Bálint Eszter
2017. július 25., 16:122017. július 25., 16:12
Megint Brüsszel és Bukarest tudja jobban, hogy nekünk mi a jó – fakadt ki az egyik székelyföldi érintett, amikor a környezetvédelmi minisztérium által közvitára bocsátott országos hulladékgazdálkodási tervről kérdeztük.
Kijelentése jogosságához nem fér kétség, miután már megint a helyiek szinte teljes mellőzése mellett, bukaresti íróasztaloknál dolgoztak ki egy hulladékgazdálkodási stratégiát, ami köszönő viszonyban sincs a helyi valósággal, a helyiek szándékaival. És legalább költséges is, gyakorlatba ültetése pedig az amúgy sem alacsony fogyasztói számlákat terhelné.
Hosszú évek óta cikkezünk arról, hogy melyik erdélyi, partiumi megyében miként áll az integrált hulladékgazdálkodási terv gyakorlatba ültetése, hol létesítenek lerakókat, kezelőállomásokat, stb. Voltak megyék, ahol szinte zökkenőmentesen ment a folyamat, máshol még mindig nem sikerült a végére érni, a lakosság és bürokratikus akadályok egyaránt hátráltatták a munkát.
Márpedig ezeknek a létesítményeknek a vonatkozó brüsszeli irányelv szerint el kell készülniük, s van is rá akarat és pénz egyaránt. Ilyen kontextusban rukkolt elő a környezetvédelmi tárca az országos hulladékgazdálkodási tervvel, ami felülírja a már sínen levő projekteket, ráadásul rendkívül költséges, hiszen például Hargita és Kovászna megyéből Brassó megyébe kellene vinni a szemetet, hogy az ottani hulladékégetőben megsemmisítsék.
Na, ez az, amiből például a három megye egyike sem kér. Ezért most értékes energiákat kénytelenek arra fordítani, hogy meggyőzzék Bukarestet az igazukról még azelőtt, hogy a már létező terveket gyökerestől felforgató országos stratégia hatályba lépne.
Ismét bebizonyosodott tehát, hogy a Dâmboviţa-parti politikum – miközben decentralizációról papol – megpróbál mindent a saját irányítása alatt tartani, sőt az eddiginél is nagyobb centralizációra törekszik, ahelyett, hogy belátná végre, jobb az, ha mindenki a saját portáján söpör, s a szemetét sem viszi/viteti a szomszédba. Pláne nem a lakosság pénzén.
Nem tetszik az erdélyi megyéknek a Bukarestben kidolgozott országos hulladékgazdálkodási terv, mindenki szeretné a saját igényeihez alakítani a megye hulladékgazdálkodását, és senki sem akarja több mint száz kilométerre vinni a szemetét.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
Gazda Árpád
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.
szóljon hozzá!