2010. október 05., 10:282010. október 05., 10:28
A problémafelvetés egyáltalán nem mellékes. Az országos szintű kiábrándultság ugyanis nemcsak a hatalom oldalán érezhető; a magyar ellenzék táborában is renyhül a lelkesedés. A szövetséggel szemben szervezkedők próbálkozásai közül talán a 2004-es önkormányzati választás előtti, a Magyar Polgári Szövetség által szervezett aláírásgyűjtés, majd a 2007-es európai parlamenti választások előtti, Tőkés László független jelöltségét biztosító aláírásgyűjtés rendelkezett azzal a felhajtóerővel, amely a mögöttük álló politikai célokon is lendített.
A Magyar Polgári Párt 2008-as bejegyzését megelőző aláírásgyűjtés már korántsem volt olyan dicsőséges menetelés. Pártbejegyzés esetén a törvényi követelmények is szigorúbbak. Úgy kell összegyűjteni a 25 ezer aláírást, hogy két Erdélyen kívüli megyében és Bukarestben is legkevesebb hétszáz legyen. Ez pedig román segédlet nélkül nehezen megy. A Tőkés–Orbán–Băsescu kapcsolati szálakon keresztül akár román segítség is jöhetne, hiszen Szász Jenőék regáti terepmunkáját is a Demokrata-Liberális Párt aktivistái végezték el annak idején. De lehet-e most is hasonló segítségre számítani, amikor Emil Boc pártját csendes koalíciós társként éppen az RMDSZ tartja kormányon?
Markóék ugyanis már eddig is megmutatták: csak akkor puhányok, ha a magyar egyetemért, az autonómiáért kell fellépni. Ha a hatalmuk bebiztosítása, megőrzése a tét, könyörtelenül latba vetik a zsarolópotenciált. A Tőkés-pártnak talán az adhat reménységet, hogy a volt püspöknek – amint a 2007-es EP-választáson megmutatkozott – regáti román támogatói is vannak. Az aláírásgyűjtőknek tehát őket kell valahogy megtalálniuk a Kárpátokon túli megyékben. Erdélyben pedig azokat a magyarokat, akik újabban – esetleg a gazdasági megszorító intézkedések nyomán – ábrándultak ki a szövetségből. A régebben kiábrándultak aláírásai ugyanis Szász Jenő pártjának a bejegyzését biztosították, és egy személy két pártnak nem lehet tagja. A Magyar Polgári Párt egykori támogatói csak akkor írhatnának alá Tőkés László pártjának is, ha előbb írásban kérik nevük törlését az MPP taglajstromáról.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.