Újból divatba hoznák a varrottasokat: a kalotaszegi hímzéstechnikát népszerűsíti az Erdélyi Kézmíves Céh

A kalotaszegi varrottasok öltéseinek csínyját-bínját sajátíthatják el a résztvevők a foglalkozásokon •  Fotó: Kalotaszegi Vándor / Facebook

A kalotaszegi varrottasok öltéseinek csínyját-bínját sajátíthatják el a résztvevők a foglalkozásokon

Fotó: Kalotaszegi Vándor / Facebook

A kalotaszegi nagyírásos minták rajzolását és varrását ismertető tanfolyamokat szervez a téli hónapokban az Erdélyi Kézmíves Céh. A Kolozsváron tartandó foglalkozásokon az érdeklődők a Kalotaszeg tájegységére jellemző varrottasok hímzéstechnikáját sajátíthatják el. Sinkó Katalin, a kalotaszegi minták és technika ismerője, a tanfolyam vezetője a Krónikának elmondta, a kezdeményezés célja újra divatba hozni a múlt században nagy népszerűségnek örvendő népi hímzést.

Deák Szidónia

2022. január 01., 22:302022. január 01., 22:30

A kalotaszegi varrottasok írásának és varrásának fortélyait tanulhatják meg Sinkó Katalintól, a minták és öltések szakértőjétől azok, akik részt vesznek az Erdélyi Kézmíves Céh kolozsvári tanfolyamain. A decemberben útjára indított kezdeményezés első kiadása nagy népszerűségnek örvendett, ezért a szervezők úgy döntöttek, megismétlik január elején a képzéseket, illetve ha a járványhelyzet megengedi, februárban is – mondta el a Krónikának Molnár Attila, az Erdélyi Kézmíves Céh Egyesület elnöke. Hozzátette, a szervezet több kézműves tevékenységet is meghirdetett a téli időszakra, az érdeklődők az íróasszonyképzés mellett korongozást és fafaragást is tanulhatnak a népi foglalkozások mestereitől, azonban mind közül a kalotaszegi nagyírásos-tanfolyamuk bizonyult a legnépszerűbbnek.

Az öt alkalommal délutánonként tartott foglalkozásokra leginkább fiatal lányok jelentkeztek a kincses városból és a környékbeli falvakból, de a résztvevők között voltak már férfiak is, akik kíváncsiak voltak a kalotaszegi nagyírásosok mintáinak és öltéseinek rejtélyeire

– mondta el a kézműves céh elnöke.

•  Fotó: Kalotaszegi Vándor / Facebook Galéria

Fotó: Kalotaszegi Vándor / Facebook

Visszahozni a köztudatba az eredeti technikát

Noha a kalotaszegi nagyírásosok technikája nem egyszerű, az ezzel a módszerrel készült varrottasoknak nagy hagyománya volt a múlt század elején Erdély-szerte. „A minták rajzolását, a varrás módszerét az iskolában is tanították a századelőn, mert Gyarmathy Zsigáné és Kónya Gyuláné hatására háziipar lett belőle, azonban az általuk népszerűsített technika nem volt helyes. Ezzel

a tanfolyammal az a célunk, hogy visszahozzuk a köztudatba az eredeti, népi technikát, valamint újra divatba hozzuk a varrottasokat

– mondta el Sinkó Katalin, a technika szakértője, akinek a 80-as években a Kriterion Könyvkiadó gondozásában megjelent, a kalotaszegi nagy­írásos mintákat bemutató kötete mindmáig alapműnek számít a népi textilművészetet kutatók körében.

A tanfolyamon a résztvevők elsajátíthatják a varrottasok rajzolásának és varrásának technikáját. „Az elképzelés az volt, hogy a foglalkozásokon tanuljunk írni és varrni is. Van, aki szeret rajzolni, van aki nem, azonban

Idézet
úgy gondolom, az alapműveletekkel mindenkinek tisztában kell lennie. Nemcsak az öltéseket tanuljuk, hanem a mintaszerkesztéssel is kísérletezünk, a mintákat először papírra rajzoljuk, majd átmásoljuk egy olyan fodorvászonra, ami kissé hullámos”

– ismertette a lépéseket Sinkó Katalin. Hozzátette, a tanfolyamon megkezdett munkákat a résztvevők otthon befejezhetik, a szépre sikeredett alkotásokat a jövőben akár kiállításon bemutatnák a nagyközönségnek.

