Pataky István

Pataky István

Imázsromboló kormánybuktatók

2019. október 17., 08:18

2019. október 17., 08:18

Ma még nem tudjuk, hogy bizalmat kap-e a parlamenttől Ludovic Orban csapata. Abban viszont már most egészen biztosak lehetünk, hogy szinte lényegtelen a miniszterelnök személye egy olyan kormány élén, amelynek vázát a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képezi.

Ha Viorica Dăncilát a PSD korábbi mindenható elnökének börtönbe zárásáig joggal nevezték Liviu Dragnea bábjának, az új politikai felállásban Klaus Johannist illeti meg a bábmozgató szerep, a leendő miniszterelnök csupán a Cotroceni-palotában születő döntések közlője és végrehajtója lesz. A szász származású államfő – akinek újraválasztására nagy tételben lehet fogadásokat kötni – öt éve vár arra az alkalomra, hogy egy hozzá száz százalékosan hű kormányzattal tudja irányítani az országot. Egy Johannis–Orban-páros által fémjelzett vezetés kísértetiesen fog hasonlítani a Băsescu–Boc-tandemre, legalábbis a hatalom működési mechanizmusát illetően.

Ennél nagyobb probléma, hogy Johannisék rossz üzeneteket küldenek kormányalakítási igyekezetükben. Jelenleg a PNL legszorosabb szövetségesének a Traian Băsescu-féle Népi Mozgalom Pártja (PMP) tűnik, s ezt a liberálisok olyan nyíltan vállalják, mintha a kis nacionalista formáció esetében nem a korábbi ősellenségnek kikiáltott, most már bizonyítottan Securitate-múlttal is rendelkező volt hajóskapitány játékszeréről lenne szó. Egy ilyen kétpárti kabinet jelentené a „vörös pestis” alternatíváját? Băsescu helyzetbehozásával akar hitelessé válni a magát a demokrácia élharcosának tartó PNL? Biztos, hogy Rareș Bogdan és Marius Pașcan összefogása ad európai élt az új hatalomnak?

A nagy tárgyalásforgatag közepette egyre nyilvánvalóbbá válik a PSD-vel szemben álló tábor gondolkodásmódja is. Még meg sem alakult az új kabinet, máris egyre többet hallunk a Dăncilă-komány „nyomasztó örökségéről”. Ismerős önfelmentő érvek ezek, legutóbb a szociáldemokratáktól hallottuk a Dacian Cioloș által vezetett kormány leváltása után. Riasztó, de legalábbis csalódást keltő azt hallgatni az ellenzékiséget maga mögött hagyó oldalon, ahogyan újra pozitív eszközként beszélnek az eddig a parlamentáris demokrácia szabotálásának tartott kormányrendeletekről. Az új érv szerint „jó ügy” érdekében megengedett a törvényhozás megkerülésével játékszabályokat változtatni.

Alig fél évvel a helyhatósági megmérettetés előtt a választások kereteinek átszabásán ügyködni antidemokratikus és vélhetően alkotmányellenes is. Az egyfordulós rendszert számos európai uniós országban remekül működtetik, éppolyan demokratikus, mint a kétfordulós voksolás. Tény, a jelenleg hatályos szabályozás kedvez a PSD-nek, lévén olyan nagy párt, amelynek nincs igazi kihívója a baloldali térfélen. És tény, jól jön az RMDSZ-nek, hiszen olyan településeken, ahol közel egyenlően oszlik meg a magyar és a román lakosság, a magyarok körében igazi rivális nélkül induló szövetség polgármester-jelöltje lépéselőnyben van a román jelöltekkel szemben. A kétfordulós rendszert szorgalmazók nyilvánvalóan azt szeretnék, ha a PSD polgármester-jelöltjével szemben a második fordulóban már csak egy „jobboldali” mérkőző állna, aki mögé fel lehetne sorakozni. Marosvásárhelyen például a döntő menetben már csupán a magyar és a román jelölt csapna össze, így felértékelődne a város etnikai összetétele.

A jelenlegi viták semmi másról nem szólnak, mint kőkemény pártérdekekről. Ezért kellene mellőzniük a hamis érveket, az európaiságra és demokráciára való hivatkozást azoknak, akik hitelesebbeknek hirdetik magukat az eddig kormányzóknál.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.