2011. december 08., 08:392011. december 08., 08:39
A meggyőzés alaptörvénye, hogy minden kollégával az ő sajátos természetének megfelelő módon jársz el.
Először ugye ott van a szerény, jámbor vagy vidám emberke. Vele végtelenül kedvesen kell bánni, mintha hímes tojás lenne. Egy mosoly után őt nem kell meggyőzni semmiről, szinte mindent elfogad, amit mondasz neki, szó nélkül megteszi, amit kérsz. Konstruktívan kell hozzáállni ahhoz a kollégához is, aki szeret beszélni.
Ha szeret beszélni – kérdem én –, miért ne hagyjuk beszélni mindenről? Hát nem? S nagyokat bólogatsz, ameddig az X témát mondja, aminek semmi köze a munkához. A sok duma közt úgy elkészült az illető oldala, mint a pinty. Hiába áll melletted végig, még azt se veszi észre, hogy a te elképzelésed szerint az egész átalakult. Keményebb diónak tűnik a magabiztos, hiperaktív munkatárs, aki akár a te munkádat is elvégezné helyetted.
Őt valóban nehezebb meggyőzni arról, hogy valami nem stimmel. Ilyenkor kell bevetni a professzoros stílust. Komoly arccal ecseteled, hogy te mindent megtettél, hogy minél több szöveget beszuszakolj a cikkének szánt keretbe, minden csalást bevetettél. Sőt, hogy lássa, őt mennyire megbecsülöd, az eddigieken kívül még egy pluszcsalást is elvégzel a szeme láttára. Erre az esetek többségében nagy sóhajjal, pl. hatalmas vágással csökkenti cikkének méretét. Végül, ritkán a favágómódszerhez kell folyamodni. Ilyenkor irigykedünk mi, a tördelők, a korrektorlányokra. (Az ő asztalukon ugyanis ott lapul a „megfellebbezhetetlen” atomfegyver. Vagyis a helyesírási szótár.) Mi tőlük eltérően csak növelhetjük a szerkesztők feszültségét az „ez a cím reménytelenül hosszú”, „csekély kétezer karaktered lóg”, „az oldalt át kell tördelni, így lehetetlen” típusú mondatokkal. Beválik.
Jó, jó – mondhatja valaki –, ezek a módszerek mind működnek, ha pl. mezei szerkesztőkkel van dolgod. No de mi van, ha egy főnököt kell meggyőznöd valamiről, amit ő nem akar? Hát, valóban, elismerem, ilyenkor valami teljesen eredeti trükk kell. Először csak szerényen javasolsz neki valamit, felsorolod, menynyi előnnyel jár, ha így lesz. Végül a főnököt rávezeted, hogy a te megoldásod tulajdonképpen az ő ötlete volt. A siker garantált.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.