2011. december 14., 09:002011. december 14., 09:00
Magyarán: minden két férfi után egy nőnek kellene következnie, ellenkező verzió ugyanis az országok túlnyomó többségében nemigen képzelhető el. Nem követtem túlságosan nagy figyelemmel a jogszabálytervezet sorsát, néhány kifogást azonban sikerült olvasnom. Például azt, hogy „komoly politikai pártok nem a nemet, hanem a szaktudást veszik alapul a képviselőlisták összeállításában”.
És egyébként is: „a nők számára is nyitott a pálya, semmi sem akadályozza őket abban, hogy politikusok legyenek, elvégre emancipáltak”. Nos, hogy nyitott a pálya, az igaz, viszont a terep nem igazán való nőknek. A politikai életet túlságosan eluralták a férfiak, ami számos torzulást hozott: túlságosan előtérbe került például a verseny az együttműködés helyett, ami láthatjuk, hogy mennyire egészségtelen a gazdaság terén. Hogy a fegyverkezésről, háborúkról ne is beszéljek.
Az emancipációról pedig annyit: szó sincs egyenjogúságról, azaz arról, hogy egyenértékűnek ismernék el a női kvalitásokat. Egyvalami történt pár évtizede: megengedték a nőknek, hogy férfi módra viselkedjenek és éljenek. És ha a férfiak által alakított közéletben teljesíteni tudnak, akkor akár még elismerés is illetheti őket. Amennyiben valós egyenjogúsítás történt volna, három gyerek megszülése és felnevelése fel kellene hogy érjen egy nagyobbacska vállalat jó munkát végző középvezetőjének teljesítményével, öt egészséges, kiegyensúlyozott, a társadalom számára hasznos ember nevelése pedig a vezérigazgató presztízsét és – nem utolsósorban – fizetését kellene hogy eredményezze. (Nyilván nem megfeledkezve a férjről sem, ha kiveszi ő is a részét a feladatokból.)
Szóval: sok-sok nő kellene a politikába ahhoz, hogy valóban gyökeresen átformálják azt. Úgy vélem, az, hogy a rendszer nagyon alapos átszervezésre szorul, a legtöbbünk számára nem kérdéses. És nem állnék meg itt: a nemek arányának kiegyensúlyozását olyan tisztségek esetén is kötelezném, melyet szokványosan egy-egy ember tölt be. Ezentúl polgármester, megyei tanácselnök, államelnök és miniszterelnök is legyen kettő: egy férfi és egy nő. Merthogy, ha megnézzük, társadalmunk egyetlen, még úgy-ahogy működő egységét, a családot is fele-fele arányban irányítják férfiak és nők.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.