2009. szeptember 10., 10:422009. szeptember 10., 10:42
Az ugyanis, hogy a székelyföldi románok féltik a saját kultúrájukat, identitásukat, érthetőbbé teszi a román közösség számára, hogy az erdélyi magyarok is féltik identitásukat, kultúrájukat. A Kovászna és Hargita megyei románok nem mindig könnyű helyzetének a megértése elvezethet az általános kisebbségi kérdés gyökeréhez, empátiát ébreszthet a kisebbségben élők problémái iránt. Ioan Lăcătuşu például már nem lázad a moldvai csángóprogramok ellen, hanem ezeket tekinti mintának a székelyföldi románok számára.
A székelyföldi román tanulmány pedig minden bizonnyal megannyi erdélyi magyar kisközösség számára lehet hivatkozási alap. És valljuk be, jogos a székelyföldi románság gondjaival való foglalkozás. A népszámlálási adatok tanulmányozásával a magyar kutatók is eljuthatnak arra a következtetésre, hogy az elmúlt két évszázadban szép számban olvasztott magába románokat a székelység. Nem ritkák a térségben a román eredetű családnevek, amelyeket sok esetben olyanok viselnek, akiknek az iskolában sem sikerült megtanulniuk románul.
A román–magyar viszonyt tulajdonképpen éppen az aszimmetrikus volta teszi bonyolulttá. Ha Trianonban úgy húzták volna meg a határokat, hogy megközelítőleg ugyanannyi román kerüljön Magyarországra, amennyi magyar Romániába, a románságban is könynyebben kialakulhatott volna a kisebbségek iránti érzékenység. Természetes lett volna, hogy Bukarest nem tagadhatja meg a magyaroktól azt, amit Budapest megad a románoknak.
A Székelyföld területi autonómiája is segíthetné ennek az érzékenységnek a kifejlődését. A székelyföldi magyar többség és román kisebbség viszonya lehetne a modell az ország számára. Ha Ioan Lăcătuşuék túlságosan szűkmarkúnak éreznék a többség és kisebbség viszonyát szabályozó országos törvényeket, az azt jelentené, hogy az Erdély többi megyéjében élő magyarok is okkal kérnek több garanciát identitásuk, kultúrájuk megőrzésére.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.