Balogh Levente

Balogh Levente

Kikényszerített kormánybuktatás

2020. február 07., 08:322020. február 07., 08:34

2020. február 07., 08:322020. február 07., 08:34

Megkapta hát Ludovic Orban miniszterelnök, amit szeretett volna: három hónapnyi kormányzás után a parlament bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatta a kormányát.

Hogy Orban minden áron ki akarta kényszeríteni a kormánybuktatást – hogy ezzel ágyazzon meg az általa vezetett Nemzeti Liberális Párt (PNL) számára a jelenlegi népszerűségi mutatók szerint kedvező eredménnyel kecsegtető előre hozott parlamenti választásnak –, az abból sejthető, hogy annak ellenére is a parlamentet megkerülve, felelősségvállalással akarta elfogadtatni a kétfordulós polgármester-választáshoz való visszatérésről szóló törvénymódosítást, hogy a szociáldemokraták jelezték: bizalmatlansági indítvánnyal „honorálják” a számukra nem sok jóval kecsegtető módosítás forszírozását, és az RMDSZ is közölte: csatlakozik a kormánybuktatáshoz. Utóbbi érthető, hiszen az RMDSZ-nek ráadásul írásos megállapodása volt arról, hogy a szövetség támogatásáért cserében a kormány sem felelősségvállalással, sem sürgősségi rendelettel nem módosítja a polgármester-választás menetét.

A kormány még ezen túlmenően is mindent megtett annak érdekében, hogy biztossá tegye a bukását: a bizalmatlansági indítvány előestéjén kéttucatnyi sürgősségi rendeletet fogadott el számos fontos témában, többek között az előre hozott parlamenti választás ügyében is.

Ezzel tovább provokálta a parlamentet, ürügyet szolgáltatva az eddig bizonytalankodóknak, hogy legyen mire hivatkozniuk az indítvány megszavazásakor.

A kérdés már csak az, hogy jól taktikázott-e Orban, illetve a mögötte és a párt mögött patrónusi szerepet vállaló Klaus Johannis államfő. Ma ugyanis az előre hozott választás ötlete a liberálisokon kívül már jóval kevesebb pártnak érdeke, mint akár egy-két hónappal ezelőtt.

A jelenleg a legtöbb parlamenti mandátummal rendelkező Szociáldemokrata Párt (PSD) a számára igencsak kedvezőtlen népszerűségi mutatók miatt minden bizonnyal nem szívesen vállalná az előre hozott választásokat, hiszen jelen állás szerint akár meg is feleződhet a mandátumainak száma. Ha mégis, legfeljebb az önkormányzati választással egyszerre, bízva a helyi kiskirályok mozgósító erejében.

A korábban nagy hangon előre hozott választásokat követelő Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a várakozáson aluli elnökválasztási szereplés nyomán belső konfliktusokba bonyolódott, emiatt pedig csalódott támogatói inkább a jól bevált PNL-hez soroltak át, vagyis már számára sem annyira kecsegtetőek a kilátások.

A Victor Ponta-féle Pro Románia a baloldal felívelő csillagának tűnt – mindaddig, amíg a jobboldal nem tudott kecsegtetőbb ajánlatokkal előállni az amúgy is más pártokból kilépett politikusok alkotta párt néhány honatyája számára a kormány támogatása fejében, így a támogatottsága is bezuhant. Ponta így már ahelyett, hogy a PSD lehetséges kihívójaként tarthassák számon, immár egykori pártja támogatásával próbálja meg életben tartani politikai karrierjét.

A Népi Mozgalom Párt és a Liberálisok és Demokraták Szövetsége stabilan a parlamenti küszöb alatt tanyázik, vagyis ők sem szívesen bíznák magukat már júniusban a választók kegyeire.

Bár Kelemen Hunor elnök már revideálni látszik az előre hozott választások támogatására vonatkozó álláspontját, jelen állás szerint a liberálisok mellett még az RMDSZ lehet az, amelynek jól jöhetnének. Igaz, hogy minimális mértékben a parlamenti küszöb alatt mérik, de a jelenlegi, felfokozott magyarellenes hangulatban egy erre fókuszáló kampánnyal a támogatottság feltornászható 5 százalék fölé, és ha igazak a PNL támogatottságáról szóló adatok, akkor ez pont elegendő lenne ahhoz, hogy közösen kormányozzanak, kizárva a PNL jobbközép oldalon fő riválisának számító USR-t. Az RMDSZ számára a korai választás már csak azért is kedvező lenne, mert az kedvezőtlenül érintené az éppen egyesülőben levő két magyar riválisát, amelyek számára így nemigen maradna elég idő a megmérettetésre való felkészülésre.

Most tehát ott tartunk, hogy a PNL legfőbb érdeke az előre hozott választás. Eddigi, három hónapos kormányzása is ezt szolgálta, minden lépésével, a most kiprovokált kormánybuktatással is ezt próbálta és próbálja kierőszakolni, és Johannis is ennek érdekében trükközik a kormányfőjelölésekkel.

Vagyis ugyanúgy túszul ejtette a romániai belpolitikát a saját érdekében, ahogy korábban a PSD tette, amely a büntetőügyekkel küszködő elnöke börtöntől való megmentésének rendelt alá mindent.

Már csak ezért sem érdemelné meg, hogy sikerrel járjon.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.