Pataky István

Pataky István

Egy ágyban az USR-rel?

2020. október 22., 08:23

2020. október 22., 08:23

Bajban van a jelenleg kisebbségben kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL). Klaus Iohannis kedvencei a vártnál gyengébben szerepeltek a helyhatósági választásokon, amúgy is csökkenő népszerűségükre pedig nincs jótékony hatással az elszabadult koronavírus miatti bezárósdi. A sárga nyilasok (elnézést a félreérthető szóhasználatért, de nem én választottam a nyilat a párt logójának) természetesen érzik a talajvesztést, leginkább már holnap megszerveznék a parlamenti megmérettetést, de kénytelenek kivárni december 6-át, ezen már képtelenek változtatni.

Romániában a politikai stabilitás évek óta elérhetetlen állapotnak tűnik, s nagy valószínűség szerint ez az év végi választások után is vágy marad csupán. Sikerülhet ugyan meggyengíteni, tartósabb ellenzéki pozícióba szorítani a szociáldemokratákat, de a várható új jobboldali többség tartós összeférhetetlensége garantált.

Ennek felvezetését látjuk a napokban. A PNL és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egymást kóstolgatja, nem is akármilyen módon. Kölcsönös vádak, leleplezések, szidalmazások képezik a majdani koalíció perverz előjátékát. Nyilván, miután a PNL eredménye nagyon távol lesz az ötven százaléktól, jön majd a karácsony előtti nagy kibékülés, a közös kormányzati eskütétel, miegymás, de az egymás kicsinálását célzó rivalizálás egy pillanatig sem fog eltűnni e két párt politikai agendájáról. Azaz kétes stabilitásnak nézünk elébe.

Ebbe a képbe igyekszik beférkőzni az RMDSZ, bízva az öt százalékot meghaladó eredményben. Miután Kelemen Hunor több alkalommal is nyilvánvalóvá tette, hogy az általa vezetett alakulat a választások után egy új, stabil jobboldali többség létrejöttében, esetleges koalíciójában érdekelt, s az összmagyar megegyezés után már az Erdélyi Magyar Szövetség egyik társelnöke is a kormányzati részvételt jelölte meg célként, egy, eddig példátlan egyetértés van kialakulóban az erdélyi magyar politikai térfélen a bukaresti hatalmi szerepvállalásról. Nem mellékes: a térségbeli együttműködést erősítő jó magyar–román viszonyban érdekelt budapesti kabinet számára sem közömbös, milyen politikai színezetű vezetés irányítja Romániát az elkövetkező években.

De kérnek-e az RMDSZ-ből a román partnerek, illetve rákényszerülnek-e a magyar formáció támogatására a decemberi választások után? Szeptember végén a szenátus ugyan változatlan formában ismét megszavazta az államfő által megfontolásra visszaküldött Trianon-törvényt, de ezúttal az RMDSZ mellett a PNL és az USR is elutasította a magyarok provokálására szánt jogszabályt. A törvény azóta még a képviselőházi illetékes bizottságának napirendjére sem került, a liberálisok igyekeznek „elásni” a magyarellenes élű kezdeményezést. A magyar vonatkozású témákkal mindig érdekek alapján zsonglőrködő román pártoknál egy ilyen szándék nem történik céltalanul.

Egy majdani koalíció kapcsán az RMDSZ részvételét illetően a keményebb diót minden bizonnyal a magyarországi ellenzéki Momentummal szoros kapcsolatot ápoló USR jelentené. A sokak szerint titkosszolgálati háttérrel felvértezett párt magyar szavazatokra is hajt, tehát érdeke háttérbe szorítani az RMDSZ-t. Ráadásul kiemelt irányvonalat, pontosabban egyfajta „bekattanást” képez az USR-nél, valamint a párttal szövetségben politizáló Dacian Cioloșnál Orbán Viktor „rendszerének” szidalmazása. Alig telik el hét, hogy az egykori technokrata román miniszterelnök ne aggódjon egy sort a magyarországi jogállamért. Ramona Strugariunak, a Cioloș-féle párt képviselőjének az európai kisebbségvédelmi polgári kezdeményezésről szóló minapi strasbourgi meghallgatáson is a magyar kormányfő jutott az eszébe. Azzal érvelt a javaslat ellen, hogy az „Orbán agendáját” képviseli a kisebbségi jogokkal kapcsolatban.

Mivel az USR nélkül ma nehezen elképzelhető egy jobbközép koalíció létrehozása a választások után, az igazi politikai mókát majd december közepétől követhetjük a Dâmbovița partján.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.