Fotó: Székelyhon
Újévhez közeledvén többször megdörzsöltem a szemem, miközben betűről betűre az alábbi szöveget olvastam Marosvásárhely honlapján, a város polgármesteri hivatala és helyi tanácsa nevében.
2018. január 02., 20:502018. január 02., 20:50
2018. január 02., 22:182018. január 02., 22:18
„Kedves Tragumúrák, 2018-ig még több óra van. Ma este várunk Önöket Marosvásárhely központjában az új évre való áttérés ünneplésére. A színpad készen van, a tűzijátékok, de más meglepetések is várják Önt 22:30-tól. Boldog születésnapot!!!”
Pontosabban, a fenti szövegre egy politikailag kisebbségi, szilveszterkor is „dolgát végző" magyar tanácsos hívta fel a figyelmet. Akkor már törölték a honlapról a román szöveg magyar megfelelőjét, és csak románul kértek elnézést a hivatalos fordító hiányáért. Bár konkrétan nem magyarázták meg, de valamilyen számítógépes fordítóhoz folyamodhatott a fenti „bohóságot” elkövető hivatali reprezentáns.
Naiv jóindulattal vagy teljes felelőtlensége tudatában, korábban már számtalanszor igazolt hivatali hátszéllel, a megszólítottak tehetetlensége közepette. Hiszen a mellveregetve kinyilatkoztatott kétnyelvűség hiányának, avagy csökevényes formájának már számtalan példáját tapasztalhattuk korábban. Egyetlen példát említek csupán: a Google-fordító mellőzésével Kinizsi Pált Kínaivá átkeresztelő Pavel Chinezul utca esetében.
Tragumúráknak nevezni őket, minket, újévi jókívánság helyett boldog születésnapot kívánni, egy három soros szövegben tucatnyi helyesírási és fogalmazási hibát ejteni – valóban nem várt meglepetés! Amennyiben a tragumúrák városa, Marosvásárhely korábbi elnevezését (Székelyvásárhely) lakóinak a székely lelkülete is tükrözné, a bicska bizony kinyílt volna a zsebekben. Ehelyett a megszólítottak körében megoszlik a vélemény: viccesen kell-e felfogni az egészet, vagy halálosan komolyan?
Nos, amennyiben gyors és profi reagálásra nem került sor a legérintettebbek részéről, legalább a szilveszteri mulatság után kijózanodva, a hivatalos munkaszüneti napok lejártával lesz alkalom többszörösen is elnézést kérni, az ügyet kivizsgálni, és olyan intézkedéseket foganatosítani, hogy ez soha többé ne fordulhasson elő. Ellenkező esetben nem csak „az új évre való áttérés ünneplésére”, hanem a marosvásárhelyi és a nagyvilágban szétszóródott tragumúrák hosszas születésnapi neheztelésére és a városvezetők iránti közönyére is számítani lehet.
La mulți ani! Boldog születésnapot! A tragumúrák nevében:
Ábrám Zoltán
A szerző marosvásárhelyi egyetemi tanár
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.
Megnyugtató válaszok, lehetséges megoldások helyett egyre több a kérdőjel Parajdon azóta, hogy az évtizedek óta nem tapasztalt vízhozammal megáradt Korond-patak május utolsó napjaiban teljesen megtöltötte a sóbányát.
szóljon hozzá!