Kiss Judit

Kiss Judit

Amikor a bizalom hiánycikk

2020. április 22., 08:322020. április 22., 08:32

Kiegyensúlyozatlan légkörű mindennapjainknak, a bizonytalan horizontú járványhelyzetnek az is hozadéka, hogy sok tekintetben felerősödött és egyre erősödik bennünk a bizalmatlanság. Eleve bizalmatlanságot szül az, hogy nem tudni, a tünetmentesen járkálók közül ki vírushordozó, ezért az utcán, a boltban, a lépcsőházban is gyanakodva méregetik egymást az emberek, sietős léptekkel igyekeznek eliszkolni egymás mellett. Félünk egymástól, és erre a szorongásra többletteherként rakódik rá, hogy egyre fokozódik bennünk a kételkedés a hatóságok, a hatalom által megtett lépésekkel szemben.

Túlzás lenne azt állítani, hogy a román állampolgárnak a járvány kirobbanása előtt erős bizalma lett volna a válságkezelési megoldások megtalálásában korántsem jeleskedő kormány(ok)ban, a sokszor áttekinthetetlenül, következetlenül működő hatóságokban. Úgy tűnik, a legtöbbször jogos gyanakvás azonban a jelenlegi, homályos kimenetelű helyzetben megtöbbszöröződött és tovább is gyűrűzik. A borús perspektívákhoz óhatatlanul bűnbakkeresés társul, és megnyugtató válaszokat ritkán kap az állampolgár a sűrűn felbukkanó kérdésekre.

Hiszen az ország vezetői az elmúlt hetekben is azt bizonyították, egyáltalán nincsenek a válságkezelés helyzetének magaslatán. Elég, ha csak arra a nemrégiben nagy port kavart határozatra gondolunk, ami ékesen példázza az észszerűtlen kapkodást: a belügyminisztérium úgy döntött, enyhíti húsvétkor a kijárási korlátozásokat az ortodox hívek számára, aztán a felháborodás nyomására visszakozott.

A kialakult szervezési zűrzavarban felerősödött ugyanakkor a bizalmatlanság a rendőrség és csendőrség iránt is. A karhatalmiakról eddig is tudni lehetett, hogy nem szaladnak a szomszédba egy kis bírságolási túlbuzgóságért, most azonban úgy tűnik, a korábbinál is nagyobb előszeretettel szabnak ki borsos pénzbüntetést – olykor még azoknak is, akik tulajdonképpen meg sem szegik a katonai rendeletben rögzített előírásokat, csak például „helytelenül” töltötték ki a kijáráshoz szükséges, saját felelősségre megírt nyilatkozat űrlapját.

De nem bízhat meg eléggé az állampolgár a rendőrségben azért sem, mert úgy tűnik, hogy a közösség és a hatalom között fellángoló feszültségeket sem képes mindig megfelelően kezelni – így történt ez a hétvégén az ország több pontján kitört utcai összecsapások esetében. Aztán a politikusi réteg iránti gyanakvásunk sem enyhülhet az amúgy is feszültséggel teli időszakban. Szép számmal akadnak vezetők, akik úgy „mutatnak példát”, hogy lazán megszegik a szabályokat. Jó példa erre a pecázó megyei tanácselnök vagy a bukaresti kerületi polgármester, aki a járvány idején a lakosság elől elzárt parkban vígan kerékpározik. Miért is ne tennék, ha megtehetik?

Tovább fokozhatja az aggodalmat, hogy egyensúlyát vesztett társadalmunk sokféle feszültség melegágya. Nem alaptalan a bizalmatlanságunk azon polgártársaink iránt, akit fittyet hánynak a katonai rendeletekre, a kijárási tilalomra, arra, hogy esetleg terjeszthetik a betegséget. Szép számmal akadnak, akik a tiltások ellenére összejöveteleket szerveznek, az utcán randalíroznak, sőt összecsapnak a rendőrséggel, kőzáport zúdítanak a karhatalmiakra.

Ezekben a vészterhes időkben, amikor még csak hozzávetőlegesen sem lehet tudni, egyáltalán meddig tart a mindenkit megterhelő, megfélemlítő járványhelyzet, és mi következik utána, egyik legnagyobb hiánycikké vált a bizalom. A vezetői rétegnek és a társadalomnak egyaránt fel van adva a lecke, hogy a fenekestől felfordult világban képes-e találni válságkezelési megoldásokat, képes-e megszerezni, avagy valamelyest helyreállítani a bizalmat. A bizalmat, aminek kulcsfontosságú a szerepe többek közt abban is, hogy a lakosság tiszteletben tartsa a rendeletekben rögzített előírásokat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.