A kalotaszegi varrottasok öltéseinek csínyját-bínját sajátíthatják el a résztvevők a foglalkozásokon
Fotó: Kalotaszegi Vándor / Facebook
A kalotaszegi nagyírásos minták rajzolását és varrását ismertető tanfolyamokat szervez a téli hónapokban az Erdélyi Kézmíves Céh. A Kolozsváron tartandó foglalkozásokon az érdeklődők a Kalotaszeg tájegységére jellemző varrottasok hímzéstechnikáját sajátíthatják el. Sinkó Katalin, a kalotaszegi minták és technika ismerője, a tanfolyam vezetője a Krónikának elmondta, a kezdeményezés célja újra divatba hozni a múlt században nagy népszerűségnek örvendő népi hímzést.
2022. január 01., 22:302022. január 01., 22:30
A kalotaszegi varrottasok írásának és varrásának fortélyait tanulhatják meg Sinkó Katalintól, a minták és öltések szakértőjétől azok, akik részt vesznek az Erdélyi Kézmíves Céh kolozsvári tanfolyamain. A decemberben útjára indított kezdeményezés első kiadása nagy népszerűségnek örvendett, ezért a szervezők úgy döntöttek, megismétlik január elején a képzéseket, illetve ha a járványhelyzet megengedi, februárban is – mondta el a Krónikának Molnár Attila, az Erdélyi Kézmíves Céh Egyesület elnöke. Hozzátette, a szervezet több kézműves tevékenységet is meghirdetett a téli időszakra, az érdeklődők az íróasszonyképzés mellett korongozást és fafaragást is tanulhatnak a népi foglalkozások mestereitől, azonban mind közül a kalotaszegi nagyírásos-tanfolyamuk bizonyult a legnépszerűbbnek.
– mondta el a kézműves céh elnöke.
Fotó: Kalotaszegi Vándor / Facebook
Noha a kalotaszegi nagyírásosok technikája nem egyszerű, az ezzel a módszerrel készült varrottasoknak nagy hagyománya volt a múlt század elején Erdély-szerte. „A minták rajzolását, a varrás módszerét az iskolában is tanították a századelőn, mert Gyarmathy Zsigáné és Kónya Gyuláné hatására háziipar lett belőle, azonban az általuk népszerűsített technika nem volt helyes. Ezzel
– mondta el Sinkó Katalin, a technika szakértője, akinek a 80-as években a Kriterion Könyvkiadó gondozásában megjelent, a kalotaszegi nagyírásos mintákat bemutató kötete mindmáig alapműnek számít a népi textilművészetet kutatók körében.
A tanfolyamon a résztvevők elsajátíthatják a varrottasok rajzolásának és varrásának technikáját. „Az elképzelés az volt, hogy a foglalkozásokon tanuljunk írni és varrni is. Van, aki szeret rajzolni, van aki nem, azonban
– ismertette a lépéseket Sinkó Katalin. Hozzátette, a tanfolyamon megkezdett munkákat a résztvevők otthon befejezhetik, a szépre sikeredett alkotásokat a jövőben akár kiállításon bemutatnák a nagyközönségnek.
Fotó: Erdélyi Kézmíves Céh / Facebook
A kalotaszegi varrottasok vagy írásosok Kalotaszeg tájegységére jellemző lendületes vonalvezetésű hímzéstechnikával készülnek. Írásos hímzéssel először a konfirmálásra készült női vállfűs ingeket díszítették, majd a második világháborút követően ezzel a módszerrel díszítettek párnákat lepedőket, terítőket, kendőket is. Az elnevezés onnan ered, hogy az íróasszonyok előrajzolták, azaz írták a hímezni való mintát a vászonra.
Az írásos varrottas legjellemzőbb alapanyaga a kendervászon vagy pamutos, kreppszerű és tartós fodorvászon. Az előrajzolás régen tejben feloldott korommal, majd kékítővel, később tintával történik, a festőanyagot egy hegyes tárggyal vagy szárnyas tollával viszik fel a textilre. Az ismétlődő motívumokhoz papír- vagy műanyag sablont készítenek, hogy azok egyformák legyenek. A motívumok között találunk növénymotívumokat, mint például a rózsa, tulipán, páfrány, makk, életfa, gyöngyvirág, tárgymotívumokat, például kosár, cserép, csillag, címer, kocka, valamint állatmotívumokat, például madár, kígyó, pillangó.
Fotó: Erdélyi Kézmíves Céh / Facebook
A kalotaszegi varrottasok már a 19. században nagy népszerűségnek örvendtek, az 1873-as világkiállításon is szerepeltek, a millenniumi kiállításon pedig egy egész, varrottasokkal díszített szobabelső volt látható. A 20. században a kalotaszegi minták elterjedtek Kalotaszeg határain túl is, az ötvenes évektől már az olyan folyóiratok is bemutatták ezeket a kézimunkákat, mint a Dolgozó Nő.
Szépirodalmi alkotásokat, szak- és gasztronómiai könyveket, gyerekkönyveket turkálhatnak hétvégén az olvasás szerelmesei Kolozsváron. A 11. kiadásához érkező tavaszi Könyvturit április 4. és 5. között szervezi meg az EMKISZ.
Nagyszabású ingyenes koncertet ad a csíksomlyói Nyeregben a Bagossy Brothers Company június 14-én – jelentették be csütörtökön a helyszínen tartott sajtótájékoztatójukon a zenekar tagjai.
A legfejlettebb technológiát az újságíró szakma legrégibb eszközével, a papírral párosította az Il Foglio című olasz napilap, amely a mesterséges intelligenciára bízta a nyomtatott kiadás megírását kísérletileg április 11-ig.
Ismét visszaéltek Karikó Katalin Nobel-díjas professzor nevével az interneten, a kutató hangsúlyozta, soha nem adta és a jövőben sem adja nevét semmiféle termék, gyógyhatásúnak feltüntetett készítmény reklámjához.
Az alaptörvényben rögzítik, hogy a fogyatékkal élők helyett a fogyatékossággal élők a helyes szóhasználat – jelentette be a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában az autizmus világnapján.
65 éves korában elhunyt Val Kilmer, az 1986-os Top Gun és az 1995-ös Mindörökké Batman című filmek sztárja.
Az Oscar-díjas Sam Mendes bejelentette készülő négy Beatles-filmje szereposztását – számolt be a Variety.com.
Békéről szóló kórusművekkel lép fel Kolozsváron és Gyulafehérváron a cambridge-i Magdalene College kórus. A nagy-britanniai vegyes kar a kincses városi Visszhang kórus meghívására érkezik Erdélybe.
A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.
Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.
szóljon hozzá!