2012. augusztus 07., 09:232012. augusztus 07., 09:23
Hát csodálja valaki, hogy elsírja magát, miközben épp azt kell élőben közvetítenie, hogy ez a fiatalember hanyag eleganciával suhintja magát keresztül az összes ellenfélen, mint aki karddal a kezében jött a világra (nem is olyan rég), s a világ csak bámul tátott szájjal, mert erre aztán végképp nem számított?
Igen, igaz, hogy egy újságírónak illik higgadtnak, objektívnek maradnia, szinte minden helyzetben. Szinte. A szabály alól a legvilágosabb kivétel épp a sportközvetítés, s főleg akkor, ha a kommentátor nem is újságíró, hanem sportoló. Képzeljék el, milyen lenne, ha a sportközvetítéseken a kommentátorok szenvtelenül sorolnák saját nemzetük csapatának góljait, érmeit. Hidegen közölnék: megvan az aranyérem.
Képzeljék el, ha Vitray Tamás annak idején ahelyett, hogy magából kikelve üvöltött volna, hogy „Gyere, Egérke! Gyere, kicsi lány!”, simán leszögezte volna: Egerszegi Krisztina vezet, és megszerzi az aranyat. Szó sem esett volna róla, hogy Egerszegi Krisztina tizennégy éves, hogy egy nemzet szorít érte, mintha a saját (csoda)gyereke lenne. Én a magam részéről nem tudom megunni ezeket a felvételeket, újra és újra megnézem-meghallgatom Horváth Mariann elcsukló hangját is. Túloz? Lehet. De hol, mikor túlozzon, ha nem pont akkor?
Igen, emlékszem, volt egy pár év, valamikor kamaszkoromban, amikor a barátaimmal együtt úgy éreztük, a cinizmus az valami nagyon menő dolog. Nem lehet mindenki cinikus, csak aki nagyon okos, vagy mit tudom én. Szerencsére nem tartott sokáig, legkésőbb akkor érhetett véget, amikor rájöttem, hogy képtelen vagyok cinikusan viselkedni, ha a kedvenc focicsapatom játszik, vagy ha a kedvenc együttesem zenél.
A művészetnek és a sportnak van ilyen hatása. Én mindenkinek csak ajánlani tudom, ha úgy érzi, támad a cinizmus: üljön le, és hallgasson zenét, vagy, ami most a legkézenfekvőbb, nézze az olimpiát. Drukkoljon, izguljon, akár még sírjon is! Aki megítéli ezért, ő maga szegényebb, de sokkal.
Egy soha el nem mondott személyes történetet mesélnék el 1986-ból. Épp elvégeztem az egyetem fizika szakán az első évet. Elviselhetetlen hőség volt Temesváron.
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.