik rendezni, ha lehet, állami segítséggel. Ez történt nagyon sok romániai munkavállalóval Olaszországban – és a sor folytatódik Spanyolországban meg máshol –, a hazatérésre kényszerülő vendégmunkások között pedig elég sok az erdélyi magyar. Nem szerencsés tehát bűnbakot keresni, mert a vírus senkit nem kímél. Inkább a felelősségteljes hozzáállásra és védekezésre kell fektetni a hangsúlyt.

Azoknak a szakembereknek van igazuk, akik azt állítják, hogy a korábbi világjárványoktól eltérően korunk egészségügyi ellátása, illetve az állami adminisztráció hatékonysága összehasonlíthatatlanul jobb, mint bármelyik megelőző történelmi korban. A hírek globális körforgásának világában a mai jelenség tömeghisztériának tűnhet – nem kevesen annak is tartják –, a megelőzés szempontjából azonban sok pozitívuma van. Napjainkban az emberek sokkal többet tudnak meg egy-egy járványról, mint akár pár évtizeddel ezelőtt, így ezzel arányosan csökkenthetőek a kockázatok is. Az 1918–1919-ben tomboló – és egyes becslések szerint mintegy tízmillió áldozatot szedő – spanyolnátha vírusának egyféle válfajaként is felfogható az új koronavírus. Kártételének korlátozásában azonban a modern kor orvostudománya, a megelőzés terén szerzett tapasztalatok és az előírt szabályok szigorú betartatása jelentheti a biztos kiutat.

A gazdasági kárrendezés egy másik történet. Szerencsére ezen a területen is sokat fejlődött a világ, így a politikusoknak ma már könnyebb a megfelelő intézkedéseket kidolgozni. Egyelőre azonban minden eszközzel a vírus terjedésének a megfékezésére kell koncentrálni. A gazdasági következmények higgadt számbavétele csak azután kezdődhet el, ha véget ér a mostani megbetegedési időszak.

Nincs világvége, nem szabad tehát nehezen elviselhető pánikhangulatot kelteni. Még akkor sem, ha több gazdasági ágazatban állások szűnnek meg. Minden válság után ugyanis adott az újrakezdés lehetősége.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai csatlós-e a választópolgár?

A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Csak a PNL menthet meg a PSD, az AUR, Orbán és a gonosz földönkívüliek összeesküvésétől!

Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.