2009. május 27., 11:592009. május 27., 11:59
Persze sokan – ne tagadjuk: nagy adag hímsovinizmustól vezérelve – elsősorban abból az alapállásból vezették le a miniszterré avanzsált Elena Udrea „eredendő” hozzá nem értését, hogy ugyan miként fogja kirántani a román turizmus kátyúba ragadt szekerét az a nőszemély, aki Norvégiáról nem tudja: nem EU-tagállam, majd – ugyancsak élő tévéadásban – horgolva bizonygatta háziasszony voltát.
Nos, ezek az előítéletek egytől egyig megalapozottak, csakhogy féléves tevékenysége során a miniszternek éppen a sokak szemében visszatetszőnek tűnő kihívó magatartásával sikerült a rá bízott ágazatra irányítani a figyelmet.
Márpedig a jó turizmusra az agresszív marketing a legjobb módszer. Udrea például a francia nyílt teniszbajnokság, a Roland Garros idején nagy román sportcsillagok, Nadia Comăneci, Ilie Năstase és Gheorghe Hagi közreműködésével népszerűsíti a párizsi utcákon a romániai turizmus gyöngyszemeit, remélhetőleg nem eredménytelenül.
Számunkra ennél is figyelemreméltóbb azonban, hogy a hónapokkal ezelőtt a Székelyföldre látogató miniszteri kontingens tagjai közül egyedül ő tért vissza ismét a magyarlakta régióba. Nélküle a hét végi sepsiszentgyörgyi kolbászfesztivált eseményszámba se veszik a bukaresti tévécsatornák híradásai, ami a rendezvény népszerűsítése szempontjából egyáltalán nem elhanyagolandó.
Ennél is többet hozott azonban a székelyföldi turizmus konyhájára a borszéki, parajdi, tusnádfürdői projektekre kiutalt 19 millió lej, annak pedig szintén különösen örült a hargitai és kovásznai tanácselnök, hogy a Szent Anna-tó partján rotyogó pityókatokány kavargatása közben Udrea támogatást ígért az évente több tízezer turista által felkeresett gyöngyszemhez vezető út felújítására. Azon a paprikáson ne múljon: havonta legalább egyszer a Székelyföldre, Erdélybe kell csalogatni a minisztert.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.