2012. október 31., 09:502012. október 31., 09:50
Amikor az ember egyszer megálmodja, hogy milyen magasra szeretné felszerelni az általa összerakott könyvespolcot, biztos, hogy az első fúrás a falban a lakás fő villanyvezetékét találja el, a fúrógéppel együtt az összes elektromos szerkezetet működésképtelenné téve.
Akkor is igazak ezek a megállapítások, ha az ember magának végzi a munkálatokat, és esetleg saját korábbi hibáit szeretné kijavítani. De hatványozottan igazak abban az esetben, ha az ember – például e sorok írója – egy nemtörődöm embertől vásárolta a lakását, aki a fürdőkádat úgy állította be a fürdőszobába, hogy az ajtókeret egy részét kivájta, mert a perem másképp nem fért be, a kád széle és a fal között pedig arasznyi rést hagyott, ahol vígan csordogálhatott a víz a csapból a cementes padlóra. Vagy aki nagytestű kutyát tartott a cipősdoboznyi házban, kölykökkel együtt, hogy még beköltözésünk után egy hónappal is találtunk félig rágott csontokat a konyhabútor mögött. De a legszebb még mindig az, hogy a nagyobbik szobában található fűtőtestet valahogy úgy sikerült beszerelnie vagy beszereltetnie, hogy a bemenő vezeték lent van, a kimenő meg fent.
Nos, én nem vagyok sem fűtésszerelő, sem egyéb műszaki szakember, de annyira még elemi iskolai tanulmányaimból emlékszem, hogy a víz – legyen az hideg vagy forró, keringjen bár vezetékben vagy csordogáljon patakban – fentről lefelé szokott folyni, fordítva igen ritkán. Ezért van az, hogy szerencsés télkezdetekkor, amikor a közműszámlákkal állandóan elmaradó szomszédok miatt sincs gond a városi fűtés beindításával, nálunk mindig hetekbe telik, amíg férjem és apósom – ki tudja, milyen boszorkánytrükkökkel – nagy nehezen ráveszi a radiátort, hogy fittyet hányjon a fizika törvényeire, és valahogyan melegedjen fel.
Ha nem sikerül, kipróbáljuk a ráolvasást, köpölyözést, esetleg a kérlelést, vagy ha sehogy sem megy, a szigorú nézést. Mert az már mégsem lehet, hogy holmi gravitáció miatt nálam ne legyen meleg a nappaliban.
Egy soha el nem mondott személyes történetet mesélnék el 1986-ból. Épp elvégeztem az egyetem fizika szakán az első évet. Elviselhetetlen hőség volt Temesváron.
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.