Pataky István

Pataky István

Egy ágyban az USR-rel?

2020. október 22., 08:232020. október 22., 08:23

Bajban van a jelenleg kisebbségben kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL). Klaus Iohannis kedvencei a vártnál gyengébben szerepeltek a helyhatósági választásokon, amúgy is csökkenő népszerűségükre pedig nincs jótékony hatással az elszabadult koronavírus miatti bezárósdi. A sárga nyilasok (elnézést a félreérthető szóhasználatért, de nem én választottam a nyilat a párt logójának) természetesen érzik a talajvesztést, leginkább már holnap megszerveznék a parlamenti megmérettetést, de kénytelenek kivárni december 6-át, ezen már képtelenek változtatni.

Romániában a politikai stabilitás évek óta elérhetetlen állapotnak tűnik, s nagy valószínűség szerint ez az év végi választások után is vágy marad csupán. Sikerülhet ugyan meggyengíteni, tartósabb ellenzéki pozícióba szorítani a szociáldemokratákat, de a várható új jobboldali többség tartós összeférhetetlensége garantált.

Ennek felvezetését látjuk a napokban. A PNL és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egymást kóstolgatja, nem is akármilyen módon. Kölcsönös vádak, leleplezések, szidalmazások képezik a majdani koalíció perverz előjátékát. Nyilván, miután a PNL eredménye nagyon távol lesz az ötven százaléktól, jön majd a karácsony előtti nagy kibékülés, a közös kormányzati eskütétel, miegymás, de az egymás kicsinálását célzó rivalizálás egy pillanatig sem fog eltűnni e két párt politikai agendájáról. Azaz kétes stabilitásnak nézünk elébe.

Ebbe a képbe igyekszik beférkőzni az RMDSZ, bízva az öt százalékot meghaladó eredményben. Miután Kelemen Hunor több alkalommal is nyilvánvalóvá tette, hogy az általa vezetett alakulat a választások után egy új, stabil jobboldali többség létrejöttében, esetleges koalíciójában érdekelt, s az összmagyar megegyezés után már az Erdélyi Magyar Szövetség egyik társelnöke is a kormányzati részvételt jelölte meg célként, egy, eddig példátlan egyetértés van kialakulóban az erdélyi magyar politikai térfélen a bukaresti hatalmi szerepvállalásról. Nem mellékes: a térségbeli együttműködést erősítő jó magyar–román viszonyban érdekelt budapesti kabinet számára sem közömbös, milyen politikai színezetű vezetés irányítja Romániát az elkövetkező években.

De kérnek-e az RMDSZ-ből a román partnerek, illetve rákényszerülnek-e a magyar formáció támogatására a decemberi választások után? Szeptember végén a szenátus ugyan változatlan formában ismét megszavazta az államfő által megfontolásra visszaküldött Trianon-törvényt, de ezúttal az RMDSZ mellett a PNL és az USR is elutasította a magyarok provokálására szánt jogszabályt. A törvény azóta még a képviselőházi illetékes bizottságának napirendjére sem került, a liberálisok igyekeznek „elásni” a magyarellenes élű kezdeményezést. A magyar vonatkozású témákkal mindig érdekek alapján zsonglőrködő román pártoknál egy ilyen szándék nem történik céltalanul.

Egy majdani koalíció kapcsán az RMDSZ részvételét illetően a keményebb diót minden bizonnyal a magyarországi ellenzéki Momentummal szoros kapcsolatot ápoló USR jelentené. A sokak szerint titkosszolgálati háttérrel felvértezett párt magyar szavazatokra is hajt, tehát érdeke háttérbe szorítani az RMDSZ-t. Ráadásul kiemelt irányvonalat, pontosabban egyfajta „bekattanást” képez az USR-nél, valamint a párttal szövetségben politizáló Dacian Cioloșnál Orbán Viktor „rendszerének” szidalmazása. Alig telik el hét, hogy az egykori technokrata román miniszterelnök ne aggódjon egy sort a magyarországi jogállamért. Ramona Strugariunak, a Cioloș-féle párt képviselőjének az európai kisebbségvédelmi polgári kezdeményezésről szóló minapi strasbourgi meghallgatáson is a magyar kormányfő jutott az eszébe. Azzal érvelt a javaslat ellen, hogy az „Orbán agendáját” képviseli a kisebbségi jogokkal kapcsolatban.

Mivel az USR nélkül ma nehezen elképzelhető egy jobbközép koalíció létrehozása a választások után, az igazi politikai mókát majd december közepétől követhetjük a Dâmbovița partján.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.