2009. augusztus 26., 11:262009. augusztus 26., 11:26
Hiszen aligha kétséges, hogy torz az a közalkalmazotti szférában ma alkalmazott rendszer, amelyben a legmagasabb bér a legalacsonyabb huszonkilencszerese, és e torzulás tizenötszörös szorzóra tervezett lefaragása is csak óvatosan közelíti a normalitást. Elvileg azzal is egyet lehet érteni, hogy a béreket a betöltött állások fontossága, felelősségtöltete, nehézségi foka és az eme állásokhoz kötött felkészültség szerint kell árnyalni, megszüntetve egyszersmind azokat a kiváltságokat, amelyeket a most hatályos harminckilenc bértörvény kiskapui a piramis felsőbb részén elhelyezkedők számára lehetővé tesznek.
És vajon ki nem ért azzal egyet, hogy általában, de a közalkalmazotti (rang?)létrának is az alján álló pályakezdőknek, főleg a fiataloknak volna inkább szüksége nagyobb bérre az induláshoz, fészekrakáshoz, mint a magukat anyagilag nagyrészt már megalapozottaknak? A Boc-kormány a darázsfészeknek csak igen kis részébe nyúl bele (egyelőre?), a jelek szerint azt is a Nemzetközi Valutaalap által meghatározott határidő nyomására. Mégpedig ellentmondásosan. Hiszen miközben a PDL–PSD-kormánykoalíció közel háromnegyedes többséget tudhat magáénak, úgynevezett felelősségvállalással miért kerülné meg a tervezet parlamenti vitáját?
Hacsak nem a Tisztelt Ház működési hatásfoka tudatában. S ha ez így van, érdemes fenntartani az igen költséges kétkamarás parlamentet? És a 2015-ig elbocsátandó több mint háromszázezer közalkalmazott szociális védelmét, munkanélküli státusát miből fedezné? Hacsak részben nem emezek „felszabaduló” bérkeretéből és az adófizetők pénzéből. Nem vitás: húsz évvel a rendszerváltozás után tényleg ideje volna Romániában olyasfajta szerkezeti átalakításnak, amely például a nem kevésbé fontos oktatást, az igazi szubszidiaritást is érinti. És – a jövedelmeknél maradva, de az idősebbekért is szólva – azt a nyugdíjrendszert, amely szintúgy megszüntetné a kiváltságokat, és a ki tudja hányszoros szorzókat. Itt is volna, amit faragni. Például a volt(?) szekusok, milicisták, pártaktivisták, katonatisztek pénzben számolt kiváltságaiból.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.