Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Iohannis politikai holttestén táncolna a román szélsőjobb

2025. január 22., 20:00

2025. január 22., 20:00

Tovább mélyíti a tavalyi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése nyomán kirobbant belpolitikai válságot a román ellenzék Klaus Iohannis elnök menesztését célzó akciója.

A tavaly decemberi parlamenti megmérettetésen a törvényhozói mandátumok összesen több mint 30 százalékát megszerző szélsőjobboldali pártok összegyűjtötték a Klaus Iohannis tisztségéből történő felfüggesztése elindításához szükséges számú aláírást. Menesztéséhez azonban a politikaiakon kívül számos technikai feltételnek is teljesülnie kell. Ha eljut odáig, a kétkamarás parlament együttes ülésen szavaz a felfüggesztési javaslatról, amelyhez egyszerű többség szükséges. Ha ez megtörténne, akkor az államfőt felfüggesztik hivatalából, és a szavazástól számított 30 napon belül népszavazást kell kiírni Romániában, amelyen a polgárok döntik el, támogatják-e az államfő elmozdítását vagy sem.

A referendum akkor érvényes, ha azon részt vesz a névjegyzékben szereplő 18 millió román választópolgár legkevesebb 30 százaléka, továbbá az államfő leváltásának feltétele, hogy az igen szavazatok aránya meghaladja a választói névjegyzékben szereplők 25 százalékát.

Az 1989-es rendszerváltás óta kétszer is megpróbálták meneszteni – ugyanazt – az államfőt Romániában, ám mindkét alkalommal sikertelen volt a kísérlet. A jobbközép Traian Băsescut először 2007-ben függesztette fel tisztségéből az akkori parlamenti többség, ám a menesztésére kiírt referendum érvénytelen volt, mert a részvétel nem érte el – az akkor még 50 százalékos – küszöböt, ugyanakkor az urnák elé járult választópolgárok 74 százaléka nem támogatta a leváltást. Másodjára 2012-ben kísérelte meg leváltani a balliberális koalíció a hajóskapitányból lett elnököt, és a népszavazáson részvevők 87 százaléka támogatta is az indítványt menesztését, ám a részvételi arány akkor is csak 46 százalékos volt, így kvórum hiányában érvénytelenítették az eredményt, Băsescu pedig ismét visszatérhetett a Cotroceni-palotába.

Az AUR, a POT és az SOS Románia nevével fémjelzett román szélsőjobboldali tábornak egyértelműen kapóra jön a Iohannis menesztésével való próbálkozás azok után, hogy az alkotmánybíróság érvénytelenítette az államfőválasztás november 24-ei első fordulójának eredményét. A társadalom körében kitapintható a feszültség amiatt, hogy sem a hírszerző szolgálatok, sem a szervek jelentései ismeretében súlyos csalást és idegen hatalom beavatkozási kísérletét vizionáló legfelsőbb védelmi tanács (CSAT) nem hozott nyilvánosságra kézzel fogható bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy konkrétan miként igyekezett Oroszország – TikTokkal és egyéb módszerekkel – hozzásegíteni az államelnöki tisztséghez Călin Georgescut.

Nem kétséges, hogy a legionárius eszméket propagáló, egyszerre hagymázas és buta elméleteket hirdető, önmagát messiási szerepben feltüntető politikus elnökké választása katasztrofális következményekkel járna az országra, ettől függetlenül azonban az embereknek pontosan ismerniük kell azokat az okokat, amelyek az általa megnyert első forduló eredményének érvénytelenítéséhez vezettek.

De megannyi kérdés most is megválaszolatlan. A szélsőségesen nacionalista ellenzék, valamint Georgescu buzdítására Románia-szerte tüntetések zajlanak, amelyen követelik az elnökválasztás második fordulójának megrendezését, továbbá Iohannis távozását. A politikai töltetű tiltakozáshullámot ugyanakkor tetézi a Marcel Ciolacu második kormányának megszorító intézkedéseivel kapcsolatos elégedetlenség is.

De az államelnöki tisztséget 2014. óta betöltő, szász származású Iohannist a Európa-barát kormánykoalíció politikusai részéről is bírálatok érik amiatt, hogy második, egyben utolsó mandátuma 2024. december 21-ei lejártával nem mondott le önszántából. Erre Iohannist nem kötelezi az alkotmány, sőt az államfőválasztás eredményének törlése után maga az elnök is az alaptörvény előírására hivatkozva indokolta maradását, miszerint addig töltheti be a legmagasabb közméltóságot, amíg megválasztott utódja le nem teszi a hivatali esküjét. Távozása viszont hozzájárult volna az országban eluralkodott feszültség enyhítéséhez, a polgárok egy része ugyanis „illegitimnek” tekinti a hivatalát mandátuma lejárta után is gyakorló Iohannist.

Akinek a megítélése minimálisra csökkent második mandátuma idején. Holott tíz évvel ezelőtt, Nagyszeben akkori polgármestereként óriási népszerűségnek örvendett, sokan abban reménykedtek, hogy a németekre jellemző precizitással, rendpártisággal az erdélyi szászok egykori kulturális és kereskedelmi központjához hasonlóan Romániát is sikerül a fejlődés útjára állítania. Csakhogy Iohannisnak szinte semmilyen maradandót nem sikerült alkotnia kétszer ötéves elnöki tevékenysége során.

Az általa még államfőjelöltként meghirdetett, az ország oktatási rendszerének megreformálását célzó, Képzett Románia elnevezésű stratégia papírra vetett elképzelés maradt csupán.

