Kiss Judit

Kiss Judit

Amikor a bizalom hiánycikk

2020. április 22., 08:322020. április 22., 08:32

Kiegyensúlyozatlan légkörű mindennapjainknak, a bizonytalan horizontú járványhelyzetnek az is hozadéka, hogy sok tekintetben felerősödött és egyre erősödik bennünk a bizalmatlanság. Eleve bizalmatlanságot szül az, hogy nem tudni, a tünetmentesen járkálók közül ki vírushordozó, ezért az utcán, a boltban, a lépcsőházban is gyanakodva méregetik egymást az emberek, sietős léptekkel igyekeznek eliszkolni egymás mellett. Félünk egymástól, és erre a szorongásra többletteherként rakódik rá, hogy egyre fokozódik bennünk a kételkedés a hatóságok, a hatalom által megtett lépésekkel szemben.

Túlzás lenne azt állítani, hogy a román állampolgárnak a járvány kirobbanása előtt erős bizalma lett volna a válságkezelési megoldások megtalálásában korántsem jeleskedő kormány(ok)ban, a sokszor áttekinthetetlenül, következetlenül működő hatóságokban. Úgy tűnik, a legtöbbször jogos gyanakvás azonban a jelenlegi, homályos kimenetelű helyzetben megtöbbszöröződött és tovább is gyűrűzik. A borús perspektívákhoz óhatatlanul bűnbakkeresés társul, és megnyugtató válaszokat ritkán kap az állampolgár a sűrűn felbukkanó kérdésekre.

Hiszen az ország vezetői az elmúlt hetekben is azt bizonyították, egyáltalán nincsenek a válságkezelés helyzetének magaslatán. Elég, ha csak arra a nemrégiben nagy port kavart határozatra gondolunk, ami ékesen példázza az észszerűtlen kapkodást: a belügyminisztérium úgy döntött, enyhíti húsvétkor a kijárási korlátozásokat az ortodox hívek számára, aztán a felháborodás nyomására visszakozott.

A kialakult szervezési zűrzavarban felerősödött ugyanakkor a bizalmatlanság a rendőrség és csendőrség iránt is. A karhatalmiakról eddig is tudni lehetett, hogy nem szaladnak a szomszédba egy kis bírságolási túlbuzgóságért, most azonban úgy tűnik, a korábbinál is nagyobb előszeretettel szabnak ki borsos pénzbüntetést – olykor még azoknak is, akik tulajdonképpen meg sem szegik a katonai rendeletben rögzített előírásokat, csak például „helytelenül” töltötték ki a kijáráshoz szükséges, saját felelősségre megírt nyilatkozat űrlapját.

De nem bízhat meg eléggé az állampolgár a rendőrségben azért sem, mert úgy tűnik, hogy a közösség és a hatalom között fellángoló feszültségeket sem képes mindig megfelelően kezelni – így történt ez a hétvégén az ország több pontján kitört utcai összecsapások esetében. Aztán a politikusi réteg iránti gyanakvásunk sem enyhülhet az amúgy is feszültséggel teli időszakban. Szép számmal akadnak vezetők, akik úgy „mutatnak példát”, hogy lazán megszegik a szabályokat. Jó példa erre a pecázó megyei tanácselnök vagy a bukaresti kerületi polgármester, aki a járvány idején a lakosság elől elzárt parkban vígan kerékpározik. Miért is ne tennék, ha megtehetik?

Tovább fokozhatja az aggodalmat, hogy egyensúlyát vesztett társadalmunk sokféle feszültség melegágya. Nem alaptalan a bizalmatlanságunk azon polgártársaink iránt, akit fittyet hánynak a katonai rendeletekre, a kijárási tilalomra, arra, hogy esetleg terjeszthetik a betegséget. Szép számmal akadnak, akik a tiltások ellenére összejöveteleket szerveznek, az utcán randalíroznak, sőt összecsapnak a rendőrséggel, kőzáport zúdítanak a karhatalmiakra.

Ezekben a vészterhes időkben, amikor még csak hozzávetőlegesen sem lehet tudni, egyáltalán meddig tart a mindenkit megterhelő, megfélemlítő járványhelyzet, és mi következik utána, egyik legnagyobb hiánycikké vált a bizalom. A vezetői rétegnek és a társadalomnak egyaránt fel van adva a lecke, hogy a fenekestől felfordult világban képes-e találni válságkezelési megoldásokat, képes-e megszerezni, avagy valamelyest helyreállítani a bizalmat. A bizalmat, aminek kulcsfontosságú a szerepe többek közt abban is, hogy a lakosság tiszteletben tartsa a rendeletekben rögzített előírásokat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicușor Dan, Románia és a magyarok

Miközben Nicușor Dan választási győzelme kedvező fejlemény a magyarok számára, hiszen sikerült elkerülni, hogy az országnak szélsőjobboldali, magyargyűlölő elnöke legyen, azért olyan sok okunk még sincs az önfeledt ünneplésre.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ha a hála nem politikai kategória, a bosszú se legyen az

Románia leginkább ahhoz a katonához hasonlít, akire a csatában rálőttek, de szerencséjére a füle mellett elsüvített a puskagolyó – tömören így foglalható össze az államfőválasztás végeredményének legfőbb következtetése.

Balogh Levente

Balogh Levente

A katasztrófa és a „kisebbik rossz”

Sokszor mondták már a romániai választások kapcsán, hogy két rossz közül kell választani, ezért szavazzunk a kisebbikre – a mostani elnökválasztás viszont már arról szól, hogy nem a nagyobbik rosszat, hanem a katasztrófát kell elkerülni.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Éjszaka a strandon – egy szavazat a félelem és a megaláztatás ellen

Egy soha el nem mondott személyes történetet mesélnék el 1986-ból. Épp elvégeztem az egyetem fizika szakán az első évet. Elviselhetetlen hőség volt Temesváron.

Balogh Levente

Balogh Levente

Vagy sikerül mozgósítani, vagy Simion lesz a befutó

Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.

Páva Adorján

Páva Adorján

Erdély a „teremtő káoszban”

Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Románia a vesztébe rohan, de még visszafordulhat

Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.