Makkay József

Makkay József

Illúzió az ingyenes orvosi ellátás

2024. augusztus 07., 18:092024. augusztus 07., 18:33

2024. augusztus 07., 18:092024. augusztus 07., 18:33

A sürgősségi ellátáson mérheti fel a beteg a romániai egészségügy lesújtó helyzetét. A több hónapos várólisták és a drága magánrendelők miatt egyre többen fordulnak a kórházak sürgősségi osztályához, ahol szerencsés esetben soron kívüli ellátásban részesülhetnek.

Egyre több beteg fordul a sürgősségi kórházakhoz. A mentőszolgálatokat is igénybe vevő nagy számú páciens megjelenése nem azzal magyarázható, hogy hirtelen megnőtt az azonnali beavatkozásra szoruló betegek száma, hanem sokan rádöbbennek, hogy a családorvosi rendelőkben igényelhető, támogatott beutalóval egyre hosszabb a várakozási idő a szakorvosi rendelőkben és laborokban.

Miközben a magánklinikák hálózata robbanásszerűen fejlődik, sok beteg anyagilag nem engedheti meg magának, hogy egy ilyen szakorvosi rendelőben 300-500 lejt fizessen orvosi vizsgálatért, sőt ha további leletekre, laboreredményekre van szükség, a kiadás pillanatok alatt ezer lej fölé kúszik. A csillogó-villogó magánrendelőket és kórházakat a pénztelenség miatt elkerülő tömegek számára nem marad más hátra, mint az egészségbiztosítási pénztár által támogatott beutalóval várólistára kerülni, mialatt az ember egészségi állapota napról napra romolhat. Aki nem akarja ezt a kockázatot bevállalni, megpróbálja a rövidebb utat, és hirtelen jött tünetekre, nagy fájdalomra hivatkozva a sürgősségin kopogtat, vagy mentővel viteti be magát abban a reményben, hogy megfelelő egészségügyi ellátásban, és akár soron kívüli kórházi kezelésben lesz része. A sürgősségin dolgozó egészségügyi személyzet a megmondhatója, hány ilyen esetük van naponta, amelyeket nem utasítanak el, hiszen ők is tisztában vannak vele: ha a beteg még sokat vár, súlyosabb állapotba kerülhet.

A román egészségügyi rendszer pénztelensége nem új keletű.

A regionális sürgősségi kórházak építésének évtizedek óta tartó elhúzódása is bizonyítja, hogy uniós finanszírozásuk ellenére nehéz elgondolni, miből lesz pénz a bővített ellátórendszer működtetésére. Ezzel függ össze a megelőző szűrővizsgálatok kiterjesztéséről szóló, évek óta elkészült törvénycsomag alkalmazásának elnapolása. Daganatos és egyéb betegségek esetében a prevenció kezdeti stádiumban mutatja ki a kórt, amikor még jó esély van a gyógyulásra. Az egészségügyi csomag alkalmazása helyett azonban újabb és újabb tanulmányok születnek, magyarázkodások, kibúvók hangzanak el, folyamatosan kitolják a rendszer élesítését.

Nincs ebben semmi meglepő, hiszen ha az egészségbiztosítási pénztárnak nincs pénze arra, hogy a kórházak és járóbeteg-gondozók szolgáltatásait kifizesse a háziorvosi beutalóval érkező betegek után – ezért van szükség a több hónapos várólistákra –, hogyan ,,szabadíthatná” az egészségügyi rendszerre a kötelező szűrővizsgálatokra jelentkező tömegeket?

Ma Romániában az egészség megőrzése egyéni pénzkérdés. Akármennyit adózik valaki a jövedelme után, az nem jogosítja fel arra, hogy hasznos időben ingyenes egészségügyi ellátásban legyen része.

Miközben az országban mintegy ötmillió alkalmazott fizet egészségbiztosítási járulékot, a törvény által megengedett kiskapuknak köszönhetően legalább háromszor ennyi ember részesül támogatott egészségügyi ellátásban. Az amúgy is kevés pénz így nagyon sokfelé oszlik, a rendszer pedig a működésképtelenség határán vergődik. Ezt használják ki a magántőkével épülő és működő kórházak és klinikák, amelyek Romániában igen sikeresen el tudják adni szolgáltatásaikat.

A nagy kérdés viszont az, hogy mi lesz az ingyenes orvosi ellátás illúziójában felnőtt nemzedékekkel, amelyek egész életükben az egészségügyi ellátásért adóztak. Hogyan lehet elfogadtatni velük, hogy fizetésük vagy nyugdíjuk jó részét magánorvosi rendelőkre és kezelésre fordítsák, miközben az állami ellátórendszer nem tud, de nem is akar megbirkózni a rá váró feladatokkal.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Akarunk még egyáltalán autonómiát?

Már azt hihettük, hogy az autonómia témája elfelejtődött az erdélyi, romániai közéletben, amikor ott melegítették fel, ahol a legkevésbé vártuk volna: a nagyszerű román állam kormánya méltóztatott állást foglalni a témában.

Makkay József

Makkay József

„Pénztárca-fosztogató” romániai turizmus

Egyes statisztikák szerint rekordokat dönt a külföldön nyaraló román állampolgárok száma. Az irreálisan megdrágult hazai idegenforgalmi kínálatnál olcsóbb külföldi turisztikai célpontok mágnesként vonzzák a romániai látogatókat.

Balogh Levente

Balogh Levente

Amerikai elnökválasztási szappanopera

Lassan a Dallasszal vetélkedő szappanoperává kezd válni az amerikai elnökválasztási kampány.

Balogh Levente

Balogh Levente

Démonizálástól a ravasz meghúzásáig

Vélhetően sokan örülnénk annak, ha Donald Trump esélyei az idei elnökválasztás megnyerésére nem attól nőttek volna meg, hogy a rá kilőtt puskagolyó éppen csak a fülét súrolta, így túlélte az ellene elkövetett merényletet.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar EU-elnökség: erős diplomáciai kezdés, erős ellenszél

Sikerült elérni, hogy igencsak nagyot szóljon a soros magyar EU-elnökség első hete, Orbán Viktor Kijevtől Moszkván és Pekingen keresztül Washingtonig tartó körútja és a Patrióták Európáért EP-frakció megalakítása azóta is vezető téma a világsajtóban.

Makkay József

Makkay József

Többet ér a medve élete, mint az emberé

Szappanoperához hasonlít a romániai politikai osztály viszonyulása a túlszaporodott medveállományhoz. Miközben a környezetvédők bagatellizálják a problémát, újabb és újabb emberáldozatok jelzik, hogy a vadgazdálkodást kivették a szakemberek kezéből.

Ábrám Zoltán

Ábrám Zoltán

Foci-e a futball?

Egy korábbi, a 2018-as világbajnoki döntő után megszülető írásomban feltettem az első látásra ügyefogyottnak tűnő kérdést: Kik nyerték meg a focivébét?