2011. december 20., 09:022011. december 20., 09:02
Hátranézek a televízióra: a képernyőn nem is egy, hanem egyenesen öt kis képen gesztikulálnak a furcsán öltözött nők és férfiak, egyiknek lököttebb neve van, mint a másiknak, Ludmillától a Leiláig. Nem akárkik bizony, de ha azt hinnénk, egyszerű jósok-látók-médiumok, ahogyan azt a műsor szlogenje mondja, tévedünk.
Ezek a magasan képzett szakemberek a legmeghökkentőbb kutatási területekről érkeznek. Van köztük tisztán érzékelő (biztos nemcsak látó, hanem halló és ízlelő is, már ha tiszta az ízlelnivaló), szellemgyógyász (mit kell gyógyítani egy szellemen?), India titkos energiáinak birtokosa, az őrangyalok ismerője, karmaelemző, szelleműző, sorselemző – már a banális kártyajósok és asztrológusok sokasága között.
A tévéműsornak internetes honlapja is van, ahonnan megtudhatjuk, hogy az általuk foglalkoztatott jövendőmondók, gyógyítók és segítők között olyan is van, aki angyali energiákat és rezgéseket közvetít, a gyertyamágia szakértője, de „imádkozó médium” is megtalálható köztük, illetve személyes kedvencem, akinek eklektikus bemutatkozásából hadd idézzek pár szót: „Megéltem a halál közeli állapotot, átmentem az alagúton, és egy pillanat alatt megtapasztaltam az Örök Nyár Kertjének valóságát. Ekkor nyílt fel igazán a harmadik szemem, és Isten megváltoztatta a szívemet. Azóta tudom, hogy karmatikus (sic!) életfeladatom az emberek üdvösségre vezetése.”
A honlap több ponton is hangsúlyozza, hogy a médiumok és miegyebek végtelen jóindulattal és megértéssel segítenek – percenként 475 forint fejében (bankkártyával fizetőknek akár 100 forintért percenként!). A tévéadásnál is valószínűleg hasonló tarifával működik a segítségnyújtás. Szóval a tévés jós bácsi több joggal kiabálhatta volna pénzhozó amulettje vagy micsodája reklámozása gyanánt, hogy „Ki ad még pénzt?”, mint azt hogy kinek kell. Mindenkinek. Nekem is.
Az emelt díjas telefon pedig valakinek biztosan meghozza majd az anyagi jólétet, de az vélhetően nem a válság és a nyugdíjcsökkentés miatt egyre kétségbeesettebb idős telefonáló lesz. Persze aki ilyennek bedől, megérdemli, ám a kérdés akkor is ott van: mennyire etikus az emberek nyomorát nyilvánvaló hazugságokkal kihasználni, még akkor is, ha a kagylót felvenni nem kötelező?
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.