Makkay József

Makkay József

Illúzió az ingyenes orvosi ellátás

2024. augusztus 07., 18:092024. augusztus 07., 18:33

2024. augusztus 07., 18:092024. augusztus 07., 18:33

A sürgősségi ellátáson mérheti fel a beteg a romániai egészségügy lesújtó helyzetét. A több hónapos várólisták és a drága magánrendelők miatt egyre többen fordulnak a kórházak sürgősségi osztályához, ahol szerencsés esetben soron kívüli ellátásban részesülhetnek.

Egyre több beteg fordul a sürgősségi kórházakhoz. A mentőszolgálatokat is igénybe vevő nagy számú páciens megjelenése nem azzal magyarázható, hogy hirtelen megnőtt az azonnali beavatkozásra szoruló betegek száma, hanem sokan rádöbbennek, hogy a családorvosi rendelőkben igényelhető, támogatott beutalóval egyre hosszabb a várakozási idő a szakorvosi rendelőkben és laborokban.

Miközben a magánklinikák hálózata robbanásszerűen fejlődik, sok beteg anyagilag nem engedheti meg magának, hogy egy ilyen szakorvosi rendelőben 300-500 lejt fizessen orvosi vizsgálatért, sőt ha további leletekre, laboreredményekre van szükség, a kiadás pillanatok alatt ezer lej fölé kúszik. A csillogó-villogó magánrendelőket és kórházakat a pénztelenség miatt elkerülő tömegek számára nem marad más hátra, mint az egészségbiztosítási pénztár által támogatott beutalóval várólistára kerülni, mialatt az ember egészségi állapota napról napra romolhat. Aki nem akarja ezt a kockázatot bevállalni, megpróbálja a rövidebb utat, és hirtelen jött tünetekre, nagy fájdalomra hivatkozva a sürgősségin kopogtat, vagy mentővel viteti be magát abban a reményben, hogy megfelelő egészségügyi ellátásban, és akár soron kívüli kórházi kezelésben lesz része. A sürgősségin dolgozó egészségügyi személyzet a megmondhatója, hány ilyen esetük van naponta, amelyeket nem utasítanak el, hiszen ők is tisztában vannak vele: ha a beteg még sokat vár, súlyosabb állapotba kerülhet.

A román egészségügyi rendszer pénztelensége nem új keletű.

A regionális sürgősségi kórházak építésének évtizedek óta tartó elhúzódása is bizonyítja, hogy uniós finanszírozásuk ellenére nehéz elgondolni, miből lesz pénz a bővített ellátórendszer működtetésére. Ezzel függ össze a megelőző szűrővizsgálatok kiterjesztéséről szóló, évek óta elkészült törvénycsomag alkalmazásának elnapolása. Daganatos és egyéb betegségek esetében a prevenció kezdeti stádiumban mutatja ki a kórt, amikor még jó esély van a gyógyulásra. Az egészségügyi csomag alkalmazása helyett azonban újabb és újabb tanulmányok születnek, magyarázkodások, kibúvók hangzanak el, folyamatosan kitolják a rendszer élesítését.

Nincs ebben semmi meglepő, hiszen ha az egészségbiztosítási pénztárnak nincs pénze arra, hogy a kórházak és járóbeteg-gondozók szolgáltatásait kifizesse a háziorvosi beutalóval érkező betegek után – ezért van szükség a több hónapos várólistákra –, hogyan ,,szabadíthatná” az egészségügyi rendszerre a kötelező szűrővizsgálatokra jelentkező tömegeket?

Ma Romániában az egészség megőrzése egyéni pénzkérdés. Akármennyit adózik valaki a jövedelme után, az nem jogosítja fel arra, hogy hasznos időben ingyenes egészségügyi ellátásban legyen része.

Miközben az országban mintegy ötmillió alkalmazott fizet egészségbiztosítási járulékot, a törvény által megengedett kiskapuknak köszönhetően legalább háromszor ennyi ember részesül támogatott egészségügyi ellátásban. Az amúgy is kevés pénz így nagyon sokfelé oszlik, a rendszer pedig a működésképtelenség határán vergődik. Ezt használják ki a magántőkével épülő és működő kórházak és klinikák, amelyek Romániában igen sikeresen el tudják adni szolgáltatásaikat.

A nagy kérdés viszont az, hogy mi lesz az ingyenes orvosi ellátás illúziójában felnőtt nemzedékekkel, amelyek egész életükben az egészségügyi ellátásért adóztak. Hogyan lehet elfogadtatni velük, hogy fizetésük vagy nyugdíjuk jó részét magánorvosi rendelőkre és kezelésre fordítsák, miközben az állami ellátórendszer nem tud, de nem is akar megbirkózni a rá váró feladatokkal.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai csatlós-e a választópolgár?

A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Csak a PNL menthet meg a PSD, az AUR, Orbán és a gonosz földönkívüliek összeesküvésétől!

Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.