2012. február 14., 09:562012. február 14., 09:56
A karácsonyt sikerült vásárlási-ajándékozási hajszává alakítani. Nemrégiben olvastam egy ezzel kapcsolatos felmérést, amiből az derült ki, hogy a gyermekek többsége elvárja szüleitől, hogy hitelt vegyenek fel, ha nincs elegendő pénzük ajándékok vásárlására. Ma Valentin napja van, melyért – amennyiben a magyaroktól idegen szokás elterjedtségét és persze az ilyenkor költött összegek nagyságát vesszük alapul – elterjesztője megérdemelne egy kisebb közgazdasági Nobel-díjat. Ebből is sikerült tömeghisztériát faragni, melynek hatására az egyébként jó ízléssel rendelkezők is képesek piros, szív alakú lufikat vagy piros alsóneműt ajándékozni. Érdemes azonban az ünnep alapjául szolgáló (persze megbízható forrásokból meg nem erősített) történetet is megismernünk.
Az egyik magyarázat szerint Valentin a III. században élt római pap volt. Uralkodója, II. Claudius császár felismerte, hogy az egyedülálló férfiak lojálisabb katonák, mint családdal megáldott társaik, ezért megtiltotta fiatal katonái számára a házasságot, Valentin azonban – ellenszegülve a parancsnak – titokban továbbra is összeadta a fiatal szerelmeseket. Amikor törvényellenes tettére fény derült, Claudius börtönbe záratta, és elrendelte kivégzését. A raboskodó Valentin a börtönben beleszeretett zárkaőrének vak lányába, és erős hitével visszaadta látását. Halála előtt a csodatévő pap szerelmes levélkét küldött a lánynak, amelyet „a te Valentinod” aláírással zárt.
A különleges dolgokra vágyó szerelmeseknek – mivel manapság nemhogy a titokban történt egybekelés, de a vadházasságban élés sem számít kirívónak, a gyógyászat pedig a hit köréből véglegesen átkerült a tudomány területére – így ajánlható az egyedi kivitelezésű levélke Szent Valentin nyomán. Ami, tekintve, hogy szinte mindenki a közösségi oldalak vagy levelezőprogramok valamelyikének igénybe vételével köszönti kedvesét, lehetne kivételesen egy kézzel írt kis üzenet. Az ünnep pedig – hasonlóan azokhoz a népi ünnepekhez, amikor lehetőség adódik megtudni, hogy a jövendőbelinknek mi a neve vagy a hajszíne – szólhatna arról, hogy ez a napja annak, amikor lehetőségünk van párunk keze írásának megpillantására.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.