Annak ellenére, hogy 2020-ban megvádolta az akkor ellenzékben lévő PSD-t és annak vezetőjét, Marcel Ciolacut, miszerint Orbán Viktorral alkut kötött Erdély „kiárusításáról” (a virtigli magyarellenes kirohanás óta írja a Krónika I-vel, és nem J-vel a nevét), egy évvel később maga bábáskodott a szociáldemokraták és a korábban általa irányított liberálisok közötti koalíció létrehozása fölött (amely azóta is működik), Ciolacut pedig kétszer is megbízta kormányalakítással. Iohannis népszerűségének sokat ártott, hogy az elmúlt években tevékenysége kimerült a költséges külföldi utazásokban, nagy szenvedélye, a golfozás iránti hódolatban, valamint az azt célzó lobbitevékenységben, hogy megszerezze a NATO főtitkári tisztségét vagy az Európai Bizottság valamely magas rangú posztját. Ez irányú aspirációihoz hasonlóan elnöki mandátumai is kudarcot vallottak.

Ezt ma sokan így látják az egykor az államfő vezette PNL-ben is, amelynek több politikusa úgy látja: Iohannisnak le kellett volna mondania tisztségéről mandátuma lejárta után. Ennek ellenére valószínűtlen, hogy sikerrel jár a leváltását célzó ellenzéki kísérlet, sőt ennek nem is szabad megtörténnie. A kezdeményezést a PSD, a PNL és az RMDSZ sem támogatja, márpedig a felfüggesztés parlamenti megszavazásához elengedhetetlenek a hatalmon lévő alakulatok honatyáinak voksai is.

Egyrészt Iohannis menesztésének nem sok értelme van azután, hogy a kormány májusra kiírta az új államelnök-választás időpontját, és adott esetben megtörténhet, egy időben kellene rendezni a megmérettetést, valamint a Iohannis leváltásáról szóló népszavazást, ami meglehetősen nevetséges helyzetbe hozná Romániát. Ugyanakkor az Európa-párti koalíció vezetői tisztában vannak vele, hogy a májusi államfőválasztás tekintetében jelentős politikai munícióval szolgálna a szélsőjobb ellenzék számára a felfüggesztés, ami még inkább növelné a szélsőségesen nacionalista erők jelöltjének esélyét a tavaszi megmérettetésen. Még akkor is, ha egyre valószínűbb, hogy a megismételt választáson az alkotmánybíróság – éppen a novemberi forduló eredménye törlésének indoklására hivatkozva – nem engedi majd másodszor is indulni Georgescut. De Simionnak és Șoșoacának az se lenne baj, ha a parlamentben elbukna a felfüggesztési kísérlet, ez esetben ugyanis bőszen hangoztathatnák, hogy a hatalmon lévő pártok mentegetik a „hosszabbításban” lévő Iohannist. Ráadásul az sincs kőbe vésve még, hogy a kormánykoalíció közös államfőjelöltet indít, vagy hogy az a liberális Crin Antonescu lesz, ahogy arról szóbeli megállapodás született.

Iohannis régen leszerepelt, ő már a múlté, nem szabad engedni azonban, hogy a szélsőjobboldali erők még nagyobb politikai tőkét kovácsoljanak maguknak a politikai süllyesztő felé tartó elnök bukásából.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Európa gyenge, és ezt Trump most újfent az orrunk alá dörgöli

Meg kell hagyni, meglehetősen erős kezdés, hogy Donald Trump új elnökségének egyik első lépéseként azzal indítaná a rendrakást a világban, hogy egy európai országgal, sőt szomszédjával, katonai szövetségeseivel szemben fogalmaz meg területi követeléseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Csak magyar ne legyen?

Leplezetlen politikai támadások érik Romániában az MVM Csoport és az E.ON között létrejött megállapodást, amelynek gyakorlatba ültetését a bukaresti koalíciós kormány egyik fele nyíltan megakadályozna.

Balogh Levente

Balogh Levente

Önsorsrontó kormányoldal

Lassan egyre határozottabbá válik az érzés, hogy az „Európa-barátnak” mondott román kormánykoalíció illetékesei mindent megtesznek azért, hogy növeljék a szélsőjobboldal győzelmi esélyeit a megismételt elnökválasztáson.

Balogh Levente

Balogh Levente

Határtalan román frusztráció

Van abban valami szimbolikus, hogy a román külügy éppen akkor ad ki rosszalló nyilatkozatot egy, a Trianon előtti Magyarországot ábrázoló atlasz miatt, amikor hathatós magyar közreműködéssel gyakorlatilag eltűnik a két ország közötti trianoni határ.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ugyanott vagyunk, mint másfél éve, de legalább most rosszabb a helyzet

Gratulálunk a PSD-nek és a PNL-nek: másfél év után sikerült ismét tető alá hozniuk ugyanazt a koalíciót, amelyet tavaly az RMDSZ kipenderítésével ők maguk robbantottak szét – csak éppen kitartó munkájuk eredményeként támogatottsága gyengébb, mint akkor.

Balogh Levente

Balogh Levente

A fősodratú pártok most épp a Georgescuknak dolgoznak

Alaposan keresztbe tettek a zökkenőmentes kormányalakítási és államfőjelölt-állítási terveknek a Szociáldemokrata Párt (PSD), valamint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) aktuális és expolitikusai.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Így riogasd a polgárokat

Előszeretettel ringatjuk magunkat abban az illúzióban, hogy mennyi tanulságot vontunk le a koronavírus-járvány történéseiből. Pedig dehogy.