Pataky István

Pataky István

Egy ágyban az USR-rel?

2020. október 22., 08:23

2020. október 22., 08:23

Bajban van a jelenleg kisebbségben kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL). Klaus Iohannis kedvencei a vártnál gyengébben szerepeltek a helyhatósági választásokon, amúgy is csökkenő népszerűségükre pedig nincs jótékony hatással az elszabadult koronavírus miatti bezárósdi. A sárga nyilasok (elnézést a félreérthető szóhasználatért, de nem én választottam a nyilat a párt logójának) természetesen érzik a talajvesztést, leginkább már holnap megszerveznék a parlamenti megmérettetést, de kénytelenek kivárni december 6-át, ezen már képtelenek változtatni.

Romániában a politikai stabilitás évek óta elérhetetlen állapotnak tűnik, s nagy valószínűség szerint ez az év végi választások után is vágy marad csupán. Sikerülhet ugyan meggyengíteni, tartósabb ellenzéki pozícióba szorítani a szociáldemokratákat, de a várható új jobboldali többség tartós összeférhetetlensége garantált.

Ennek felvezetését látjuk a napokban. A PNL és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egymást kóstolgatja, nem is akármilyen módon. Kölcsönös vádak, leleplezések, szidalmazások képezik a majdani koalíció perverz előjátékát. Nyilván, miután a PNL eredménye nagyon távol lesz az ötven százaléktól, jön majd a karácsony előtti nagy kibékülés, a közös kormányzati eskütétel, miegymás, de az egymás kicsinálását célzó rivalizálás egy pillanatig sem fog eltűnni e két párt politikai agendájáról. Azaz kétes stabilitásnak nézünk elébe.

Ebbe a képbe igyekszik beférkőzni az RMDSZ, bízva az öt százalékot meghaladó eredményben. Miután Kelemen Hunor több alkalommal is nyilvánvalóvá tette, hogy az általa vezetett alakulat a választások után egy új, stabil jobboldali többség létrejöttében, esetleges koalíciójában érdekelt, s az összmagyar megegyezés után már az Erdélyi Magyar Szövetség egyik társelnöke is a kormányzati részvételt jelölte meg célként, egy, eddig példátlan egyetértés van kialakulóban az erdélyi magyar politikai térfélen a bukaresti hatalmi szerepvállalásról. Nem mellékes: a térségbeli együttműködést erősítő jó magyar–román viszonyban érdekelt budapesti kabinet számára sem közömbös, milyen politikai színezetű vezetés irányítja Romániát az elkövetkező években.

De kérnek-e az RMDSZ-ből a román partnerek, illetve rákényszerülnek-e a magyar formáció támogatására a decemberi választások után? Szeptember végén a szenátus ugyan változatlan formában ismét megszavazta az államfő által megfontolásra visszaküldött Trianon-törvényt, de ezúttal az RMDSZ mellett a PNL és az USR is elutasította a magyarok provokálására szánt jogszabályt. A törvény azóta még a képviselőházi illetékes bizottságának napirendjére sem került, a liberálisok igyekeznek „elásni” a magyarellenes élű kezdeményezést. A magyar vonatkozású témákkal mindig érdekek alapján zsonglőrködő román pártoknál egy ilyen szándék nem történik céltalanul.

Egy majdani koalíció kapcsán az RMDSZ részvételét illetően a keményebb diót minden bizonnyal a magyarországi ellenzéki Momentummal szoros kapcsolatot ápoló USR jelentené. A sokak szerint titkosszolgálati háttérrel felvértezett párt magyar szavazatokra is hajt, tehát érdeke háttérbe szorítani az RMDSZ-t. Ráadásul kiemelt irányvonalat, pontosabban egyfajta „bekattanást” képez az USR-nél, valamint a párttal szövetségben politizáló Dacian Cioloșnál Orbán Viktor „rendszerének” szidalmazása. Alig telik el hét, hogy az egykori technokrata román miniszterelnök ne aggódjon egy sort a magyarországi jogállamért. Ramona Strugariunak, a Cioloș-féle párt képviselőjének az európai kisebbségvédelmi polgári kezdeményezésről szóló minapi strasbourgi meghallgatáson is a magyar kormányfő jutott az eszébe. Azzal érvelt a javaslat ellen, hogy az „Orbán agendáját” képviseli a kisebbségi jogokkal kapcsolatban.

Mivel az USR nélkül ma nehezen elképzelhető egy jobbközép koalíció létrehozása a választások után, az igazi politikai mókát majd december közepétől követhetjük a Dâmbovița partján.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Páva Adorján

Páva Adorján

Koszovó és Székelyföld kötényt ad Romániának

A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.

Kiss Judit

Kiss Judit

Hírfolyamunkban a hó – Semmi különös, csak egy csoda

Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ki menti meg a magyarokat az eszement közigazgatási átszervezéstől és az asszimilációtól?

Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Az RMDSZ, a kormányzás és a feketeleves

Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai csatlós-e a választópolgár?

A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Csak a PNL menthet meg a PSD, az AUR, Orbán és a gonosz földönkívüliek összeesküvésétől!

Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.