2009. október 29., 10:532009. október 29., 10:53
De azért mégis, a körülmények miatt nem biztos, hogy a döntés eséllyel pályázhatna a magyar sajtószabadság legfényesebb momentumait rögzítő aranykönyvbe való bekerülésre.
Azzal természetesen nincs semmi baj, ha hagyjuk érvényesülni a szabad és korrekt piaci versenyt, és az a jelentkező nyeri el a sugárzási jogot, amely a legjobb és legtartalmasabb ajánlatot teszi.
Csakhogy a frekvenciapályázat esetében a jelek szerint épp a korrektség hibádzik: a nyertesek ugyanis pályázatukban teljesen irreális ígéretekkel álltak elő, az árbevétel 50-55 százalékának az államkasszába való befizetését vállalták. Márpedig ez a mostani gazdasági körülmények között olyan üzleti konstrukciót feltételez, amelynek kidolgozásáért mindegyik illetékes fejenként legalább két közgazdasági Nobel-díjat érdemelne.
Ha egy pályázaton az kapja a legmagasabb pontszámot, aki a legtöbbet ígéri, függetlenül attól, hogy az ígéret tárgya amúgy mekkora baromság, akkor könnyű a helyzet. Akkor a pályázatban meg lehet ígérni a toronyórát láncostul, meg azt is, hogy feltaláljuk a rák és az AIDS ellenszerét, amelyet tabletta formájában ingyen biztosítunk majd minden egyes hallgatónak.
A pályázók amúgy állítólag épp arra számítanak, hogy a gazdasági helyzet miatt az ORTT úgyis belemegy a koncessziós díj csökkentésébe, és még ott van az a lehetőség is, hogy a politikus haverok leszólnak, hogy akkor legyünk már egy kicsit elnézőbbek.
Merthogy a helyzet amúgy az, hogy a két nyertes pályázó vélhetően a politikai alkuk nyomán kapta meg a frekvenciát: egyik a bal-, másik a jobboldalhoz köthető, és mivel az ORTT tagjait pártalapon delegálják, az egész ügyletet lemutyizták előre.
És nem érv az, hogy a Sláger meg a Danubius is közel áll a baloldalhoz, ezért hiába sipákolnak. Egy visszaélést ugyanis nem tesz jóvá, ha ugyanolyan, csak ellentétes előjelű visszaéléssel vetnek véget neki.
Jelen állás szerint tehát az a helyzet, hogy két, amúgy valóban nem a legveretesebb értékeket közvetítő, de azért hallgatható, bejáratott brandet kigolyóztak, és szakmai helyett politikai szempontok alapján két olyan adót hoztak helyzetbe, amelyek amúgy a reklámidő értékesítését külső céghez kiszervezve már jó előre biztosították, hogy hivatalos árbevételük, és ezzel az államkaszszába befizetendő koncessziós díj a lehető legalacsonyabb legyen.
Mit is mondjak, a döntéshozókhoz képest Rokker Zsolti akkor már tényleg jobban megérdemelné azt a Nobel-díjat. Vagy legalább a műsoridőt.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.