•  Fotó: Erdélyi Kézmíves Céh / Facebook Galéria

Fotó: Erdélyi Kézmíves Céh / Facebook

Párnák, kendők, terítők kalotaszegi hímzéssel

A kalotaszegi varrottasok vagy írásosok Kalotaszeg tájegységére jellemző lendületes vonalvezetésű hímzéstechnikával készülnek. Írásos hímzéssel először a konfirmálásra készült női vállfűs ingeket díszítették, majd a második világháborút követően ezzel a módszerrel díszítettek párnákat lepedőket, terítőket, kendőket is. Az elnevezés onnan ered, hogy az íróasszonyok előrajzolták, azaz írták a hímezni való mintát a vászonra.

A 6–9 mm szélességű zsinórokból álló kalotaszegi nagy­írásos színeiben, motívumaiban hasonlóságot mutat a mezőségi, a torockói és az udvarhelyi hímzésekkel, mégis különbözik tőlük, szakértők szerint Ázsiában találhatóak hasonló technikával készült hímzések.

Az írásos varrottas legjellemzőbb alapanyaga a kendervászon vagy pamutos, kreppszerű és tartós fodorvászon. Az előrajzolás régen tejben feloldott korommal, majd kékítővel, később tintával történik, a festőanyagot egy hegyes tárggyal vagy szárnyas tollával viszik fel a textilre. Az ismétlődő motívumokhoz papír- vagy műanyag sablont készítenek, hogy azok egyformák legyenek. A motívumok között találunk növénymotívumokat, mint például a rózsa, tulipán, páfrány, makk, életfa, gyöngyvirág, tárgymotívumokat, például kosár, cserép, csillag, címer, kocka, valamint állatmotívumokat, például madár, kígyó, pillangó.

•  Fotó: Erdélyi Kézmíves Céh / Facebook Galéria

Fotó: Erdélyi Kézmíves Céh / Facebook

A kalotaszegi varrottasok már a 19. században nagy népszerűségnek örvendtek, az 1873-as világkiállításon is szerepeltek, a millenniumi kiállításon pedig egy egész, varrottasokkal díszített szobabelső volt látható. A 20. században a kalotaszegi minták elterjedtek Kalotaszeg határain túl is, az ötvenes évektől már az olyan folyóiratok is bemutatták ezeket a kézimunkákat, mint a Dolgozó Nő.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 17., vasárnap

A precíz munkában rejlik a hangszerkészítés sikerének titka

A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.

A precíz munkában rejlik a hangszerkészítés sikerének titka
2024. november 16., szombat

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)

Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)

Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést

Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést
2024. november 14., csütörtök

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó

Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó
2024. november 14., csütörtök

Négyszeres világrekorder lett Thurzó Zoltán: a leggyorsabb billentyűjáték csúcsa is a zongoraművészé

A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.

Négyszeres világrekorder lett Thurzó Zoltán: a leggyorsabb billentyűjáték csúcsa is a zongoraművészé
2024. november 12., kedd

Egyre többen próbálják ki a digitális detoxot

A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.

Egyre többen próbálják ki a digitális detoxot
2024. november 12., kedd

Miniatűr műszívvel versenyeznek Japánban jászvásári diákok

A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.

Miniatűr műszívvel versenyeznek Japánban jászvásári diákok
2024. november 12., kedd

Szénlábnyomot mérő applikációt fejlesztettek ki és díjaztak Kolozsváron

Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.

Szénlábnyomot mérő applikációt fejlesztettek ki és díjaztak Kolozsváron
2024. november 11., hétfő

Csalással gyanúsítják az egyik leglátogatottabb romániai műemlék épületben működő múzeum munkatársait

Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.

Csalással gyanúsítják az egyik leglátogatottabb romániai műemlék épületben működő múzeum munkatársait