2011. november 17., 09:032011. november 17., 09:03
Hiteles beszámolók szerint az ördögnek háromszáz évenként van „kimenője”. A legrégebbi fennmaradt feljegyzés erről 1626-ból származik, amelyben Loctitius Péter János arról értesíti az utókort, hogy az ördög „négy pokolbéli lovak vontatta hintaján”, díszes kíséretével bevonult Milánóba megrongált tekintélyének helyreállítása végett. Ugyanezért látogatott 1926-ban Budapestre, ahol a beléje vetett hit akkoriban igen gyenge lábakon állott. Az emberek eleinte rettegtek tőle, később ünnepelni kezdték, végül, mivel megszokták jelenlétét, kezdett unalmassá válni, és minden szinten kigúnyolták. A Sátán levonta a következtetést, miszerint az emberek csak abban hisznek, amit nem látnak (ld. Heltai Jenő: Az ördög Budapesten)
A Gonosznak így legközelebb 2226-ban kellene megjelennie, hogy ismét tekintélyt szerezzen magának, és átvegye a hatalmat az emberek felett. Csakhogy – bár az 1926-os budapesti kudarca után megesküdött, hogy többé nem jön fel a föld felszínére – időközben meggondolta magát, és jóval korábban meglátogatott minket, mert tisztában volt azzal, hogy 2226-ra az emberiség elpusztítja magát, és akkor értelmét veszti a hatalomátvétel. Így aztán a Gonosz alig egy emberöltő elteltével feljött a pokol sötét bugyraiból, felvette az Internet nevet, és megtelepedett a földön. Jelenléte így nem csupán egy városra korlátozódott, hanem immár az egész civilizált világra kiterjedt. Imigyen előkészítve a terepet, létrehozott egy fészbukk nevű párhuzamos univerzumot, amely a fekete lyukhoz hasonlóan beszippantja az eltévelyedett lelkeket, hogy aztán ott örök közösségben sínylődjenek.
A fészbukkon az történik, hogy az ördög eleinte elhiteti velünk, ez jó móka, ám a megfelelő pillanatban elrabolja arcunkat, nevünket, sőt a gondolatainkat is, és egyszer csak azon kapjuk magunkat, hogy nem létezünk, mint Sandra Bullock. Hatalmas káosz lészen úrrá a földön. Hatalmasabb, mint egy napilap szerkesztőségében. Őszintén megvallva, nem vagyok benne biztos, hogy ezeket a sorokat valóban én írom, mivel engem is beszippantott a fészbukk. Sőt abban sem vagyok biztos, hogy Önök, kedves olvasók, léteznek-e egyáltalán. De most már késő. Semmit sem tehetünk. A viszontlájkolásra!
Vincze Gyula
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.