2012. március 06., 09:302012. március 06., 09:30
„Kína betiltotta a klenbuterol gyártását és értékesítését. A döntést a gyógyszervisszaélések kockázatát, a klinikai hatékonyságot és az élelmiszer-biztonság szempontjait egyaránt figyelembe véve hozták meg.” Ismerős helyzet, elég, ha csak a mezőgazdaságban régebben általánosan használt DDT-re gondolunk. A rovarirtó csodaszerről csak azt követően derült ki, hogy súlyos méreg, miután sikerült mindent beszennyezni vele. Bár több évtizede kivonták a forgalomból, a mai napig kimutatható az állatok és az emberek szervezetében.
Mikor tanuljuk már meg, hogy az ember szerves része a természetnek, és ha valami ártalmas dolgot követ el, az előbb-utóbb visszaüt rá? Érdemes lenne kicsit jobban odafigyelni a régészek leleteire. Tudósaink elismerik, hogy számos fejlett kultúra létezett a Földön korábban is, melyek építészeti, csillagászati bravúrjait képtelenek vagyunk megismételni. Ennek fényében föl kell tételeznünk, hogy a vegytanhoz is értettek, azonban a leletekben soha nem találunk műanyagokat. Vajon miért nem állítottak elő teflont, pillepalackot, és miért nem maradt utánuk kezelhetetlen nukleáris hulladék?
Valószínűleg azért, mert tudták: nem szabad durván beavatkozni a természetes folyamatokba, mert végül úgyis az ember húzza a kurtát. A genetikusok egy igen furcsa vitát folytatnak manapság arról, hogy a génmódosított élőlényeket minek is tekintse a tudomány. Sokan amellett kardoskodnak, hogy nyilvánítsák külön fajnak a kukoricából vagy a szójából és egy vírusból létrehozott új növényt, az ugyanis genetikailag már nem azonos egyik „szülővel” sem, lényegében a szója, illetve a kukorica és egy vírusfaj „gyereke”.
Mely nemcsak hogy nem tűnik el magától a természetből, de még önálló szaporodásra is képes. Lásd a romániai példát: közismert tény, hogy a nem megfelelő ellenőrzés miatt a genetikailag módosított szója „kiszabadult”, így nem tudható, hogy tulajdonképpen hol milyen kultúrát termesztenek. Mit csinálunk majd ha felfedezik, hogy a genetikailag módosított növények fogyasztása veszélyes? Jó lenne végre befejezni ezt az őrült játékot, mielőtt túl késő lesz.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.