Fellépés a nemtől független visszaélések ellen

Fellépés a nemtől független visszaélések ellen

Fotó: 123RF

FÓRUM – Hetekkel ezelőtt a sajtó alaposan megszellőztette annak a brutális gyilkosságnak az esetét, amelynek során a korábbi barátnői ellen már minősíthetetlen agressziót elkövető gyilkos a lehető legsúlyosabb bűnt követte el: emberi életet oltott ki.

Ábrám Zoltán

2022. június 26., 19:022022. június 26., 19:02

Mindenki felháborodása jogos, és az eset az eddiginél is indokoltabbá teszi az erőszak megelőzése érdekében tett erőfeszítéseket. Az agresszió, a bántalmazás elkövetése elítélendő, bármilyen összefüggésben követték el. Ezért is egyre inkább terebélyesedik a családon belüli erőszak fogalma, az áldozat védelme, az elkövető távolságtartása a jog nyújtotta eszközökkel.

Egyre elfogadottabb, hogy az agressziót nem szabad „szőnyeg alá söpörni”, és ebben a folyamatban fontos szerepet töltenek be a jogvédő szervezetek, vagy éppenséggel maga a nyilvánosság, a sajtó.

Csakhogy a kérdés nem olyan egyszerű, nem értelmezhető fekete-fehéren, amikor egyesek leegyszerűsítve, netán érdekből, abból indulnak ki, hogy a férfi az agresszor, a nő pedig az áldozat. Akárcsak a fenti esetben. Abból indulnék ki, hogy a klasszikus férfi-nő kapcsolatban biológiai determináltsága alapján testileg általában a férfi az erősebb, és erőfölényével valóban visszaélhet, sőt helyenként vissza is él. Alapvetően, statisztikailag alátámasztható mértékben a férfire jellemző, hogy részegen tör-zúz otthon, netán bántalmazza a feleségét, „veszélyt” jelent a környezete számára.

Ami persze nem zárja ki, sőt az egyenjogúság világában még erősítheti, hogy mindez fordítva is megtörténik. Egyre gyakoribb az erős nők uralma házasságon belül és kívül. Valóban beszélni kell a jelenségről, és védelmezőleg fellépni ellene. De az erőszakot, a bántalmazást nem szabad és nem lehet egyoldalúvá tenni sem az okozó, sem a kiváltó ok alapján. Ráadásul a helyzettel, a jogszabályokkal lehet élni és lehet visszaélni úgy a valódi bántalmazás, mint az agresszió színlelése során. Főleg ott, ahol az erkölcs már megkopott, és helyette az érdek kerül előtérbe.

Miközben az erdélyi magyar sajtót az ártatlan női áldozat iránti brutalitás döbbentette meg, a világsajtó Johnny Depp amerikai színész és a vele csupán másfél évig házasságban élő Amber Heard rágalmazási perével volt elfoglalva.

Az amúgy sokmillió dolcsival gazdagodó, ám mégis telhetetlennek bizonyuló exfeleség olyasmikat állított, hogy volt férje megütötte, földre lökte, széttépte a hálóingét, lefejelte, mobiltelefont vágott hozzá, sőt olyan sms-sel is előrukkolt a bíróság előtt, miszerint „a részeg és becuccozott Depp mindenki előtt megrúgta.” Az igencsak elhúzódó, a nyilvánosságot megmozgató és megosztó rágalmazási perben végül Johnny Depp elsöprő győzelmet aratott, és tizenötmillió dollár kártértést kapott (egyúttal jóval kevesebb filmszerepet), miután az esküdtszék döntése alapján egykori felesége tudatosan hazudta azt, hogy Depp bántalmazta.

Ezúttal Heard taktikája nem vált be, amint a korábbi válóperben, amikor a válókeresetet sebekkel az arcán nyújtotta be, és azt állította, hogy a világhírű színész többször bántalmazta. Arról a – nőkre sokkal inkább jellemző – fortélyos csúsztatásról is kiderült, hogy hazugság, miszerint Depp vágta volna el felesége ujját, mivel éppen Heard dobta hozzá a vodkásüveget.

Hogy miért írtam le mindezt? A valóság és az igazság védelmében, amit ezúttal más látószögből észlelhetünk. Mert bizonyára nemcsak a testi fölénnyel való visszaélésre, a fizikai bántalmazásra nézve ismerünk szomorú és elítélendő történeteket, hanem olyan – ugyanúgy elítélendő – eseteket is, amikor a lelki bántalmazó provokál, és várja az ütést, mi több saját magán is képes agressziót elkövetni, csakhogy az áldozat szerepében tetszelegjen. Az erőszak mindig elítélendő, bár a kiváltó okokat is elemezni kellene olykor, és feltenni a kérdést: az erőszak kiprovokálása vagy megjátszása nem tekinthető-e ugyanúgy visszaélésnek? A többnyire férfiak által elkövetett fizikai erőfölény-fitogtatáson túl a többnyire nőkre jellemző sajátos fifika láthatatlan lelki bántalmazásai és visszaélései nem ugyanúgy elítélendőek-e adott esetekben?

