2011. szeptember 29., 09:352011. szeptember 29., 09:35
Mi több, azon sem érdemes meglepődnünk, hogy az eredeti hivatásától visszavonult művésznő polgármesteri babérokra tör: a Milánó melletti Monza első embere kíván lenni, hogy „izgalmassá varázsolhassa a városkát”. Mert milyen is egy ideális elöljáró? Mindenképpen egy olyan ember, aki már elegendő élettapasztalatot szívott magába, hogy szakértő szemekkel rálásson az esendő polgárok kisebb, esetleg nagyobb problémáira, és biztos kézzel oldja meg ezeket. Nyitott, könnyen ismerkedik, szereti az újabb és újabb kihívásokat, népszerű, és el tudja hitetni az emberekkel, hogy jó lesz nekik. Egy olyan ember, aki nem jön zavarba a mikrofonok előtt, van kiállása, nagy a teherbírása, szeret embert és állatot, egyszóval Cicciolina. Csak akkor csodálkozhattunk volna, ha a művésznő nem jelenti be ezen szándékát, és – eltékozolva tálentumait – szerényen a háttérben marad. Magyar származását és szakértelmét tekintve akár Marosvásárhely közös magyar jelöltje is lehetne, így véget vethetne a politikai civakodásoknak, bár valljuk be, ehhez nem vagyunk elég optimisták és futuristák. Abba, hogy miként kívánja Cicciolina izgalmassá varázsolni Monzát, igazából bele sem merünk gondolni, ez maradjon az optimista jövő titka.
„Elég volt a nyerészkedő pártokból, a szavazatok manipulálásából, a közbeszerzésekből és a korrupcióból” – hirdeti Cicciolina, és nem mondhatjuk, hogy nem értünk egyet vele, ha egyszer egyetértünk. Lelkünkből szól, mint egy Edda-szám. Reklámpannók, szlogenek, bankhitelprospektusok hirdetik, hogy „merjünk nagyot álmodni”, de mi csak leszegett fejjel a szürke utcaköveket bámuljuk, és annyi esélyünk sincs bejutni a boldogságot jelentő meleg ólba, mint a holland tulipánoknak Romániába. Ott állunk a határon, teherautókra rakva, Schengen-baktériummal fertőzötten, szomorúan, hervadón, mert hiányzik nekünk az optimista-futurista vezetőnk, aki izgalmassá varázsolná az életünket, aki mer és tud nagyot álmodni, aki az igazságért harcol. Szerencsés szerzetek ezek az olaszok.
Optimista-futurista párt. A mozgó járdák és repülő, környezetbarát autók kora jő, a világbéke és az egyetértés időszaka, a fájdalommentes szülés, a kései halálozások és az önmagukat építő autópályák boldogságos ideje. A nevetés évszázada.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.