A kalotaszegi varrottasok öltéseinek csínyját-bínját sajátíthatják el a résztvevők a foglalkozásokon
Fotó: Kalotaszegi Vándor / Facebook
A kalotaszegi nagyírásos minták rajzolását és varrását ismertető tanfolyamokat szervez a téli hónapokban az Erdélyi Kézmíves Céh. A Kolozsváron tartandó foglalkozásokon az érdeklődők a Kalotaszeg tájegységére jellemző varrottasok hímzéstechnikáját sajátíthatják el. Sinkó Katalin, a kalotaszegi minták és technika ismerője, a tanfolyam vezetője a Krónikának elmondta, a kezdeményezés célja újra divatba hozni a múlt században nagy népszerűségnek örvendő népi hímzést.
2022. január 01., 22:302022. január 01., 22:30
A kalotaszegi varrottasok írásának és varrásának fortélyait tanulhatják meg Sinkó Katalintól, a minták és öltések szakértőjétől azok, akik részt vesznek az Erdélyi Kézmíves Céh kolozsvári tanfolyamain. A decemberben útjára indított kezdeményezés első kiadása nagy népszerűségnek örvendett, ezért a szervezők úgy döntöttek, megismétlik január elején a képzéseket, illetve ha a járványhelyzet megengedi, februárban is – mondta el a Krónikának Molnár Attila, az Erdélyi Kézmíves Céh Egyesület elnöke. Hozzátette, a szervezet több kézműves tevékenységet is meghirdetett a téli időszakra, az érdeklődők az íróasszonyképzés mellett korongozást és fafaragást is tanulhatnak a népi foglalkozások mestereitől, azonban mind közül a kalotaszegi nagyírásos-tanfolyamuk bizonyult a legnépszerűbbnek.
– mondta el a kézműves céh elnöke.
Fotó: Kalotaszegi Vándor / Facebook
Noha a kalotaszegi nagyírásosok technikája nem egyszerű, az ezzel a módszerrel készült varrottasoknak nagy hagyománya volt a múlt század elején Erdély-szerte. „A minták rajzolását, a varrás módszerét az iskolában is tanították a századelőn, mert Gyarmathy Zsigáné és Kónya Gyuláné hatására háziipar lett belőle, azonban az általuk népszerűsített technika nem volt helyes. Ezzel
– mondta el Sinkó Katalin, a technika szakértője, akinek a 80-as években a Kriterion Könyvkiadó gondozásában megjelent, a kalotaszegi nagyírásos mintákat bemutató kötete mindmáig alapműnek számít a népi textilművészetet kutatók körében.
A tanfolyamon a résztvevők elsajátíthatják a varrottasok rajzolásának és varrásának technikáját. „Az elképzelés az volt, hogy a foglalkozásokon tanuljunk írni és varrni is. Van, aki szeret rajzolni, van aki nem, azonban
– ismertette a lépéseket Sinkó Katalin. Hozzátette, a tanfolyamon megkezdett munkákat a résztvevők otthon befejezhetik, a szépre sikeredett alkotásokat a jövőben akár kiállításon bemutatnák a nagyközönségnek.
Fotó: Erdélyi Kézmíves Céh / Facebook
A kalotaszegi varrottasok vagy írásosok Kalotaszeg tájegységére jellemző lendületes vonalvezetésű hímzéstechnikával készülnek. Írásos hímzéssel először a konfirmálásra készült női vállfűs ingeket díszítették, majd a második világháborút követően ezzel a módszerrel díszítettek párnákat lepedőket, terítőket, kendőket is. Az elnevezés onnan ered, hogy az íróasszonyok előrajzolták, azaz írták a hímezni való mintát a vászonra.
Az írásos varrottas legjellemzőbb alapanyaga a kendervászon vagy pamutos, kreppszerű és tartós fodorvászon. Az előrajzolás régen tejben feloldott korommal, majd kékítővel, később tintával történik, a festőanyagot egy hegyes tárggyal vagy szárnyas tollával viszik fel a textilre. Az ismétlődő motívumokhoz papír- vagy műanyag sablont készítenek, hogy azok egyformák legyenek. A motívumok között találunk növénymotívumokat, mint például a rózsa, tulipán, páfrány, makk, életfa, gyöngyvirág, tárgymotívumokat, például kosár, cserép, csillag, címer, kocka, valamint állatmotívumokat, például madár, kígyó, pillangó.
Fotó: Erdélyi Kézmíves Céh / Facebook
A kalotaszegi varrottasok már a 19. században nagy népszerűségnek örvendtek, az 1873-as világkiállításon is szerepeltek, a millenniumi kiállításon pedig egy egész, varrottasokkal díszített szobabelső volt látható. A 20. században a kalotaszegi minták elterjedtek Kalotaszeg határain túl is, az ötvenes évektől már az olyan folyóiratok is bemutatták ezeket a kézimunkákat, mint a Dolgozó Nő.
Pályi Gyula modenai professzor, az Olasz Nemzeti Tudományos Akadémia tagja a torinói tepel kutatásának újdonságairól számolt be – írta a Vatican News magyar nyelvű honlapja.
Az Olasz Posta (Poste Italiane) bejelentette, hogy több száz, a pápának címzett levél érkezik a fiumicinói válogatóközpontba. Megválasztása óta folyamatos ez az arány.
A szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, és Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett ebben a globális trendben – hívta fel a figyelmet László Zoltán biológus.
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.
Utcazene-fesztivált tartanak július 11. és 13. között Szatmárnémetiben. A partiumi város egyik legnépszerűbb kulturális eseménye nemcsak zenei csemegékkel, hanem látványos utcai produkciókkal és pezsgő fesztiválhangulattal várja a közönséget.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
szóljon hozzá!