2011. augusztus 31., 09:542011. augusztus 31., 09:54
Az egyelőre a fantáziátlan PSR J1719-1438 névre hallgató pulzármaradvány átmérője ötször nagyobb a Föld átmérőjénél, tömege pedig egy képzeletbeli mérlegen a Jupitert is megszégyenítené. „Éppen a legjobbkor jött ez a felfedezés!” – örülhettek jó néhányan a véget nem érő gazdasági válság által meggyötörtek közül. Valóban első látásra eme drágakő eszmei értéke mellett El Dorado, a templomos lovagok, a kalózok vagy éppen Verespatak minden kincse filléres nagyságrendűvé törpül el. Úgyhogy – okoskodhatunk – nincs más dolga az emberiségnek, mint tulajdonába venni ezt a csodabolygót. A mostani kincsvadászok lelkesedését letörve közölnünk kell, hogy ez a hatalmas gyémánt „mindössze” 4000 fényévre található tőlünk, tehát mi nem tudunk odajutni a jelenlegi technológiával. De játszadozzunk el az ötlettel: mi lenne, ha most rendelkezésünkre állna az Enterprise űrhajó a jól ismert Star Trek-sorozatból? Az Enterprise kilencwarpos sebességre gyorsulva percnyi idő alatt tudná a gyémántszállítmányokat eljuttatni a Földre, ha egyszer beindult a termelés. Akkor itt a Földön megvalósul a paradicsom, a végtelen gazdagság utópiája, mindenki mindent megengedhet magának, amit csak akar, soha nem kell dolgoznia és fáradnia semmiért...
Ez a hedonista elképzelés tökéletesen passzol a fogyasztói társadalom által belénk sutykolt felületes gondolkodásmódhoz, amely értékfogalmunkat materiális javak birtoklására szűkíti. Nem nehéz belátni: az iménti ötletsor lehetetlen. Egyrészt a gyémántoknak (és nemesfémeknek) – előnyös fizikai-kémiai tulajdonságaik mellett – látszólagos értékét az adja, hogy nagyon kevés van belőlük. Ha korlátlan mennyiségben lenne gyémánt a Földön, akkor jó lenne pl. építőanyagnak, de senki nem tartaná hűdenagy értéknek. Másrészt ahhoz, hogy valaki akármit megvegyen a sok gyémántjával, előbb azt a valamit másvalakinek elő kell állítania. Munkával, gépek segítségével stb. De ugye senki sem dolgozna, így mindenki gyémántdombján ülve morfondírozhat majd azon, hogy nincs kaja, és mennyire unatkozik. Nevezhetnénk még magunkat ebben a szép új világban munka, értékteremtő tevékenység nélkül homo sapiensnek, értelmes, gondolkozó embernek?...
A teremtéskor a sátán a ravasz kígyó képében szedte rá Ádámot és Évát. Kései utódaik ezt az űrbeli óriási „drágakövet” a Kígyó csillagképben (minő véletlen) találták meg. Szerencsénkre a gyémántbolygó számunkra elérhetetlen. Még.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.