Ismerek olyan elvált anyát, aki azért ütötte meg saját magát, hogy az így szerzett véraláfutás „döntő bizonyítékként” szerepeljen a válóperben.

Meg olyan sokgyermekes anyát is, aki egykori férje ellen több ízben kihívta a rendőrséget, bár az sohasem bántalmazta, sőt igencsak türtőztetnie kellett magát, később mégis agresszornak minősítette. Eközben a jogi szakemberek tudják igazolni, hogy számos férfi azért kerül ártatlanul a rács mögé (a valóban bántalmazók mellé), mert miután ellenük indokolatlanul távolságtartást ér el a társuk, azt képtelenek elfogadni és betartani, majd egy óvatlan pillanatban „lecsap” rájuk a jogaival visszaélő „agresszor”. Végső, de korántsem utolsó példaként: két éve munkahelyi agressziót színlelt egy újságírónő, kikürtölte a fél világba a bántalmazást, de vádját azóta sem tudta (és nem is akarja) igazolni, így hát egyelőre marad az önmagának okozott véraláfutás diverziója.

A fentieket nem szeretném női-férfi síkra vinni, a kép rendkívül árnyalt. Mégis, a nagyobb számban férfiak által okozott fizikai bántalmazással való visszaélés mellett talán helytálló a megállapításom, miszerint a női egyenjogúság kivívása óta egyre gyakoribb az erős nők uralma házasságon belül és kívül. A „gyengébb nem” egyre gyakrabban dominánssá válik, „átveszi” a férfi szerepet, nőiségéből és anyaságából eredő előjogaival visszaél. A hamis tanúbizonyságot, a félrevezetést nem büntetik úgy, mint a nyomot hagyó fizikai agressziót. A törvény paragrafusai sokféleképpen értelmezhetőek, az erkölccsel lassacskán már nem törődik senki. Az erkölcstelen világban sokszor visszaélnek a jog hatalmával.

Végezetül szeretném leszögezni, hogy nem vagyok férfipárti, messzemenően tisztelem a nőket (még a névnapom is velük ünneplem), mégis úgy vélem, hogy a feminista-, majd a gendermozgalom után érdemes lesz a férfiak jogait is előtérbe hozni, és felvenni a harcot a női visszaélések ellen. Azaz nemcsak a valós erőszak ellen, hanem a fiktív erőszak ellen is fel kell emelnünk a szavunkat. Lassacskán érik egy új mozgalom, ezúttal a férfiak egyenjogúságáért a női visszaélések ellen.

A szerző marosvásárhelyi egyetemi tanár

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 05., péntek

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

A TikTok-AUR-generáció
A TikTok-AUR-generáció
2024. április 05., péntek

A TikTok-AUR-generáció

2024. március 29., péntek

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok
2024. március 27., szerda

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

A fogatlan emberek országa
A fogatlan emberek országa
2024. március 27., szerda

A fogatlan emberek országa

2024. március 22., péntek

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Putyin marad
Putyin marad
2024. március 22., péntek

Putyin marad

2024. március 19., kedd

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben
2024. március 17., vasárnap

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban
2024. március 15., péntek

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.

Magyar–román együttműködés Iohannisért?
2024. március 12., kedd

Lecsillapított aranyláz, felfokozott diverziók

Csak áll, és bámul ki a fejéből a verespataki bányaterv több mint másfél évtizedes történetét végigkövető krónikás, mert a közelmúlt fejleményei alapján rá kell jönnie: naiv volt, amikor azt hitte, újat nemigen mutathatnak neki ebben a témában.

Lecsillapított aranyláz, felfokozott diverziók
2024. március 08., péntek

Kampányháború

Még néhány ilyen megnyilvánulás a választási lázban égő „felelős” nyugat-európai politikusok részéről, és előbb-utóbb arra eszmélünk, hogy háborúban állunk.

Kampányháború
Kampányháború
2024. március 08., péntek

Kampányháború

2024. március 06., szerda

Mennyi idő alatt számolódnak fel a falvaink?

Sok faluban soha nem volt olyan mérvű infrastrukturális fejlesztés, mint az elmúlt két évtizedben. Az aszfaltozás, közművesítés, az új művelődési házak, orvosi rendelők és a felújított iskolák ellenére a romániai falu mégsem vonzó, a fiatalok menekülnek.

Mennyi idő alatt számolódnak fel a falvaink?